BETA

10.10.2016

06:53

עודכן:

אמריקה בוחרת - דקה אחר דקה: כך התנהל העימות הנשיאותי השני

המועמד הרפובליקני עבר ימים קשים מאוד בעקבות שערוריית ההקלטות שהתפרסמו לאחרונה, הסתגר בביתו וראה כיצד בכירי המפלגה שלו זנחו אותו בזה אחר זה. המועמדת הדמוקרטית תנסה לנצל את המצב של היריב שלה ולגרום לכך שידה תהיה על העליונה

04:06 - קלינטון: "שמעתי ממורים רבים והורים על הדאגות שלהם אודות הדברים שנאמרו בקמפיין הזה, אני חושבת שזה חשוב מאוד עבורנו להבהיר לילדינו שהארץ שלנו היא נהדרת כי אנחנו טובים. נכבד אחד את השני, נרומם אחד את השני, נחפש דרכםיל חגוג את הגיוון שלנו. אני רוצה להיות הנשיאה לכל האמריקנים, לא משנה מהו המוצא שלכם, מהי הדת שלכם".


04:07 - טראמפ: "היה נמאס לי לראות דברים טיפשיים שקורים במדינה שלנו, מי עושה את העסקאות הגרועות של המדינה?".

 

04:09 - טראמפ: "אני רוצה לעשות דברים שלא נעשו בעבר, לעשות דברים לקהילה הלטינית ולעשות את אמריקה מצוינת שוב".

 

04:10 - טראמפ: "זו הייתה שיחה אגבית, יש לנו עולם בו יש לך את דאע"ש שעורפים ראשים ומטביעים אנשים, יש מלחמות ומראות נוראיים בכל מקום, זה כמו בימי הביניים. אני מובך מהדברים שאמרתי אבל זו כמו שיחה אגבית, אביס את דאע"ש. הארגון החל בגלל החלטות שגויות. הובכתי מהדברים שאמרתי אבל יש לי כבוד גדול עבור נשים ולהן יש כבוד עבורי. אגרום לאמריקה להיות עשירה שוב".

 

04:12 - קלינטון: "לא הסכמתי עם מועמדים רפובליקניים קודמים לתפקיד אבל לא תהיתי לגבי הכשירות שלהם. אמרתי ביוני שהוא לא כשיר לתפקיד, רבים אחרים אמרו זאת. מה שכולנו ראינו ושמענו בימים האחרונים היה דונלד מדבר על מה שהוא חושב על נשים, מה הוא עושה לנשים, והוא אמר שהווידאו בו הוקלט לא מייצג אותו - אבל אני חושבת שזה ברור לכל מי ששמע אותו שזה מייצג בדיוק את מי שהוא, כי ראינו זאת בזמן הקמפיין שהוא מעליב נשים, מעליב נשים על המראה שלהן, מביך נשים בטלוויזיה ובטוויטר, ראינו אותו לאחר העימות הראשון משפיל מיס יוניברס לשעבר. אז כן, זה מי שדונלד טראמפ הוא".

 

04:14 - קלינטון: "טראמפ שם לטינים, מהגרים, אנשים עם נכויות, מוסלים ורבים אחרים למטרה - זה מי שדונלד טראמפ הוא. השאלה שעל המדינה שלנו לשאול אם זה מי שאנחנו. אמריקה כבר מדינה גדולה אבל זה ככה כי אנחנו מדינה טובה, נכבד אחד את השני ונעבוד אחד עם השני ונחגוג את הגיוון שלנו, אלה ערכים חשובים עבורי כי זו אמריקה שאני מכירה ואוהבת. זו האמריקה שאני אשרת אם אהיה ברת מזל מספיק כדי להיבחר לתפקיד".

 

04:15 - טראמפ: "אני שומע את המילים האלה במשך שנים, כשהיא רצה לסנאט בניו יורק, אעזור לקהילה האפרו-אמריקנית, ללטיניים, היא עשתה עבודה נוראית לקהילה האפרו-אמריקנית".


04:16 - טראמפ: "אם תסתכלו על ביל קלינטון, המעשים שלו קשות יותר, לא היה אדם בהיסטוריה של הפוליטיקה במדינה הזו שעשה מעשים קשים כאלה, הילרי קלינטון תקפה את הנשים שהוא (ביל) תקף, אחת מהן הייתה ילדה בת 12 והיא נראתה צוחקת על הילדה הזו במספר הזדמנויות. אני מתנצל על מה שאמרתי אבל אלה דברים שאנשים אומרים. הילרי צריכה להתבייש בעצמה".

