BETA

06.07.2015

15:25

פגיעת פצצת מרגמה בשער הנגב.
פגיעת פצצת מרגמה בשער הנגב.,
AP

שנה אחרי, חיים ילין עדיין מחכה לשינוי: "נתניהו מפחד לקבל החלטות"

לפני שנה הפך חיים ילין בעל כורחו לדמות מוכרת בכל רחבי המדינה. המועצה האזורית אשכול, שבראשה עמד, ספגה מטחים על גבי מטחים של רקטות ופצצות מרגמה. ילין לא חשש אז להתייצב מול המצלמות ולבקר את הממשלה. שנה אחרי, כשהוא כבר חבר כנסת מטעם יש עתיד, הוא מסביר שבלי החלטות אמיצות המציאות בעוטף עזה ובישראל לא תשתנה: "בני הערובה הם האזרחים. אם אין תקווה ואין עתיד נראה אנשים מחפשים מקום אחר לגור בו"

שנה אחרי מבצע צוק איתן - מה נשתנה? בקיץ שעבר הפך חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול באותה תקופה, לאחת הדמויות המוכרות במדינה. בעוד אלפי רקטות משוגרות לעבר ישראל מרצועת עזה, כאשר חלק ניכר מהן נופלות במועצה שלו, נעמד ילין פעם אחר פעם מול המצלמות, לעיתים עם שכפ"ץ וקסדה, וקרא לממשלה לפעול לסיום העינוי שעוברים תושבי העוטף.

 

>>> "הריצה של חייו" - סרטו של אלמוג בוקר על גדי ירקוני

 

כמה חודשים לאחר מכן החליט ילין לנסות להשפיע על המצב מבפנים. הוא סיים את תפקידו כראש המועצה והצטרף למפלגת יש עתיד. כעת, שנה אחרי המבצע הצבאי שהתנהל על סף ביתו, אומר חבר הכנסת הטרי לחדשות נענע 10 כי לא מושקעים מאמצים לפתרון המצוקה הביטחונית בעוטף עזה ומבטיח כי ימשיך לשמש כנציגם של תושבי האזור גם מכיסאו במליאה.

 

> לכתבות נוספות בפרויקט

פרק 1: המצוקה בעזה רחוקה מפיתרון

פרק 2: האם ההישג הצבאי יחזיק מעמד?

פרק 3: מערב הנגב עוד יהיה פורח?

פרק 4: אוהד בן ישי כבר צועד לבד
כתבת וושינגטון פוסט: "עשו מאיתנו אויב"

 

ילין מסרב בתוקף לקבל את המושג "טפטופי ירי", וטוען כי יש להגיב בחומרה גם כשהרקטות מהרצועה לא משוגרות באופן רציף. "זה עלבון לעברית, למדינת ישראל, שמשתמשים במילה 'טפטופים' ולא אומרים ירי", אומר חבר הכנסת, "ראש הממשלה ושר הביטחון צריכים להימנע מהביטוי הזה ולהתייחס לכל ירי במלוא הרצינות".

 

 

ילין עם רקטה במשכן הכנסת.
 

ילין עם רקטה במשכן הכנסת.(דוברות הכנסת)

 

"נתניהו חושב שצריך לנהל את הסכסוך"

לדבריו, בכדי להחזיר את הביטחון לתושבי הדרום יש לפעול במישור המדיני במקביל לפעולות הביטחוניות, אך ראש הממשלה חושש לבצע פעולות מרחיקות לכת ומעדיף להשאיר את המצב על כנו.

 

"משאיות עם ציוד נכנסות כל יום לרצועה. אנחנו משקמים את עזה ולא מפרזים אותה, וזאת למרות שחמאס ממשיך לייצר נשק ולחפור מנהרות", טוען ילין, "צריך להשתמש בזרוע הצבאית כדי להחליש את חמאס ואז לשתף פעולה עם מדינות ערב בעלות אינטרס משותף ועם ארצות הברית ולפעול במישור המדיני".

