BETA

22.04.2015

00:14

עודכן:

25,858 זכרונות: ישראל מתייחדת עם החללים

בשעה 11:00 תישמע ברחבי הארץ צפירת זיכרון בת שתי דקות ולאחריה יתקיימו בבתי העלמין טקסי זיכרון לחללי מערכות ישראל. ב-13:00 יתקיים הטקס לזכר נפגעי פעולות האיבה. רגע לפני, הגיעו אל בתי העלמין בני המשפחות השכולות לרגע פרטי עם יקיריהם, לספר ולזכור את מי שכבר איננו עוד

מדינה שלמה תעצור הבוקר (רביעי) לשתי דקות כדי לזכור את 25,858 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. רגע לפני האירועים הממלכתיים, הגיעו כבר אתמול בני משפחות שכולות ברחבי הארץ אל חלקות הקבר של יקיריהן לרגע פרטי של זיכרון. בין ניקוי המצבות, סידור הפרחים וניקוש העשבים שצצו באדניות, התייחדו המשפחות עם מי שכבר איננו, סיפרו והעלו זיכרונות. "כבר שנים שאנחנו באים יום לפני", סיפרו הוריו של ובל גליקמן שנפל בגיל 19 במלחמת ששת הימים.

 

לחלקה הצבאית בהר הרצל הגיעו בשעות הבוקר בני משפחתו של סמל דור דרעי שנהרג בגיל 18 בפיגוע הפילבוקס סמוך לנחל עוז במבצע "צוק איתן". דרעי, חייל בקורס מ"כים, נהרג בפגיעת טיל נ"ט בפילבוקס לאחר שמחבלים חדרו לשטח ישראל דרך מנהרה. בתוך השקט של בית העלמין נשמע השיר "זה לא זמנך" שכתב חברו לזכרו.

 

מטרים אחדים משם קבור סגן יוחאי קלנגל, שכונה ג'וחא, קצין גבעתי בן 20 שנפל לפני שלושה חודשים מפגיעת טילי נ"ט שנורו על ידי חיזבאללה על כוח צה"ל סמוך להר דב. אורן, חברו, הגיע אל קברו לרגע פרטי עם מי שהיה מפקדו: "הוא לימד אותי המון על החיים, נתן לי את הכלים הכי טובים שיכולתי לקבל כחייל. הוא היה הרבה יותר ממפקד".

 

יום הזיכרון - כתבות נוספות:

 

 

מתייחדים עם הנופלים. החלקה הצבאית בהר הרצל
 

מתייחדים עם הנופלים. החלקה הצבאית בהר הרצל(חדשות 10)

 

 

אורן לצד קברו של מפקדו, יוחאי קלנגל שנהרג בגבול הצפון
 

אורן לצד קברו של מפקדו, יוחאי קלנגל שנהרג בגבול הצפון(חדשות 10)

 

 

 

(רויטרס)

 

גם לבית העלמין שבקריית שמונה הגיעו היום כמה משפחות חללים, בהם משפחתו של יצחק רוויח שנפל בשנת 2006. בקיץ צפוי בנו להתגייס. "איציק, התפקיד שלו היה להביא פרחים הביתה. מאז, מאוד קשה לי לקבל פרחים", סיפרה אלמנתו, מירב. לבית העלמין בכפר סבא הגיעה משפחתו של זיו בלאלי שנפל בתקרית בכפר גלעדי במלחמת לבנון השנייה. "שלחתי לו הודעה ב-3 לפנות בוקר: 'בטח אתם לא ישנים בגלל הבומים'. ידעתי שהוא פחות או יותר באזור הקטיושות. הוא רשם לי: 'אין בומים. לילה טוב'. זאת הייתה ההודעה האחרונה. באותה השנייה שזה קרה, הרגשתי כאילו תולשים לי משהו מהבטן", סיפרה אחותו, מיכל.

 

אל זיכרונות פרטיים אלה יצטרפו בשעה 11:00 מיליוני אזרחי ישראל שיעצרו את חייהם לשתי דקות ויתייחדו עם זכר חללי צה"ל ומערכת הביטחון, לצד רבבות נרצחי פעולות הטרור. מראשית ההתיישבות היהודית מחוץ לחומות, נפלו 23,320 חללים במערכות ישראל. בשנה האחרונה נוספו 116 חללים, בהם 67 הרוגי מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה בקיץ האחרון. בנוסף, 35 נכי צה"ל שמתו כתוצאה מנכותם, הוכרו במהלך השנה כחללי צה"ל. מקום קבורתם של 553 חללים לא נודע.