 

04:19 - קלינטון: "הוא בוחר להציג את מה שהוא ידבר עליו במקום לענות על שאלות של אנשים, לדבר על אג'נדה שיכולה לקיים חיים טובים יותר ומדינה טובה יותר, כשאני שומעת דברים כאלה אני נזכרת במה חברתי, מישל אובמה, ייעצה לכולנו - 'כשהם יורדים נמוך, את תעלה גבוה'. זה לא היה רק וידאו אחד, כולם יכולים להסיק את המסקנות שלהם האם האדם שעל הבמה מכבד נשים. הוא מעולם לא התנצל על שום דבר עבור אף אחד".

 

 

העימותראש בראש. הילרי קלינטון ודונלד טראמפ
 

העימותראש בראש. הילרי קלינטון ודונלד טראמפ(רויטרס)

 

04:21 - טראמפ: "לגבי מישל אובמה, ראיתי את הפרסומים שהיא עשתה עבורך וזה אחד הפרסומים הכי גרועים שראיתי. תסתכלי על הפרסומים האלה, תסתכלי על 'וויקיליקס' ומה שאמרו על ברני סנדרס. כשאת מדברת על התנצלויות את צריכה להתנצל על 33 אלף המיילים שמחקת וש'העלמת'. לא חשבתי שאומר זאת אבל אומר זאת ואני שונא לומר זאת - אם אנצח, אגיד לעורך הדין שלי להשיג חוקר מיוחד כדי שיחקור את המצב שלך, כי מעולם לא היו כל כך הרבה שקרים במקרה כזה. האנשים במדינה הזו כועסים, מעולם לא היה דבר כזה שכל כך הרבה אי-מיילים נמחקו".


04:23 - קלינטון: "כל מה שהוא אמר הוא פשוט שקר, אבל אני לא מופתעת. בעימות הקודם אמרתי שזה יהיה בלתי אפשרי לבדוק את דונלד כל הזמן, כנסו לאתר שלי ותוכלו לבדוק את הדברים שאמר בזמן אמת".


04:24 - טראמפ: "את צריכה להיות בכלא".

 

04:25 - קלינטון: "זו הייתה טעות, אני לוקחת אחריות על זה שהשתמשתי בחשבון אי-מייל פרטי, הייתי עושה זאת אחרת, אני מתנצלת על כך, אבל אני חושבת שזה חשוב להצביע שישנם כמה האשמות שווא ממבקרים ואחרים. אחרי שנה של חקירות אין הוכחות כי פרצו לשרתים בהם השתמשתי ולא הוכח כי חומר מסווג הגיע לידיים הלא נכונות".


04:27 - טראמפ: "היא אמרה ש-33 אלף המיילים שמחקה היו קשורים לחתונת בתה ולשיעורי יוגה. להגיד שלא היה בזה משהו בסדר, את צריכה להתנצל על זה".

 

04:32 - טראמפ: "תוכנית הבריאות של אובמה לא עובדת ויקרה בצורה שלא תיאמן, עלינו להחליפה בתוכנית יקרה פחות ושעובדת באמת. התוכנית הזו היא אסון אמיתי".

 

04:35 - קלינטון: "בואו נתקן את מה שלא עובד במקום לזרוק אותה".

 

04:36 - טראמפ: "תוכנית הבריאות של אובמה היא שקר".

 

04:37 - טראמפ: "אם אנחנו אוהבים את זה או לא, יש בעיה. עלינו לוודא שמוסלמים שנכנסים לארצות הברית, ושמדווחים שקורים פשעי שנאה ידווחו על כך כשיראו מקרים כאלה. אם הם לא יעשו זאת - זאת תהיה בעיה גדולה מאוד עבור המדינה שלנו. אלה מעשים של קיצונים מוסלמיים, וקלינטון ואובמה אפילו לא יגידו את המילה הזו! לפני שפותרים את הבעיה הזו צריך לומר את השם שלה".


04:39 - קלינטון: "היו מוסלמים בארצות הברית מאז תקופת ג'ורג' וושינגטון, החזון שלי של אמריקה הוא חזון שבו לכל אחד יש מקום אם אתה מוכן לעבוד קשה, תורם את חלקך, זו אמריקה שאנחנו רוצים שתהיה לילדים ולנגדים שלנו. אנחנו צריכים שאמריקנים מוסלמים יהיו העיניים שלנו במקרים כאלה, דיברתי עם רבים מהם והם אמרו שהם רוצים להרגיש חלק מהמדינה שלנו, מהביטחון שלנו, וזה מה שאני רוצה לראות. בכוונתי להביס את דאע"ש עם קואליציה של מדינות מוסלמיות ששומעות את מה שטראמפ אומר והן תוהות אם לשתף איתנו פעולה - זו מתנה לדאע"ש. אנחנו לא במלחמה עם האסלאם".

