BETA

21.02.2017

13:40

עודכן:

18 חודשי מאסר בפועל לאלאור אזריה: "הוא לא הביע חרטה, רק ביקש רחמים"

בית הדין הצבאי בקריה קבע כי החייל היורה בחברון, שהורשע בהריגת מחבל פלסטיני בשנה שעברה, ירצה שנה וחצי מאסר בפועל. בנוסף, נגזרו עליו 12 חודשי מאסר נוספים על תנאי. השופטת הלר: "הנאשם לא נטל אחריות למעשיו". אושרה בקשת ההגנה לעיכוב ביצוע גזר הדין

כמעט שנה לאחר שירה במחבל בחברון, קבע היום (שלישי) בית הדין הצבאי כי אלאור אזריה יישלח לשנה וחצי מאסר. 12 חודשי מאסר על תנאי נוספים הוטלו על אזריה, שגם הורד לדרגת טוראי.

 

ראש סגל השופטים בבית הדין בקריה, אל"מ מאיר הלר, קראה את גזר דינו של אזריה כשלצידה שאר סגל השופטים, ירון סיטבון וכרמל וואהבי. העונש התקבל לאחר שאזריה הורשע בחודש שעבר בהריגת מחבל פלסטיני שביצע פיגוע דקירה בחברון בחודש מרץ בשנה שעברה. בית הדין אישר את בקשת ההגנה לעכב את ביצוע גזר הדין לתקופה שתאפשר התארגנות קצרה, ואזריה ייכנס למאסר בכלא 6 ב-5 במרץ בשעה 11:00.

 

>> גזר הדין של אלאור אזריה - כתבות נוספות בנושא:

"גרסת אזריה לא מהימנה ונעדרת כנות; פעל בצורה מחושבת" - פסק הדין

צ'רלי אזריה בכה על דוכן העדים: "העונש שאלאור והמשפחה קיבלו מספיק"

פרשת החייל היורה מחברון: כל התרחישים לקראת גזר הדין

 

11 החודשים בהם שהה אזריה בבסיס נחשונים לא ינוכו מעונש המאסר בפועל, והוא צפוי לבצע את המאסר בבית סוהר אזרחי מכיוון שלפי נהלי הצבא עונשי מאסר האורכים מעל לשנה לא מבוצעים בבית מאסר צבאי. ההגנה מבקשת עיכוב של 15 ימים בביצוע העונש עד להגשת הערעור, לעומת התביעה שמבקשת כי אזריה ייכנס למאסר כבר ביום ראשון הקרוב.

 

 

שנה וחצי מאסר בפועל. אלאור אזריה ואמו בהקראת גזר דינו
 

שנה וחצי מאסר בפועל. אלאור אזריה ואמו בהקראת גזר דינו(רויטרס)

 

 

 

"רוב השופטים לא יכלו להתעלם מנסיבות האירוע". מפגינים מחוץ לבית הדין(רויטרס)

 

השופטת הלר: "מדובר בכישלון חד פעמי של הנאשם"

"מעשיו סותרים נורמות של שלטון החוק, הוא עשה עצמו למוציא להורג ולשופט", אמרה השופטת מאיה הלר במהלך הקראת גזר הדין. "הנאשם ניצל לרעה כוח וסמכות שניתנו לו. זירת הפיגוע נוהלה באופן לא מקצועי, הוא לא קיבל תדרוכים מהמפקדים. זהו האירוע המבצעי הראשון שלו. ערך טוהר הנשק הוא ערך עליון ברוח צה"ל. השימוש הקטלני בכוח הנשק בוצע דקות ספורות לאחר פיגוע דקירה. לא ניתן להפריז בצורך המצפן המוסרי של החברה הישראלית. מעשיו של הנאשם פגעו במספר ערכים בסיסיים, ערך החיים הוא הנעלה שבהם".

"התקשורת איננה ערכאה שיפוטית אבל מהווה זירת לחימה מרכזית בלחימה על התודעה. התרשמנו כי בין באי כוח הצדדים יש תמימות דעים ביחס להשפעה המקלה", הוסיפה הלר. "הזירה הייתה מורכבת ומתוחה ויש לתת לכך משקל בעת גזירת הדין. יש לתת את הדעת לכך שהנאשם גרם למות המחבל ללא הצדקה ומתוך כוונה להרוג בשל מעשיו הקודמים של המחבל.

 

"זירת הפיגוע נוהלה באופן לא מקצועי, הוא לא קיבל תדרוכים מהמפקדים. זהו האירוע המבצעי הראשון שלו. מאז האירוע אלאור סובל מפוסט טראומה ונפגש עם קצין בריאות הנפש. זהו מעשה חמור מאוד", אמרה השופטת. "כל השופטים סבורים שנגרמה פגיעה חמורה לערך החיים ולטוהר הנשק והמחבל לא היווה סכנה במועד הרלוונטי".

