BETA

21.02.2017

11:41

עודכן:

לקראת גזר הדין: אלאור אזריה התקבל בתשואות באולם

אלאור אזריה, החייל שהורשע בהריגת מחבל בחברון לפני כשנה, הגיע לבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב והתקבל במחיאות כפיים. התביעה ביקשה לגזור שלוש שנות מאסר, הרף התחתון בהרשעה כגון זו. השופטת מאיה הלר: "יש לתת את הדעת לכך שהנאשם גרם למות המחבל ללא הצדקה ומתוך כוונה להרוג בשל מעשיו הקודמים של המחבל"

בתום חודשים ארוכים - יום הדין של החייל היורה בחברון: היום (שלישי) יגזור בית הדין הצבאי בקריה בתל אביב את עונשו של אלאור אזריה, החייל שהורשע בהריגת המחבל בחברון במארס 2016.

 

אזריה עצמו הגיע לבית הדין, והתקבל במחיאות כפיים באולם. הוא התחבק ארוכות עם בני משפחתו וקרוביו, ומצפה לגזר הדין עצמו. במקביל נאספו כמה עשרות מפגינים על מנת לתמוך בחייל, סמוך לבית הדין.

 

>> גזר דין אזריה - כתבות נוספות:

הרצוג לחדשות 10: "הדיבור על חנינה מוקדם מדי ועלול לגרום נזק

שלוש שנות מאסר? כל התרחישים לקראת גזר הדין

"מפנים גב לחייל בשדה הקרב": אריאל זילבר שר לאלאור אזריה

 

 

יישב 3 שנים בכלא? אזריה בבית הדין, בחודש שעבר
 

יישב 3 שנים בכלא? אזריה בבית הדין, בחודש שעבר(רויטרס)

 

השופטת הלר: "הנאשם גרם למות המחבל ללא הצדקה"

"מעשיו סותרים נורמות של שלטון החוק, הוא עשה עצמו למוציא להורג ולשופט", אמרה השופטת מאיה הלר במהלך הקראת גזר הדין. "הנאשם ניצל לרעה כוח וסמכות שניתנו לו. זירת הפיגוע נוהלה באופן לא מקצועי, הוא לא קיבל תדרוכים מהמפקדים. זהו האירוע המבצעי הראשון שלו. ערך טוהר הנשק הוא ערך עליון ברוח צה"ל. השימוש הקטלני בכוח הנשק בוצע דקות ספורות לאחר פיגוע דקירה. לא ניתן להפריז בצורך המצפן המוסרי של החברה הישראלית".

 

"התקשורת איננה ערכאה שיפוטית אבל מהווה זירת לחימה מרכזית בלחימה על התודעה. התרשמנו כי בין באי כוח הצדדים יש תמימות דעים ביחס להשפעה המקלה", הוסיפה הלר. "הזירה הייתה מורכבת ומתוחה ויש לתת לכך משקל בעת גזירת הדין. יש לתת את הדעת לכך שהנאשם גרם למות המחבל ללא הצדקה ומתוך כוונה להרוג בשל מעשיו הקודמים של המחבל. כל השופטים סבורים שנגרמה פגיעה חמורה לערך החיים ולטוהר הנשק והמחבל לא היווה סכנה במועד הרלוונטי".

 

"צבא מוסרי וערכי הינו חזק ויכול לאויביו. להשקפתו של השופט שבמיעוט שסבר שיש להתייחס בנסיבות הקשורות לעבירה. עניינו של הנאשם מדגים היטב את הרף הערכי הגבוה אף כי מדובר בנסיבות מורכבות. על צה"ל לחרוט על דגלו את קדושת החיים", כתבה הלר. "הנאשם נתון במאסר בבסיס נחשונים מעל לעשרה חודשים, חוק השיפוט הצבאי קובע כי אין לנכות תקופת מאסר מהעונש. המפקדים חדלו בלהיות בקשר עם הנאשם מאז האירוע. מדובר בכישלון חד פעמי של הנאשם, שלא לקח אחריות גם לאחר ההרשעה".

 

"למדנו על ההידרדרות הקשה שחלה בבריאות משפחת הנאשם. נגרמו לנאשם נזקים - איומים מוחשיים שהדירו שינה מעיני המשפחה, נגרם נזק רחב היקף בעקבות החשיפה לתקשורת", הוסיפה הלר. "הרמטכ"ל ודובר צה"ל השמיעו התבטאויות על מעשי הנאשם ודבק בהם. הדרג הצבאי רשאי, ולעיתים אף חייב, להביע עמדה מידית על הנושאים הנמצאים על סדר היום, אולם ראוי להמתין לבירור העובדות. הפגישה עם אבי הנאשם הייתה צורך אמיתי להיטיב עם הנאשם".

 

"יש לקבוע שהנאשם לא זכאי להקלה המובנית בחוק לאלה שלקחו על עצמם אחריות. יש לקבוע את העונש בגבול התחתון של מתחם העונש. אי לקיחת אחריות עשויה להעיד על עונש כבד יותר", אמרה השופטת הלר. "הנאשם לא נטל אחריות למעשיו".

 

סניגורו של אזריה אמר כי לערעור אותו הוא צפוי להגיש יש סיכוי טוב להתקבל.

 

 

אלאור אזריה ואמו במהלך הקראת דינו
 

אלאור אזריה ואמו במהלך הקראת דינו(חדשות 10)

 

לפני הקראת גזר הדין ביקש האב, צ'רלי אזריה, לשמור על איפוק. "למרות שרוצים לצייר אותנו כעבריינים - אנחנו לא כאלה", אמר. גם אמו פנתה לשופטים והחוותה על בנה: "תראו איזה חיוך של מלאכים יש לו".

 

התביעה בראשות עו"ד נדב וייסמן דורשת מאסר של שלוש עד חמש שנות מאסר, ואילו ההגנה מבקשת לשחרר את אזריה בתואנה ש"נענש מספיק", ולכן לא צריך לשבת בבית הכלא.

 

לכולם ברור שזה לא יהיה "אקורד הסיום" במשפט שהסעיר את כל המדינה והמערכת הפוליטית, והיא צפויה להתנהל עוד חודשים ארוכים, כשברקע בקשות ערעור צפויות על העונש.

 

בשעה 12 בדיוק אמורה ראש סגל השופטים בבית הדין בקריה, אל"מ מאיה הלר, להתחיל להקריא את גזר דינו של אזריה, שלצדה שאר סגל השופטים - כרמל וואהבי וירון סיטבון. הקראת גזר הדין תיקח בין חצי שעה לשעה על פי ההערכות. העונש עצמו צפוי להיקרא בסוף.


בנוסף לעונש המאסר בפועל דרשה התביעה גם הורדה לדרגת טוראי, ומאסר על תנאי. עם זאת וייסמן ביקש מבית המשפט לגזור על אזריה את "הרף התחתון" במעשים כגון אלו, כלומר קרוב יותר לשלוש שנות מאסר.


משדר מיוחד עם פרשני וכתבי חדשות 10 - אלון בן דוד, אור הלר, ברוך קרא, אביעד גליקמן, ספי עובדיה דורון הרמן ואורחים נוספים - בהגשת אלי ראכלין.

 

אביעד גליקמן עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני גזר הדין >>