 

04:42 - טראמפ: "לא הייתי מכניס את האנשים שלנו לעיראק, המלחמה בעיראק היא אסון. קלינטון רוצה לאשר העלאה של אנשים שאנו לא יודעים מאיפה הם מגיעים, מי הם, יש לנו מספיק בעיות במדינה הזו. אני לא רוצה שמאות אלפי אנשים יגיעו מסוריה בלי שאנחנו ידועים דבר עליהם, על הערכים שלהם ועל אהבתם לארץ שלנו".

 

04:44 - קלינטון: "לא אתן למישהו שמסכן אותנו להיכנס לארצות הברית, יש ילדים שסובלים במלחמה הקטסטרופית הזו, זה קורה הרבה בגלל הרוסים, זה חשוב עבורנו לא להגיד, כמו שדונלד אמר, שנסרב להכניס אנשים על בסיס דת - איך נעשה זאת? איך נעשה את מה שהוא פעל עבורו בלי לגרום ללחץ עצום בתוך המדינה שלנו? נעשה מבחני אמונה כשאנשים ייכנסו לארץ שלנו?".

 

 

הפער צומצם. טראמפ
 

הפער צומצם. טראמפ(רויטרס)

 

04:47 - טראמפ: "כשברני אמר שיש לה שיפוט גרוע הוא צדק. אנחנו מאפשרים לסמים להיכנס למדינה שלנו בכמות ענקית מהגבול הדרומי שלנו (עם מקסיקו)".

 

04:48 - קלינטון: "הבהרתי את הנקודה שלא תמיד אפשר לשכנע את הקונגרס לעשות מה שאתה רוצה, זה קשה. גם הנשיא לינקולן עשה זאת, הוא היווה דוגמא לנשיאות נהדרת. הקהילה המודיענית שלנו אמרה בימים האחרונים שהממשל הרוסי, הקרמלין, מכוון את התקיפות על חשבונות אמריקניים כדי להשפיע על הבחירות שלנו, 'וויקיליקס' היא חלק מהתקיפה הזו. מעולם לא התערבה מדינה זרת בבחירות שלנו והם לא רוצים שאני אבחר. מגיעות לנו תשובות על כך, עלינו לדרוש שדונלד ישחרר את דוחות המיסים שלנו".

 

04:50 - טראמפ: "היא משקרת, היא מפילה את השקר הזה על אברהם לינקולן, זה ההבדל בינה לבינו - הוא היה הוגן, הבדל גדול. אני לא מכיר את פוטין, אני חושב שזה יהיה מצוין אם נסתדר עם רוסיה כי נוכל להיאבק בדאע"ש. אין לי שום הלוואות מרוסיה".

 

04:54 - טראמפ: "שמעתי את קלינטון שהיא מתלוננת על כל כך הרבה דברים אבל היא בעצמה הייתה שם, היא לא תשנה דבר. אני אוריד את המסים ל-15%, נחתוך את המסים למעמד הנמוך, קלינטון תעלה את המסים שלכם כל כך גבוה - וזה יגרום לאסון למדינה הזו".

 

04:55 - קלינטון: "זה משעשע לשמוע מאדם שלא שילם מסים כל כך הרבה שנים מה הוא יעשה. דונלד תמיד דואג לדונלד ולאנשים כמוהו, וזו תהיה להם מתנה נפלאה. אני חושבת שצריך ללכת לאיפה שהכסף נמצא, וזה מי שמנצל כל פסיק אפשרי בחוק. אני רוצה להטיל מסים על אנשים שעושים מיליוני דולרים, אני רוצה להשקיע במשפחות שעובדות קשה".

 

04:58 - טראמפ: "אם הייתה לה בעיה, במשך 30 שנה היא עושה זאת, למה היא לא עשתה דבר? היא מדברת על מסים, תוכניות בריאות, אבל היא לא עושה דבר מלבד דיבורים - היא רק מדברת ולא עושה פעולות. היא עשתה החלטות שגויות בלוב, סוריה ועוד".

