BETA

16.04.2016

23:14

עודכן:

תיק תפור: הגברים שהתמודדו עם תלונות שווא על הטרדה מינית

עד לאחרונה נהוג היה לחשוב שתלונות שווא של נשים על מעשי תקיפה מינית הינה תופעה זניחה מדי מכדי שיהיה ראוי לעסוק בה. אך מתברר שכבר לא מדובר על אחוז אחד או שניים מהתלונות, אלא על נתון שקרוב יותר לעשרה אחוזים. אז איך קרה שדווקא אלו שהגישו תלונות שווא נהנו עד לאחרונה מחסינות מלאה של החוק ובית המשפט אף סירב לפרסם אודות זיכוי הגברים?

בשנת 2013 נעצר יקי בוזגלו בחשד לאונס. חייו קרסו לתוך עצמם, הוא פוטר מעבודתו ואנשים ניתקו איתו כל מגע. עכשיו כשזוכה הוא מנסה להתחיל הכל מחדש. ומי שעמדה מאחורי כל זה? עליה, אסור לספר אפילו מילה.

מילה מול מילה, כך התחיל התיק של יקי. ש' טענה שהוא אנס אותה במהלך טיול של תנועת נוער שבו הדריכו השניים, הוא טען שדובר ביחסים בהסכמה שנמשכו תקופה ארוכה. לאט לאט התיק הזה נפרם.

 

כתבות נוספות בנושא:

עו"ד אורי דניאל: "חששתי שהקמפיין המתוזמר יפגע במשפחתי"

עורך דין שהעלילו עליו כי אנס יקבל פיצוי של 350 אלף שקלים

המתלוננת שתשלם פיצויים לעו"ד שהאשימה באונס: "נאנסתי, זו האמת שלי"


חוקרים פרטיים, בדיקות פוליגרף עצמאיות ועשרות שעות עורך דין. כל החסכונות המשפחתיים נשרפו כדי לממן את המאבק המשפטי הזה. אחרי שנתיים הגיעה הכרעת הדין: המתלוננת לא אמרה אמת והנאשם זוכה זיכוי מהדהד, כך קבע הרכב של שלושה שופטים. אבל בעיה אחת נותרה בסיפור הזה - את הכרעת הדין, זו שניקתה את יקי מכל חשד, סירב בית המשפט לפרסם.

 

כדי להבין למה זה קורה, צריך ללכת להנחיה 2.5 של פרקליטות המדינה, שמסבירה כיצד להתמודד עם מתלוננים ומתלוננות עבירות מין או אלימות שחזרו בהם מעדותם. "בעת קבלת החלטה בדבר נקיטת הליכים נגד עד שהיה קורבן עבירת מין או אלימות יש לקחת בחשבון את מצבו הנפשי של העד", נכתב בהנחיה. לפיכך רק במקרים נדירים ביותר, אם בכלל, יש מקום לניהול הליכים פליליים נגד העד ובוודאי שאין מקום לעצרו לצורכי חקירה.

 

 

מילה מול מילה. בוזגלו
 

מילה מול מילה. בוזגלו(ללא קרדיט)

 

אלא שההנחיה המוצדקת הזאת שהייתה אמורה להגן על מתלוננים בתיקים הרגישים ביותר הפכה בשנים האחרונות לנורמה מערכתית שמספקת מטריית הגנה למתלונני שווא. עורך הדין אורי דניאל עדיין מתעורר כמעט בכל בוקר לסיוט שמלווה את חייו בשנים האחרונות. אומנם בית המשפט פסק לאחרונה כי הוא נפל קורבן לעלילה זדונית שנתפרה למידותיו על ידי ארבע נשים שטענו שאנס אותן ויחצ"ן צמרת שייעץ איך להפיץ את העלילה בתקשורת אבל מסע ההכפשה נגדו עדיין נמשך.

 

ואי אפשר שלא לתהות האם העובדה שבית המשפט העליון החליט שלא לפרסם את שם הנשים שתפרו את העלילה נגדו כדי שלא להרתיע נשים אחרות מלהתלונן בעתיד, לצד העובדה שהפרקליטות טרם הגישה כתב אישום נגד המעלילות, היא זו שמאפשרת את המשך התנכלות לעורך הדין דניאל.

 

אלא שבעקבות הפרשייה של דניאל הודיעה לפני כמה שבועות הפרקליטות כי היא מחדדת את הנהלים סביב תקנה 2.5, וכי תלונות שווא בתיקי תקיפה מינית ואלימות כבר לא יזכו מיד לפטור מחקירה והעמדה לדין אלא כל מקרה ייבחן לגופו. ליקי בוזגלו, זה כבר לא יעזור.

 

 

מתעורר כל בוקר לסיוט. עו
 

מתעורר כל בוקר לסיוט. עו"ד דניאל(חדשות 10)

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנחנו רואים בחומרה שימוש לא ראוי ברשויות ככלי לקידום אינטרסים בסכסוכים והסטת משאבים לטיפול בתלונות שווא, ועל כן יחידות המשטרה מונחות כי במקום בו קיימות ראיות לכך שהוגשה תלונת שווא, יש לפתוח בחקירה בגין הודעה כוזבת. יחד עם זאת, אין בסגירת תיק כנגד חשוד/ה כדי להעיד על כך שהתלונה הייתה תלונת שווא, אלא שמתקיימים מכלול שיקולים ונסיבות הנוגעים להליך הפלילי. נדרשות ראיות נוספות שיצדיקו פתיחה בחקירה בגין תלונת שווא".

 

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "עניינן של המתלוננות נגד עו"ד דניאל מצוי עדיין בבחינה. פנייתו של מר בוזגלו נבחנה בהתאם לנוסח הקודם של הנחיית פרקליט המדינה, וכפי שנמסר לאחרונה לסנגורו, היא אינה נמנית על אותם 'מקרים נדירים' בהם תועמד מתלוננת לדין פלילי על תלונתה. מכל מקום נזכיר כי גם לפי ההנחיה המעודכנת, נקודת המוצא היא שזיכוי בדין, גם כאשר מדובר בזיכוי מוחלט, אין משמעותו כי התלונה הייתה תלונת שווא".