חאסן אחמד אבדו ובנו בנמל התעופה
חאסן אחמד אבדו ובנו בנמל התעופה
,bbc

משפחת הפליטים נכלאה לחודשיים בתא בנמל תעופה רוסי

הרשויות ברוסיה אישרו את בקשתה למקלט מדיני של משפחה כורדית שברחה מעיראק, ואף העבירו אותם למרכז דיור זמני. רק שמה שמסתמן כסוף טוב למשפחה, החל בכלל כסיוט מתמשך - לאחר שהמשפחה נתקעה בנמל התעופה המרכזי של מוסקבה במשך למעלה מחודשיים כשהיא מקוששת נדבות מנוסעים מזדמנים

חאסן אחמד אבדו ואשתו גוליסטאן איסה שאחו חיו עם ארבעת ילדיהם בארביל, בירת עיראק הכורדית, עד שבקיץ האחרון דאע"ש החלו לתקוף את העיר וסביבתה. הם רק לא שיערו לעצמם שגם לאחר שיצליחו להימלט, חייהם ימשיכו להיות סיוט.

 

"החלטנו לעזוב לרוסיה כדי להציל את הילדים שלנו מהמלחמה, אחותי גרה כאן והיא תוכל לארח אותנו", אמרה גוליסטאן לבית משפט ברוסיה, לאחר שהמשפחה הואשמה בניסיון לחצות את הגבול באופן לא חוקי.


בני המשפחה הגיעו בספטמבר לנמל התעופה שרמטייבו עם דרכונים סוריים אך נכנסו למדינה על תקן תיירים. משטרת הגבולות המקומית חשדה בבני המשפחה, לאחר שכרטיסי הטיסה שלהם, שלפיהם הם באו לטיול של שלושה שבועות, לא תאמו את כמות המזוודות הגדולה עמה הגיעו. חקירה פלילית נפתחה נגדם, והמשפחה נתקעה באחד הטרמינלים.

 

>> "אקסודוס": איך מתקבלים הפליטים באירופה?
>> האיחוד האירופי העביר מיליארד אירו לסיוע לפליטים


 

מהגרות בדרכן למחנה רישום בפרשבו, סרביה
 

מהגרות בדרכן למחנה רישום בפרשבו, סרביה(רויטרס)

 

בחודש שעבר סירבה רשות ההגירה הרוסית להתחשב בבקשתם למקלט מדיני עקב החשדות שעלו נגדם, והכריזה שעד שההליכים נגדם יסתיימו הם לא יוכלו להגיש מחדש בקשה למקלט מדיני. בית המשפט קנס את המשפחה בכ-155 דולר, סכום מופרז למשפחה שנמצאת בתוך נמל תעופה בעל מחירים מופקעים למזון ושתייה - קנס שהחוק הרוסי והבינלאומי אוסר עליו מכיוון שמדובר במבקשי מקלט.


לאחר שסיפורם זכה לחשיפה תקשורתית גדולה, נפגשו פעילי זכויות מהגרים מקומיים עם רשויות ההגירה וביקשו מהם לאשר את בקשתה של המשפחה למקלט מדיני ולשחררם מה"כלא" בו הם נמצאים. ב-20 לנובמבר הגיעו הרשויות לנמל התעופה ושלחו את המשפחה למרכז דיור זמני בו הם חזרו לישון על מיטה אחרי זמן כה רב. עם זאת, בקשת המשפחה למקלט מדיני עדיין לא אושרה סופית.