 

05:00 - קלינטון: "כשהייתי האישה הראשונה עזרתי למאות אלפי ילדים שיוכלו לאמץ אותם כי עזרתי לשנות את תוכניות האימוץ. אחרי ה-11/9 עזרתי לנפגעים ניו יורק ולמי שטיפל בהם. פעלתי למען זכויות הנשים, לוודא שיש להן אפשרות טובה לחיים טובים. עבדתי קשה מאוד ושמחתי להיבחר מחדש לתפקידי הקודם בניו יורק. במשך 30 שנה הצגתי תוצאות".


05:03 - קלינטון: "המצב בסוריה הוא קטסטרופי, בכל יום שעובר אנחנו רואים את תוצאות השלטון של אסד בשיתוף עם האיראנים באדמה והרוסים באוויר, במיוחד בחלב, שם יש מאות אלפי אנשים שנשארו שם, ויש מאמץ גדול של חיל האוויר הרוסי לחסל את אחרוני המורדים הרוסים שנאבקים במשטר הסורי. רוסיה החליטה שהיא נכנסת חזק בסוריה והיא החליטה מי היא רוצה שיהיה הנשיא הבא בארצות הברית, וזו לא אני. אם נוכל לשתף פעולה עם רוסיה זה בסדר גמור, ככה השגנו את הסנקציות על איראן, אני תומכת במאמץ לחקור את פשעי המלחמה שביצעו הסורים והרוסים בסוריה".

 

05:06 - טראמפ: "אובמה צייר קו בחול שהשאיר מזכרת לכולם, היא דיברה קשות נגד רוסיה אבל תוכנית הגרעין שלנו פיגרה מאחור בעקבות כך. רוסיה היא חדשה במונחים גרעיניים, אנחנו ישנים ועייפים במונחים גרעיניים. היא מדברת בקשיחות נגד פוטין ונגד אסד, היא מדברת בעד המורדים והיא לא יודעת אפילו מי הם. בכל פעם שאנחנו תומכים במורדים ברחבי העולם הם הופכים לאנשים גרועים יותר ממי שאנחנו יוצאים נגדם. כמעט כל דבר שעשתה במדיניות החוץ שלה הייתה טעות".

 

05:07 - טראמפ: "איראן ורוסיה נגדנו, היא רוצה להיאבק במורדים והיא אפילו לא יודעת מי הם. אני לא מחבב את אסד אבל הוא מחסל את דאע"ש, רוסיה מחסלת את דאע"ש, איראן מחסלת את דאע"ש".

 

05:09 - טראמפ: "סוריה נאבקת בדאע"ש, סוריה היא רוסיה ואיראן, אני מאמין שעלינו להשיג את דאע"ש ולדאוג לגביהם. לקלינטון הייתה הזדמנות לעשות משהו בנושא וזה לא קרה. אני חושב שהמצב בחלב נוראי, אני חושב שהעיר הזו כבר נפלה".


05:12 - קלינטון: "לא אשתמש בכוח אווירי אמריקאי בסוריה, לדעתי זו תהיה טעות, אני לא חושבת שחיילים אמריקאים צריכים להחזיק בשטחים שם, אני לא חושבת שזו אסטרטגיה חכמה. כוחות מיוחדים זו דוגמא למשהו שכן נוכל לעשות. אני חושבת שיש סיכוי טוב שנוכל לקחת את מוסול שבעיראק מידי דאע"ש, אשקול לתמוך בכורדים, שהיו שותפים שלנו בסוריה - אני חושבת שצריך שיהיה להם את הציוד שהם צריכים כדי להיאבק בדאע"ש ולהוציא אותם מסוריה".

 

 

העימות השני בין הילרי קלינטון לדונלד טראמפ
 

העימות השני בין הילרי קלינטון לדונלד טראמפ(רויטרס)

 

05:14 - טראמפ: "אהיה נשיא לכל אנשינו, נביא עבודות בחזרה לאנשים. איבדנו את עבודותינו ואת הכסף שלנו. היא שיקרה בנגוע לדברים רבים. החינוך הוא אסון, העבודות לא קיימות כאן, אמרתי בעבר שאין לנו דבר להפסיד! אם היא תהיה הנשיאה שום דבר לא ישתנה, אלה יהיו רק דיבורים, היא תעשה טובות לאחרים. היא רק דיבורים אבל לא מבצעת את הדברים".

 

05:16 - קלינטון: "ניסיתי כל חיי לעשות מה שצריך כדי לעזור למשפחות וילדים, דונלד מדבר הרבה על 30 השנים בהם הייתי בשירות ציבורי ואני גאה בכך. התחלתי כעורכת דין צעירה, דאגתי שילדים עם נכויות יקבלו חינוך ראוי, עבדתי עם לטיניים בדרום טקסס ודאגתי שיוכלו להצביע ועוד דברים רבים. אני רוצה שכל אמריקאי יוכל להרגיש שיש לו מקום במדינה שלו. יש פחד רב שמורים והורים קוראים לזה 'אפקט טראמפ'. דבר ראשון שאעשה יהיה לעזור לכל מי שצריך, ארצה להיות הנשיאה שלכם גם אם לא תצביעו לי".

