BETA

11.08.2015

00:00

עודכן:

שביתות רעב, הברחות והתקרבות לדת: הצצה לעולמם של האסירים הביטחוניים בכלא הישראלי

הזנה בכפייה? עוד דרך להצביע על "הכישלון הישראלי", מאסר ממושך? לא יותר מאשר "חממה לטרוריסטים", אברה מנגיסטו? "אבא שלי בכה עליו". חדשות 10 במסע אל לב המאפליה של אסירי הטרור הפלסטיני בבתי הכלא בישראל • כתבה שנייה בסדרה

אצל חאדר עדנאן, מהאסירים הביטחוניים המוכרים ביותר בחברה הפלסטינית, כל מילה מחושבת היטב. הוא מנוסה מאוד בראיונות לתקשורת ומקפיד להיצמד לתדמית לוחם החופש שיצר לעצמו ברחוב הפלסטיני ובעולם.

 

עדנאן מונה בפני חדשות 10 רשימה של אסירים שובתי רעב, בהם גם מוחמד עלאן, שובת הרעב שמאושפז בימים אלה בבית חולים ברזילי, ועשוי להיות האסיר הביטחוני הראשון שיוזן בכפייה, על בסיס החוק שעבר לאחרונה.

 

האם שיטת שביתת הרעב, על פי האסירים, היא שיטת מאבק יעילה? "זוהי שיטה מצליחה כדי למחות - נגיד ח'צ'ר עדנאן בשביתות שלו פעמיים וזה לא רק זה, היו לי עוד פעמיים בכפר יונס ובחווארה וכן כשהייתי עצור ברשות, וכל פעם אללה הצליח את דרכי".

 

 

אסיר פלסטיני.
 

אסיר פלסטיני. "לומדים על דרכי הארגון מהאחרים, מתקרבים לדת מהותיקים"(רויטרס)

 

מבחינת האסירים, שביתת רעב היא בגדר "מחדל האסיר הפלסטיני" או מחדל ההאכלה בכפייה"- זה מחדל אנושי שמצביע על כישלון ישראלי בניסיון "לשבור את ההצלחה הפלסטינית".


לא פלא אפוא, שבקרב האסירים תופשים את העברת החוק להזנה בכפייה כהצלחה. "הניסון הזה של ארדן , והשב"ס ומשרד הפנים וממשלת הכיבוש להעביר את החוק, זו הצלחה לציבור הפלסטיני- כי זה מראה את פניו האמיתיות של מי שאומר שהוא דמוקרטי", לדבריו.


כך עובד ההיגיון הפשוט של עדנאן: אם ישראל תזין את האסירים בכפייה, היא תבוקר על ידי הקהילה הבינלאומית בגין הפרת זכויותיהם. אם תניח להם לשבות רעב - תסתכן במותם ובעקבות כך - בהבערת הגדה המערבית כולה".

 

הדימוי הרומנטי של שביתת רעב הוא של אסיר החותם את שפתיו בכוח אל מול ניסיונות האכלה של סוהרים, אלא שהמושג עצמו הפך להיות כוללני עם השנים. "שביתת רעב דה לוקס", למשל, עשויה להתייחס למצב שבו האסיר רק משיב את הארוחות שניתנו לו- אך ממשיך ליהנות מהחלב, הדבש והביצים שמסופקים לתא בו הוא שוהה.

"התנאים שלהם סבירים"

שביתות הרעב של האסירים הביטחוניים הן רק ביטוי אחד מיני רבים להתחזקותם של האסירים בתוך בתי הכלא הישראלים. משם הם מצליחים לעיתים להוציא לאל הפועל פעולות טרור ולהבריח פנימה והחוצה ציוד יקר ערך.

 

אחד האנשים שלמדו מקרוב את חייהם של האסירים הביטחוניים בבתי הסוהר הוא יורם שווייצר, ראש התוכנית לחקר הטרור במכון למחקרי ביטחון לאומי. במשך יותר משנתיים הוא פגש אסירים ביטחוניים בכלא הישראלי- ומסקנותיו לגביהם מעורבות.


מצד אחד, לדעתו, יש בשהות בכלא כדי להניא את האסירים מלעסוק שוב בטרור, ואולם "הכלא משמש כחממה ובית אולפן לטרוריסטים שנכנסו לשמה כצעירים. בחלק מהתקופות, בעיקר המאוחרות, הם בעצם מתחלים ללמוד גם את תולדות הארגון, גם את מדיניות הארגון וגם את אסטרטגיית הארגון. גם על הדת - מהוותיקים".

 

שווייצר מבקש גם להבהיר כי בניגוד לדעה הרווחת בציבור, הישיבה בכלא בתנאים אלו אינה נוחה או מומלצת לאיש. אף על פי כן, "התנאים שלהם שאני ראיתי בעיני הם תנאים סבירים. הם מבשלים לעצמם, יש להם טיולים בחוץ, כל מה שאסיר מקבל. יש להם טלוויזיה."

 

 

אברהם מנגיסטו.
 

אברהם מנגיסטו. "המקרה ממחיש את הגזענות בחברה הישראלית"(ללא קרדיט)

 

דוגמה להבנה העמוקה של האסירים בבתי הכלא את ישראל אפשר למצוא בדבריו של חאדר עדנאן על פרשת היעלמותו של אברה מנגיסטו- הישראלי שמוחזק על ידי חמאס ברצועת עזה.

 

"אני אומר לך כאדם ופלסטיני שאבא שלי בכה עליו על מה עשתה לו ממשלת ישראל. ראיתי עליונות, ראיתי אשכנזים מסתכלים על המזרחים, דרוזים, ערבים, שחורים וכד'. כל מה שקראתי על הקרבות בחברה הישראלית אמתי במאה אחוז".