מרוטשילד ועד וושינגטון: האם הגיע סוף עידן הקפיטליזם?

המחאה החברתית רצתה לשים סוף לשלטון השוק החופשי ולקפיטליזם. אך האם היא הצליחה? • בצבעון החלו בניסוי פוסט-קפיטליסטי, המזכיר של נשיא ארה"ב לשעבר הפך לכוכב רשת, ושני אילי הון ישראלים החלו בניסוי ה"קפיטליזם הקשוב"

לפני חמש שנים, המחאה החברתית הוציאה לרחובות מיליון איש שכעסו על מחירי הדירות, המזון והמוצרים הבסיסיים, ואולי בעצם קראו לדיכוי הקפיטליזם והשוק החופשי, ולהגבלתו. אך האם מאז שליטתו של הקפיטליזם נחלשה?


בצבעון, יישוב קטן בצפון הארץ, מתרחש ניסוי פוסט-קפיטליסטי. תושבי היישוב החליטו יחדיו כי יתרמו יום אחד בשבוע עבור שאר חברי היישוב, ויעשו עבור כולם במקום לעשות אך ורק לביתם הפרטי. "כל אחד עושה רשימה של דברים שהוא היה מת לעשות, וכולנו עושים אותם ביחד", אומרת אחת מתושבות היישוב.


רוברט רייך, לשעבר מזכיר התעסוקה של ביל קלינטון, הפך לכוכב רשת שמדבר על כשלי הקפיטליזם. אותם כשלים שמניעים את אנשי צבעון כמו גם את הכלכלה השיתופית המתפתחת בניו יורק. "אין שוק חופשי בטבע", מסכם רייך.

 

 

 

"אין שוק חופשי בטבע". רוברט רייך(חדשות 10)

 

אך רגע לפני שהכנסת תחוקק להם עוד חוק להגבלת שכר הבכירים החזירי- מבקשים יעל אלמוג, מולטי-מיליונרית שמחזיקה במניות בבנק אגוד, וצבי סטפק, מייסד בית ההשקעות "מיטב דש", לשכנע את מנכ"ל סיסקו להצטרף ליוזמה שייבאו מארה"ב להצלת השוק החופשי- קפיטליזם קשוב שמה. "צריכים להיות יעדים נוספים בדירקטוריון - העסקת אנשים בעלי מוגבלויות והעלאת אחוז הנשים בחברה. אם הקפיטליזם יתנהל כמו שהוא מתנהל כיום, הוא עומד להיעלם", אומר סטפק.

 

סטפק לא מדבר תיאוריות. בצעד נדיר בעולם העסקי, החליט לאחרונה וולונטרית להפחית רבע משכרו. הנהלת בית ההשקעות הלכה בעקבותיו - והכסף שנחסך- עבר לכל מי שמרוויח עד 8000 שקלים.


סוציאליזם מיושן מול קפיטליזם חזירי, נדמה שהגיע הזמן לאפסן את המושגים הללו בכספת. הטכנולוגיה והעידן הדיגיטלי יצרה את ה"קפיטליזם השיתופי", שמשנה לחלוטין את כל כללי המשחק. בעולם שבו כולנו לא רק צרכנים אלא גם יצרנים, הכוח עובר להמון.