BETA

06.12.2015

22:38

עודכן:

אנליסט: האם בנמל חיפה תופרים מכרזים ומעניקים בונוסים פיקטיביים?

גם למי שמצדד בוועדי עובדים קשה לעתים קרובות להשלים עם הכאוס בנמלי הים בישראל. לשכר החלומות והפרוטקציות לקרובי משפחה כבר התרגלנו - עכשיו יש ממצאים המעידים לכאורה על שחיתות של ממש בחיפה. דוח של רשות החברות שאנו מפרסמים כאן לראשונה חושף ניסיון לתפור מכרז לשני חברים בוועד - וגם תוספות פיקטיביות לנציגים מטעמו בדירקטוריון, אלה שאמורים לפקח על ההנהלה עצמה

כשבנמל אשדוד הוועד מכריז על שביתות כלליות בלי לחשוב פעמיים, האח הצפוני מחיפה מתגאה שברציף שלו - עובדים סביב השעון. אבל, מה באמת המחיר של ה"ספיריט" - זה שבזכותו מול הכרמל פורקים את הסחורות בשקט יחסי?

 

דוח של רשות החברות חושף דילים על גבול הפלילים לכאורה, בין ההנהלה לוועד, כשבתור מתווך מתפקד לא אחר מסמנכ"ל משאבי האנוש - האיש שדואג שמשני הצדדים אנשי המפתח, ייצאו מרוצים. "הוא צריך להיות נקי כפיים, טהור", אומרת איריס שטרק, "ברגע שעשית מעשה לא תקין, באותו רגע איבדת את הכוח שלך, כי אתה נסחט".

 

"מתחייב שתהיו בין המועמדים שייבחרו במכרז הנ"ל"


כשחברה ממשלתית ממנה מנהל, בדרג בכיר או זוטר, היא חייבת לפרסם מכרז - כדי לוודא שהאיש הכי מתאים יספק לנו שירות. אלא שלפעמים, זו רק התפאורה - מסך עשן - בדרך אל התוצאות שכבר סומנו מראש. למשל, כשהסמנכ"ל יעקב לטבינסקי, מבטיח שחור על גבי לבן לשני חברים בכירים בוועד - מאיר תורג'מן ודודו פרץ - ש"בהמשך להיכרות האישית שלו עם שניהם ותכונות של מנהיגות, מסירות ומקצועיות, אני מתחייב שתהיו בין המועמדים אשר ייבחרו במכרז הנ"ל".

 

"מישהו הוציא מכתב, ותשאלו אותו למה הוא הוציא את המכתב הזה", אומר יושב ראש ועד העובדים מאיר תורג'מן, "אני אין לי מושג. לא התמודדתי מעולם לתפקיד ניהולי. התפקיד הזה מעולם לא אויש". אבל במילים פשוטות - תפירת המכרז לשני העובדים המאוד משפיעים! ומה קרה מאז הדיל ההוא? למרות שחלף יותר מעשור, לטבינסקי ותורג'מן עדיין חזקים - יחד - בצמרת הנמל.

 

 

מאיר תורג'מן, יו
 

מאיר תורג'מן, יו"ר ועד עובדי נמל חיפה(האקדמית גורדון)

 

בנמל מקובל לתגמל את עובדי הרציף שפורקים מכולות, במקרה של תפוקה גבוהה במיוחד - כדי לעודד פעילות יעילה. אבל הסמנכ"ל לטבינסקי, במפתיע, מחליט לשלם את הבונוס לשני שכירים בתפקיד אחר - שניים שלגמרי במקרה מונו גם לדירקטורים מטעם העובדים, כלומר למפקחים על ההנהלה שבה הסמנכ"ל עצמו חבר. הנימוק להטבה נשמע קלוש: הם "מסייעים בהתאם לצרכי העבודה בתיאום בקו המים, כולל פעילות ברציפים". גובה המענק, שימו לב: לכל אחד 200 שקלים "מגולמים" - כלומר, את המס משלם הנמל, כפול 2, כל חודש, בלי שום קשר לתפוקת העבודה.

