תיירים בפסל החירות בניו יורק. תנאי הכניסה הוקשחו
תיירים בפסל החירות בניו יורק. תנאי הכניסה הוקשחו
,רויטרס

ארה"ב מקשיחה את תנאי הכניסה לתיירים, בעקבות מתקפת הטרור בפריז

על פי החוק הקיים בארצות הברית, תיירים מ-38 מדינות שונות יכולים לטייל בשטחה למשך 90 ימים ללא ויזה. אבל העובדה שלמחבלים מפריז היו דרכונים צרפתיים ובלגיים מעוררת חשש בבית הנבחרים, שמעוניינים לשנות את המדיניות. בינתיים, בבית הלבן מבקשים לשפר את שיתוף הפעולה עם מדינות אחרות בענייני בידוק נוסעים

ארצות הברית עשויה לשנות בקרוב את התוכנית שמאפשרת לטייל לשטחה ללא ויזות, בעקבות הביקורת שנמתחה עליה - כתוצאה מהמתקפה הרצחנית על פריז.

 

מנהיג הרוב בבית הנבחרים, קווין מקארתי הרפובליקני מקליפורניה, אמר לכתבים היום (שני) כי שינוי שכזה צפוי עוד לפני סוף שנת 2015 - וכי "המדינה תהיה פחות בטיחותית", אלמלא יבוא השינוי הזה. חמשת השינויים שהרפובליקנים מעוניינים לראות בחוק, יכללו דרישה מכל המדינות בעולם לספק דרכונים אלקטרוניים, סריקתו של כל נוסע אל מול מסד הנתונים של דרכונים אבודים וגנובים, ועדכון שנתי של המדינות המסוכנות ביותר. נראה שהתוכנית תזכה לתמיכה גם מצד נבחרים דמוקרטיים.

 

במקביל, הודיע הבית הלבן על סדרת שינויים שתאפשר לחלוק יותר מידע על טרור עם מדינות אחרות - אבל הצעדים הללו ידרשו אישור קונגרס. הם כוללים איסוף מידע על נסיעות קודמות של התיירים הנכנסים למדינות הנחשבות כמעניקות מקלט לטרור, ובידוק מוקדם של הנוסעים עוד במדינת המוצא.

 

השיטה הנוכחית מאפשרת לאנשים מ-38 מדינות שונות - כ-20 מיליון איש - לבקר בארה"ב למשך 90 ימים ללא ויזה, אבל העובדה שהמחבלים בפריז נשאו דרכונים בלגים וצרפתיים העלתה את סף הדאגה בארה"ב.