BETA

03.10.2015

00:25

עודכן:

כרוניקה של הסלמה: אחרי המפגעים הבודדים, גם חוליות הטרור מרימות ראש

בהשוואה לשנה שעברה, ישנם פחות הרוגים בטרור, אך רצח בני הזוג הנקין ליד איתמר הוא הפעם השלישית שבה התארגנות טרור מצליחה לחמוק מהרדאר הישראלי והפלסטיני, ומצליחה להוציא לפועל פעולת טרור קטלנית. למרות זאת, האתגר האמיתי הוא עדיין טרור הבודדים שבהחלטה אחת יוצאים עם מטרה אחת: להרוג ישראלים

מתחילת השנה נרצחו שישה ישראלים בפיגועים, ירידה משמעותית מ-19 ההרוגים שהיו בשנה שעברה. עם זאת, התחושה היא שבחודשים האחרונים הטרור גואה. הטרור המאורגן נמצא אמנם בירידה, אולם אתמול הייתה זו ככל הנראה חוליה מאורגנת שרצחה את איתם ונעמה הנקין, ההתארגנות הקטלנית השלישית שפועלת בשטחים מתחילת השנה.

 

הסיכול האינטנסיבי של צה"ל והשב"כ, לצד הפעילות שמבצעת הרשות הפלסטינית, מקשה מאוד על הטרור המאורגן. לזה מצטרף גם מחסור בנשק: מחירו של רובה M-16 בגדה המערבית מגיע היום ל-7,000 שקלים. על כן, המאמצים של מפקדת חמאס בעזה והמפקדה בחו"ל, בהנהגת סלאח ערורי, לא מצליחים לרוב להקים חוליות יעילות. אתמול התברר שחוליה כזאת פעילה וקיימת והיא קטלנית.

 

בתחילת הקיץ, ביוני, הופיעו לראשונה חוליות מאורגנות יותר. דני גונן שהלך עם חברו לטבול במעיין המבודד בעין בובין נרצח ביריות בידי חוליה של תושבי קלנדיה. ראש החוליה עוד התקשר למשטרה והזדהה כרוצח. קיווה למשוך את כוחות הבטחון אליו ולבצע פיגוע נוסף, שנמנע.

 

 

בני הזוג הנקין וילדיהם
 

בני הזוג הנקין וילדיהם()

 

 

זירת פיגוע הירי ליד איתמר, אמש
 

זירת פיגוע הירי ליד איתמר, אמש(חדשות 10)

 

 

מלאכי רוזנפלד. נהרג בירי ליד שילה
 

מלאכי רוזנפלד. נהרג בירי ליד שילה()

 

במקביל החלה לפעול חוליה מאורגנת אחרת של תושבי סילוואד באזור בנימין. שני נסיונות ראשונים שלה לפיגועי ירי הסתיימו ללא נפגעים עד המארב הקטלני בכביש ליד ההתנחלות קידה - שם רצחו את מלאכי רוזנפלד. הם נתפסו תוך זמן קצר והסתבר שהופעלו על ידי מגורש מעסקת שליט שיושב בירדן. הרוצח עצמו עצור בידי הרשות הפלסטינית.

 

אך חוליות אלה חריגות בנוף הטרור של השנה האחרונה. מי ברכב, מי בסכין, מי באבן ומי בבקבוק תבערה - זו הייתה השנה של המפגעים הבודדים. מתחילת השנה חלה עלייה דרמטית במספר הפיגועים שמאחוריהם לא עומדים שום ארגון ושום תשתית. הם לא דורשים הכנות מיוחדות. פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא מבצע פיגוע. הדוקרים והדורסים היכו בתל אביב, ברחבי יהודה ושומרון, אבל בעיקר בעיקר בירושלים.

 

 

דני גונן שנרצח הירי ליד עין בובין
 

דני גונן שנרצח הירי ליד עין בובין()

 

 

זירת פיגוע הדריסה בו נרצח יוחאי שרקי
 

זירת פיגוע הדריסה בו נרצח יוחאי שרקי(רויטרס (ארכיון))

 

 

רכבו של אלכסנדר לבלוביץ' שנרגם באבנים בראש השנה
 

רכבו של אלכסנדר לבלוביץ' שנרגם באבנים בראש השנה(אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)

 

בחודש אפריל צעדו שלום יוחאי שרקי וחברתו שירה קליין בכביש 1 בירושלים, סמוך לגבעה הצרפתית. המחבל, תושב שועפאט, קיבל את ההחלטה לבצע פיגוע דקות קודם לכן. האיץ את הרכב ורצח את שרקי תוך שהוא פוצע את חברתו.

בערב ראש השנה, יצאה קבוצת צעירים מצור באהר לידות אבנים בכלי רכב ישראלים בכביש ליד שכונת ארנונה בירושלים. הם פגעו תחילה ב-3 כלי רכב שעברו שם - ברכב הרביעי היה אלכסנדר לבלוביץ שחזר מארוחת החג. האבן שפגעה בו גרמה לו לאיבוד שליטה ברכב ולהתקף לב. הרוצחים הצעירים סיפרו בחקירתם שהיה להם חשוב לבצע את הפיגוע בערב החג.

רבים מהמפגעים הבודדים נתפסו לאחר מעשה. חלקם נהרגו במהלך הפיגוע. אין להם מכנה משותף: ביניהם צעירים ומבוגרים יותר, רווקים ובעלי משפחות, מובטלים ומועסקים, גברים ונשים. דבר אחד היה משותף לכולם: בחקירתם הם אמרו שמה שהניע אותם היתה שנאה עמוקה לישראל ולישראלים.