 

במשרד האוצר מסרבים לפנייה בנימוק ש"הוספת הבונוס לאנשי מחשוב, מחוץ לקו המים, עלולה להרחיב את ההסדר הקיים". אבל - לפי הדוח לטבינסקי מתעלם ו"ממשיך את התשלום גם לאחר תשובה שלילית מפורשת מהממונה על השכר באוצר. הדבר חמור במיוחד בהתחשב בכך שבתקופה הרלוונטית כיהנו הנהנים מבונוס גם כדירקטורים בחברה, שתפקידם העיקרי הוא לפקח על הפעילות ועל ההנהלה".

 

עם כל הכבוד למנכ"ל, בנמלי הים האיש החזק הוא יו"ר ועד העובדים - במקרה שלנו מאיר תורג'מן, שיש לו גם כמה קרובי משפחה מוכשרים שעובדים בנמל. אשתו רוויטל, למשל, קיבלה מסמנכ"ל המשאבים לטבינסקי "אחזקת רכב בהיקף של עד 4,500 קילומטר לשנה". בישיבה של ועדת הביקורת מתברר פתאום, תראו, שהמכסה לגברת תורג'מן גדלה ל-6,000 קילומטרים. מוזר אם מביאים בחשבון ש"לעובדת אחרת באותו דירוג, יש אחזקת רכב מקדמת דנא עד 4,000 קילומטר". אז מה עושים כדי להלבין את התוספת? "השוו גם את העובדת הוותיקה לעובדת הזו, ושתיהן מקבלות היום 6,000 קילומטר לשנה".

 

גם שני הדירקטורים מטעם הוועד - זוכרים? - זכאים להוצאות על מכונית עד 6,000 קילומטרים, אבל בפועל מקבלים 9,000 באישור הסמנכ"ל לטבינסקי. בקיצור - לפי הדו"ח, אחזקת הרכב הפכה לתוספת שכר שמחולקת לעובדי מפתח משפיעים, ללא קריטריון מסודר או צורך באישור מרשות החברות.

 

וגם אם באוצר מחפשים את הנמל כפי שטוען המנכ"ל, יש כנראה הרבה מה למצוא: מול הדו"ח הזה, קשה לזהות מי הבוס ברציף בחיפה: הוועד? הסמנכ"ל? או אולי הניג'וס הקטן הזה, שנקרא לפעמים "הציבור".

 

 

נמל חיפה
 

נמל חיפה(חדשות 10)

 

נמל חיפה: "רשות החברות רודפת אותנו באופן אישי ומובהק"

יעקב לטבנסקי מסר בתגובה: "המסמך אינו יכול להיות דוח ראוי והוגן, משום טענות עיקריות בו לא הוצגו כלל למר לטבנסקי ולא ניתנה לו ההזדמנות להפריך אותן. עריכת המסמך, הפצתו בין המכותבים וכעת גם העברתו לכלי תקשורת הינם פעולה אשר מאחוריה אינטרסים ושיקולים זרים. אנו קוראים למנהל רשות החברות לחדול מלהוציא את דיבתו של מר לטבינסקי רעה, ולחדול גם מעיסוק בענייניו של נמל חיפה".

 

תגובת נמל חיפה: "מדובר בטיוטת דוח בלבד שממשיכה רדיפה אישית מובהקת של מנהל רשות החברות אורי יוגב נגד מנכ"ל הנמל מנדי זלצמן. לא יבשה הדיו על טיוטת הדו"ח המוזמן הקודם וכעת הגדיל לעשות מנהל רשות החברות ובחר להזמין דו"ח נגד סמנכ"ל המשאבים המצטיין של הנמל שפעילותו חסכה לאורך השנים עשרות מיליוני שקלים. תשובות ברורות לכל הסעיפים נמסרו לרשות החברות שבחרה מטעמיה להתעלם מהן ולהפיץ טיוטת דו"ח לתקשורת ללא תגובתנו".