"צבא מוסרי וערכי הינו חזק ויכול לאויביו. להשקפתו של השופט שבמיעוט שסבר שיש להתייחס בנסיבות הקשורות לעבירה. עניינו של הנאשם מדגים היטב את הרף הערכי הגבוה אף כי מדובר בנסיבות מורכבות. על צה"ל לחרוט על דגלו את קדושת החיים", כתבה הלר. "הנאשם נתון במאסר בבסיס נחשונים מעל לעשרה חודשים, חוק השיפוט הצבאי קובע כי אין לנכות תקופת מאסר מהעונש. המפקדים חדלו בלהיות בקשר עם הנאשם מאז האירוע. מדובר בכישלון חד פעמי של הנאשם. יש מחלוקת בין השופטים. כולם סבורים שיש פגיעה בטוהר הנשק, רוב השופטים לא יכלו להתעלם מנסיבות האירוע".

"למדנו על ההידרדרות הקשה שחלה בבריאות משפחת הנאשם. נגרמו לנאשם נזקים - איומים מוחשיים שהדירו שינה מעיני המשפחה, נגרם נזק רחב היקף בעקבות החשיפה לתקשורת", הוסיפה הלר. "הרמטכ"ל (משה יעלון) ודובר צה"ל השמיעו התבטאויות על מעשי הנאשם ודבק בהם, ראוי להמתין עד לתמונה העובדתית. הדרג הצבאי רשאי, ולעיתים אף חייב, להביע עמדה מידית על הנושאים הנמצאים על סדר היום, אולם ראוי להמתין לבירור העובדות. הפגישה עם אבי הנאשם הייתה צורך אמיתי להיטיב עם הנאשם".

"יש לקבוע שהנאשם לא זכאי להקלה המובנית בחוק לאלה שלקחו על עצמם אחריות. יש לקבוע את העונש בגבול התחתון של מתחם העונש. אי לקיחת אחריות עשויה להעיד על עונש כבד יותר", אמרה השופטת הלר. "המעשים מצד רשויות הצבא (המפגש בין המח"ט לאביו של אזריה) מצדיקים הקלה משמעותית בעונשו של הנאשם. אזריה לא לקח אחריות על מעשיו גם לאחר הרשעתו. הוא לא הביע חרטה, רק ביקש רחמים. הייתה מחלוקת בין השופטים בין 18 ל-48 חודשי מאסר בפועל".

סניגורו של אזריה אמר כי לערעור אותו הוא צפוי להגיש יש סיכוי טוב להתקבל.

 

 

 

"לא לקח אחריות גם לאחר ההרשעה". אלאור אזריה בכניסתו לבית הדין(רויטרס)

 

התביעה הצבאית, בראשה עמד עו"ד נדב וייסמן, דרשה להטיל על אזריה עונש מאסר חמור של בין 3 ל-5 שנות מאסר בפועל. מנגד, ההגנה טענה כי החייל נענש מספיק ושהוא בכלל לא צריך להיות בכלא. בנוסף לעונש המאסר בפועל, דרשה התביעה גם להוריד את אזריה לדרגת טוראי ומאסר על תנאי. וייסמן ביקש מבית המשפט לגזור על אזריה את "הרף התחתון" במעשים כגון אלו, כלומר קרוב יותר לשלוש שנות מאסר.

 

מספר אופציות עומדות כעת בפני אזריה, עכשיו שנודע מהו עונשו: הראשון, לרצות את מלוא העונש; השנייה, לערער על ההחלטה לבית הדין לערעורים גם על הכרעת הדין וגם על גזר הדין; השלישית, לפנות לאלוף פיקוד המרכז ולבקש המתקה בעונש ו/או חנינה, כפי שהמליץ לעשות שר הביטחון אביגדור ליברמן; הרביעית, לפנות לאלוף או לנשיא המדינה ריבלין ולבקש חנינה, אופציה בה תומכים רבים במערכת הפוליטית, שליוותה מקרוב את המשפט.

 

עם זאת, זהו לא יהיה "אקורד הסיום" במשפט שהסעיר את כל המדינה, כולל את המערכת הפוליטית. ציוותו של אזריה צפוי להגיש בקשות ערעור על עונש המאסר אותו קיבל.

 

 

אזריה ומשפחתו בהקראת פסק הדין
 

אזריה ומשפחתו בהקראת פסק הדין(רויטרס)

 

צפו: משפחת אזריה שרה את ההמנון עם צאת השופטים >>