 

05:19 - קלינטון: "הבעיה שלי היא עם הדרך בה הוא מנהל את הקמפיין שלו, תגובות ברוטאליות לא רק על נשים אלא על כל מיני סוגים של אמריקאים. מה שאמר על לטינים, מוסלמים, אפריקנים-אמריקניים, נכים, הוא לא התנצל על כך. אני גאה בקמפיין שאני מריצה עם ברני סנדרס, זה קמפיין שרץ על עניינים אמיתיים".


05:20 - טראמפ: "יש לנו מדינה מחולקת, יש עלייה ברצח בערים שלנו, העלייה הגדולה ביותר בלמעלה מ-40 שנה, יש לה שנאה גדולה בליבה. הארץ הזו לא יכולה לסבול עוד 4 שנים של ברק אובמה וזה מה שתקבלו איתה".

 

05:22 - קלינטון: "אני לא חושבת שהוא יכול להיות נשיא טוב, זו גם הדעה של חברי קונגרס רפובליקניים רבים. עבדתי עם ג'ורג' וו. בוש אחרי פיגועי ה-11/9, הוא עמד לצידי. טראמפ יישלח אותנו למיתון עם התוכנית הכלכלית שלנו".

 

05:24 - קלינטון: "אני רוצה שבית המשפט העליון יבין את הדרך בה העולם עובד, שיבינו שבגלל שיש לך יותר כסף מלאחרים זה לא אומר שמגיעות לך זכויות נוספות משל אנשים אחרים".

 

05:26 - טראמפ: "אני מחפש אחר שופטים, בחרתי כבר 20 מתוכם, שופטים נחשבים, אנשים שיכבדו את החוקה של ארצות הברית. אני תוהה למה קלינטון לא משקיעה מכספה הפרטי בקמפיין שלה".


05:29 - טראמפ: "אנחנו הורגים את עסקי האנרגיה בארץ שלנו. יש לנו טכנולוגיה שמצאה עושר אדיר מתחת לרגלינו, אביא את חברות האנרגיה שלנו בחזרה לחיים, הן יוכלו לשלם את החוב הלאומי שלנו. עלינו להחזיר את העובדים שלנו, תראו מה קורה בתחומים אחרים, עלינו להגן על חברות האנרגיה שלנו. זו בושה".

 

05:31 - קלינטון: "נדאג שסין לא תנצל אותנו בנושא הברזל ובנושאים אחרים. לראשונה אנחנו עצמאיים בנושא האנרגיה, המזרח התיכון עדיין שולט במחירי הנפט. אנחנו מייצרים גז טבעי רב. עלינו להישאר עצמאיים בנושא האנרגיה, יש לנו גם כך מספיק דאגות, אני תומכת בלעבור לאנרגיה נקייה יותר כדי שנוכל להפוך למעצמה הראשונה שעושה זאת. אני רוצה לודוא שלא נשאיר אנשים מאחורה".


05:34 - קלינטון: "אני מכבדת את הילדים של טראמפ, הם מחוייבים ואני חושבת שזה אומר עליו הרבה. אני לא מסכימה כמעט עם שום דבר אחר שהוא אומר או עושה, אבל זה משהו שאני כן מכבדת וזה חשוב לי כאמא וכסבתא. אני חושבת שהבחירות האלה נהפכו בחלקם לכה אינטנסיביים כי הרבה מוטל על הכף, אלה לא בחירות רגילות. עבדתי במשך שנים כדי לעזור לאחרים ואני מקווה להביא את הניסיון הזה לבית הלבן".

 

05:36 - טראמפ: "זו בהחלט מחמאה נחמדה, אני גאה בילדיי, הם ילדים נפלאים, אני מחשיב את דבריה כמחמאה. אני יכול להגיד עליה שהיא לא מוותרת ולא פורשת, היא לוחמת. אני לא מסכים עם השיפוט שלה במקרים רבים, היא נאבקת הרבה ולא פורשת ולדעתי אלה מעלות טובות".

 

 

עימות צמוד. הילרי קלינטון לדונלד טראמפ
 

עימות צמוד. הילרי קלינטון לדונלד טראמפ(רויטרס)