BETA

21.02.2017

18:37

עודכן:

יעלון: "ההחלטה לגנות את אזריה התקבלה עם ראש הממשלה"

שר הביטחון לשעבר התייחס בכנס של לשכת רואי חשבון בים המלח לגזר הדין של אלאור אזריה ולביקורת שנכתבה בו כלפיו. בהמשך רמז יעלון כי הוא בעד מתן חנינה לחייל: "מאמין שבקשה לא תיפול על אוזניים ערלות"

"ההחלטה לגנות את אזריה תואמה עם ראש הממשלה". שר הביטחון לשעבר משה יעלון התייחס היום (שלישי) בכנס של לשכת רואי חשבון שנערך בים המלח לגזר הדין של החייל היורה בחברון אלאור אזריה והתייחס לביקורת שהופנתה כלפיו בגזר הדין.

 

"מצד אחד אני גאה בערכים של הצבא שלנו", אמר יעלון, "מצד שני יש בי חמלה על אלאור ומשפחתו, שנפלו ככלי משחק בידי גורמים אינטרסנטיים, אשר במקום להוביל את אלאור במסלול המקובל והנכון, לקחו אותו לזירות שגויות שרק הכבידו על הנטל הנפשי והבריאותי של אלאור ובני משפחתו".

 

>> לכתבות נוספות בנושא

"עונש קל לרוצח": כך סיקרו בעולם הערבי את גזר הדין של אזריה

אחות של אלאור אזריה: "מתביישת במדינה שלי"

משפט אזריה: אפילו ההגנה לא ציפתה לגזר דין מקל כל כך

 

בהמשך דבריו התייחס לביקורת שהועברה על ההתנהלות של הממשלה סביב הפרשה. "לראש הממשלה, לרמטכ"ל ולי היה ברור מיד בתום התחקיר המבצעי הראשוני כי מדובר באירוע חריג", אמר יעלון, "לכן, בהחלטה משותפת יצאנו יחד בהודעה מספר שעות לאחר האירוע כדי למנוע התלקחות בשטח וגם כדי למנוע שימוש בארוע כהוכחה לתיאורית עלילת הדם של פלסטינים כי מדינת ישראל מבצעת הוצאות להורג ללא משפט".

 

 

 

"נפלו ככלי משחק בידי אינטרסנטים". משפחת אזריה(רויטרס)

 

עוד הוסיף יעלון ש"כשראיתי את חברי הכנסת ליברמן וחזן מסתערים על בית המשפט הצבאי, יחד עם גופשטיין, מרזל ופייגלין, הזהרתי שאת הוראות הפתיחה באש של צה"ל יקבע הרמטכ"ל ולא מתלהמי הכנופיות. עשיתי זאת מתוקף אחריותי כשר הביטחון. גם דבריי מעל דוכן הכנסת באו בתגובה להתקפות של כל מיני פוליטיקאים חסרי אחריות על צה"ל, מפקדיו ובראשם הרמטכ"ל, שהפכו אותו לאחשוורוש, וקראו לו להתפטר".

 

יעלון הסביר בהמשך כי חלק מתפקידו באותו הזמן היה להגן על צה"ל. "מי יגן על צה"ל אם לא שר הביטחון? מי מכל המתלהמים, גיבורי האח הגדול, הפייסבוק והטוויטר ייתן לי שיעורים במלחמה בטרור? במה זה אויב? בלנצח? במוסר לחימה? מי מכל המתלהמים ראה יותר חיילי אוייב ומחבלים, ונאלץ להרוג אותם, יותר ממני? מי?". את האויב נמשיך לנצח אבל לא בהתנהגות של מיליציות".

 

לסיום רמז יעלון שאזריה צריך לקבל חנינה: "אני מקווה שאולי עכשיו אלאור ומשפחתו יקבלו החלטה מושכלת להרחיק מהם את אותם גורמים אינטרסנטים ששיחקו בהם ופגעו באלאור, ויגישו בקשת מחילה וחנינה. ואני משוכנע שהיא לא תיפול על אוזניים ערלות.

 

 

 

"צריכים לבקש חניניה". משפחת אזריה(ללא קרדיט)

 

ישראל כץ ל"לונדון וקירשנבאום": צריך לקדם חנינה לאזריה

שר התחבורה ישראל כץ קרא בראיון ל"ללונדון וקירשנבאום" לתת חנינה לאלאור אזריה. "אחרי שההליך המשפטי מוצא, זה הזמן לקדם חנינה", אמר, לא התייחסתי לנושא עד עכשיו כי ישנה חשיבות במתן עצמאות למערכת השיפוטית הצבאית וצריך לשמור את צה"ל מחוץ לויכוח".

 

עוד הוסיף כץ כי "לא מדובר פה בעניין של חמלה. אנחנו שולחים חיילים למצבים מאוד מורכבים. החוסן הציבורי הוא חלק מהמשוואה כאן. אני חושב שצריך לפעול מהר בשביל לכבות את האש שנוצרה ולמצוא את הדרך הנכונה בשביל לאפשר חנינה".

שר האוצר משה כחלון התייחס אף הוא לגזר הדין במהלך בטקס חתימת הסכם גג (הסכם המחייב את המדינה לקדם את הבניה באזורים מסוימים) במעלות תרשיחא. "צה"ל תמיד היה הצבא הערכי והמוסרי ביותר בעולם והוא לא צריך תעודת כשרות מאף אחד", אמר כחלון, "לא מעט חיילי צה"ל שילמו בנפשם בעבר כדי לשמור על טוהר הנשק".

 

עוד הוסיף כחלון כי "כעת, כאשר הסתיימו ההליכים המשפטיים ניתן וצריך לפעול על מנת להעניק חנינה לאזריה, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר. הסבל שעברו החייל ובני משפחתו בשנה האחרונה הוא עונש כבד בפני עצמו. המערכת הצבאית, הפיקודיות והשיפוטית עשתה את המוטל עליה על פי הנורמות הגבוהות בצה"ל. כעת, יש לאפשר לה להפעיל את זכות החנינה לפי מידת הרחמים השמורה לה בחוק".