 

"נתניהו מפחד לקבל החלטות", מצהיר ראש מועצת אשכול לשעבר, "הוא מפחד מ'שתי מדינות לשני עמים', ולכן הוא חושב שצריך לנהל את הסכסוך. בני הערובה הם בני מדינת ישראל. אם אין תקווה אין עתיד, ואם אין עתיד נראה אנשים שמחפשים מקום אחר לגור בו. אם נוביל ולא נהיה מובלים על ידי הטרור - גם הפן הכלכלי בישראל ישתנה לחלוטין".

 

 

הריסות בעזה במבצע צוק איתן.
 

הריסות בעזה במבצע צוק איתן. "אנחנו משקמים ולא מפרזים"(רויטרס)

 

כאמור, ילין קיווה כי הצטרפותו לפוליטיקה תאפשר לו להשפיע על ההחלטות בנוגע למצב הביטחוני בדרום. אך אז הגיע יום הבחירות, הימין חגג, וילין ומפלגתו נשארו מחוץ לממשלה. למרות זאת טוען חבר הכנסת כי הוא אינו מתחרט על הצעד שעשה.

 

"כל מפלגה שחפצה להיות מפלגת שלטון צריכה לעבור באופוזיציה", הוא אומר, "לבנות את המפלגה, את התשתית וללמוד מטעויות העבר". לדבריו, הוא משמש כנציג של אנשי עוטף עזה בכנסת, וגם מעמדתו באופוזיציה הוא יכול לעזור.

 

"כראש מועצה הייתה לי השפעה מאוד גדולה על התכנית הכלכלית למען הייצוב והעתיד של העוטף, כחבר כנסת אני אדאג לקדם אותה וחקיקות נוספות בנושא", טוען ילין, "זה טוב שיש לעוטף חבר כנסת, מישהו שמייצג אותו. משפחתי גרה שם, כל חיי שם".

אחד החששות הגדולים ביותר של תושבי העוטף הן המנהרות. על פי ההערכות, חמאס כבר החל בשיקום מנהרות התקיפה שהרס צה"ל ב"צוק איתן", וילין בטוח כי יש למצוא לכך פיתרון במהירות האפשרית, גם אם לא מתנהל מבצע. 

 

"בעוטף עזה אתה חייב להיות בדריכות, אתה חייב להניח קודם כל שיש מנהרות", הוא מבהיר, "הוצאתי מכתב דחוף בשבוע שעבר ליושב ראש ועדת החוץ והביטחון צחי הנגבי בנושא הטיפול במנהרות. אם יש כיפת ברזל נגד טילים צריך אחת נגד מנהרות, והמוח היהודי יודע לייצר את הפטנטים האלה".

 

מי שהחליף את ילין כראש מועצת אשכול הוא גדי ירקוני, תושב קיבוץ נירים. ירקוני איבד את שתי רגליו כתוצאה מנפילת פצצת מרגמה ביישוב לקראת תום "צוק איתן", אך התאושש וזכה כאמור באמונם של תושבי האזור.

 

"גדי ירקוני אחד האנשים הכי נחושים שהכרתי, עם מוטיבציה אדירה לעשייה. אפשר לראות את זה בעיניים שלו וזה שווה הרבה יותר מניסיון", מעיד ילין, "הוא הוכיח לרופאים וגם לעצמו שהוא מסוגל ואין לי ספק שהוא יעשה את העבודה, גם בצורה טובה יותר ממני".

 

חבר הכנסת עדכן גם בנוגע למצבו של בנו, אור, אשר נפצע ברגלו במהלך המבצע. "הבן שלי בסדר, הוא התנדב לצה"ל ומשתחרר עוד כמה חודשים", אומר ילין, "הוא עדיין בבדיקות, עוד כמה שבועות נדע אם הוא צריך ניתוח. אני חושב שאני יותר מודאג ממנו".

משאיות עם ציוד נכנסות כל יום לרצועה. אנחנו משקמים את עזה ולא מפרזים אותה. למרות שחמאס ממשיך לייצר נשק ולחפור מנהרות