 

נכון ליום הזיכרון תשע"ה, חיים בישראל 9,753 הורים שכולים ו-4,958 אלמנות. 2,049 יתומים. המבצע בקיץ האחרון ברצועת עזה הוסיך למעגל השכול 131 הורים שכולים, 11 אלמנות, 187 אחים שכולים ו-26 יתומים, מהם שניים נולדו לאחר נפילת אביהם.

 

 

הנחת דגל המדינה על קברי חללי צה"ל
 

הנחת דגל המדינה על קברי חללי צה"ל(רויטרס)

 

 

 

(רויטרס)

 

 

נערות מביטות על שמות הנופלים ביד לבנים בירושלים
 

נערות מביטות על שמות הנופלים ביד לבנים בירושלים(רויטרס)

 

2,538 ישראלים נרצחו בפעולות איבה. האחרון הוא שלום שרקי שנרצח בפיגוע הדריסה בירושלים בשבוע שעבר. בשנה החולפת גדל מניין הנרחצים בפעולות טרור ב-31 נפגעים. פיגועי האיבה הותירו 2,997 יתומים בהם 101 יתומים משני ההורים, 850 אלמנים ואלמנות ו-943 הורים שכולים.

 

כ-1.5 מיליון בני אדם צפויים להגיע אל בתי העלמין במהלך יום הזיכרון. משרד הביטחון יעמיד מאות אוטובוסים ושאטלים לבתי העלמין הצבאיים בהר הרצל ובכל רחבי הארץ. כ-450 אלף בקבוקי יחולקו למשפחות השכולות ולציבור בכניסה לבתי העלמין. טקסי הזיכרון יחלו מיד לאחר הצפירה כשהר הרצל שבירושלים יתקיים טקס הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל. בשעה 13:00 יתקיים בהר הרצל טקס האזכרה לנפגעי פעולות האיבה.

 

אירועי יום הזיכרון נפתחו בטקס ב"יד לבנים" בירושלים בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין. "אני יודע את כאבכם ומכיר את געגועיכם. 39 שנים אחרי נפילתו של אחי היגון אינו מרפה. היגון לא הרפה אצל הוריי זיכרונם לברכה עד יומם האחרון", אמר נתניהו למשפחות השכולות. בהודעה למשפחות השכולות לקראת יום הזיכרון, הוסיף נתניהו: "מקומנו כאן איננו מובן מאליו ללא ההקרבה הזאת. רק בזכות קיר הברזל, שכל לבנה שבו מוחזקת על ידי בנינו ובנותינו מצבא ההגנה לישראל ומאנשי מערכות הביטחון - רק בזכותם אנחנו יכולים להמשיך לחיות כאן את חיינו ולהמשיך לגדל פה את ילדינו ונכדינו".

 

 

חיילות עומדות בצפירת יום הזיכרון בכרם שלום
 

חיילות עומדות בצפירת יום הזיכרון בכרם שלום(רויטרס)

 

 

עומדים בצפירת יום הזיכרון בחוף תל אביב
 

עומדים בצפירת יום הזיכרון בחוף תל אביב(רויטרס)

 

 

טקס יום הזיכרון של הצופים בהר הרצל
 

טקס יום הזיכרון של הצופים בהר הרצל(רויטרס)

 

בהמשך הערב, לאחר צפירת זיכרון בת דקה, הדליק נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, את נר הזיכרון ברחבת הכותל המערבי בירושלים עם מוריה אשכנזי, אלמנתו של רב-סמל ראשון יאיר אשכנזי, שנפל במבצע "צוק איתן". "בקיץ האחרון נסעתי לאורכה ולרוחבה של הארץ. הגאוגרפיה של הכאב חוצה את ישראל לאורכה ולרוחבה אך לא מחלקת אותה", אמר ריבלין. "המוות פוקד את המאמינים כמו גם את אלה שאינם. אין מחנה שאין בו מת. ראיתי בני קיבוצים והתנחלויות, בני מושבים וכפרים, יהודים ולא יהודים, עירונים, חיילים בודדים ועולים חדשים".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, שזהו לו יום הזיכרון הראשון בראש צה"ל, פנה אל המשפחות השכולות: "אני יודע כי נפער חלל גדול בחייכם, חלל שאין בכוחן של מילים למלא ואין בכוחו של הזמן להקהות. מנגינת חייכם כואבת וחסרה. כאבכם - כבד מנשוא. האובדן והחלל שנותר לעולם לא יתמלא - אך במשא היגון ובמסע החיים - אינכם לבדכם - ולעולם לא תהיו. אנו, מפקדי צה"ל וחייליו, שצעדנו עם יקיריכם, עומדים לצדכם תמיד. זוהי הבטחתנו לרעינו הנופלים - להוסיף לתמוך וללוות, להציע כתף תומכת - לזכור ולא לשכוח".