נשיא צרפת הולנד, שר החוץ פביוס ומזכ"ל האו"ם באן קי מון בוועידת האקלים בפריז
נשיא צרפת הולנד, שר החוץ פביוס ומזכ"ל האו"ם באן קי מון בוועידת האקלים בפריז
,רויטרס

נשיא צרפת בוועידת האקלים: "על הפרק – השלום שנוכל להבטיח לדורות הבאים"

180 מנהיגים, ובהם ראש הממשלה נתניהו, הגיעו לפריז על מנת להשתתף בוועידת האקלים בפריז מוכת הטרור. בשולי הוועידה נועד נתניהו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אודות סימון מוצרי ההתנחלויות, וכן לחץ את ידו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן - לראשונה מאז 2010

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הצהיר היום (שני) כי מה שעומד על הפרק בוועידת האקלים של האו"ם, הנפתחת כעת בפריז, הוא השלום. "הסכם משמעותי בנושא האקלים יעזור להבטיח שלום לדורות הבאים", אמר.


לאחר הולנד נשא דברים מזכ"ל האומות המאוחדות, באן קי מון, אשר קרא למנהיגים "לפעול באופן דחוף" ובצורה החלטית יותר על מנת להגביל את עליית הטמפרטורה לעד 2 מעלות צלזיוס.


במהלך נאומו אף נקב באן בשמותיהן של מספר מדינות שחוו לאחרונה מתקפת טרור, במטרה להצביע בעצמו על הקשר שבין טרור לשינוי האקלים. בין היתר, נקב בשמותיהן של צרפת, לבנון, עיראק ותוניסיה - אך לא הזכיר את ישראל.

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הצטרף לדברים: "אין מענה תקיף יותר לאלו שרוצים להפיל את העולם מאשר להתעלות עליהם במאמצינו להציל אותו". הוא ביקש להצדיע אפוא לתושבי פריז על נכונותם לקיים את הוועידה למרות המתקפה הרצחנית, שגבתה את חייהם של 130 בני אדם.

 

בוועידה משתתף כזכור גם ראש הממשלה נתניהו, ששוחח בקצרה בשולי ההתכנסות עם שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, אודות ההחלטה לסמן מוצרים מתוצרת ההתנחלויות. נתניהו אף לחץ את ידו של יו"ר הרשות, אבו מאזן, לראשונה מאז שנת 2010.


זיהום האוויר במדינות האיחוד האירופי נותר גורם המוות הרפואי מספר אחת, עם יותר מ-430,000 מקרי מוות בשנת 2012. הסוכנות להגנת הסביבה של האיחוד הודיעה כי על פי המידע שברשותה, נמצאים תושבי הערים הגדולות בסיכון גבוה יותר ללקות במחלות ואף למות כתוצאה מזיהום אוויר.

 

 

אובמה מניח ורד בבטקלאן שבפריז
 

אובמה מניח ורד בבטקלאן שבפריז(רויטרס)

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה, שנחת כבר הלילה בפריז, ביקר עם הנשיא הולנד בעמדת ההנצחה לקורבנות מתקפת הטרור בבטקלאן והניח שם ורד לבן. לאחר מכן עמד במשך דקת דומיה וחיבק את הולנד, מבלי למסור הצהרה לתקשורת.

 

בהפגנה אמש בפריז, לקראת הוועידה, נעצרו יותר מ-100 פעילים סביבתיים. בעוד במשטרה הסבירו כי מצב החירום בצרפת אוסר על התאספות המונית ואף טענו כי חלק מהמפגינים נשאו נשק, בחרו הפעילים להמשיך ולמחות באמצעות הצבת נעליים בכיכר הרפובליקה.