חנין זועבי וברוך מרזל בדיוני ועדת הבחירות, בשבוע שעבר
חנין זועבי וברוך מרזל בדיוני ועדת הבחירות, בשבוע שעבר
,חדשות 10

מסתמן: זועבי לא תואשם בהסתה לאלימות

סנגורה של חברת הכנסת חשף כי מתגבש הסדר טיעון בו תואשם בהעלבת עובד ציבור בלבד. בית המשפט העליון יכריע היום אם לפסול את מועמדותה ואת זהו של ברוך מרזל. ח"כ לוין: "קורא לשופטים להסיר את החרפה מהכנסת". זועבי: "רדיפה פוליטית וגזענית"

עורך דינה של חברת הכנסת חנין זועבי טען הבוקר (שלישי) כי בהסדר המתגבש עם הפרקליטות נראה כי היא לא תואשם בעבירת הסתה לאלימות. בית המשפט העליון דן היום בעתירותיהם של חברת הכנסת חנין זועבי ופעיל הימין ברוך מרזל נגד החלטות ועדת הבחירות המרכזית לפסול את התמודדותם בבחירות לכנסת ה-20.

 

בפתח הדיון, טענה זועבי כי פסילת מועמדותה היא "רדיפה פוליטית וגזענית. אני נענשת על זה שבפעם הקודמת לא הצליחו לפסול אותי". במהלך הדיון רמז פרקליטה של זועבי כי ייתכן ויגיע להסדר עם הפרקליטות בנוגע לכוונה להגיש נגדה כתב אישום בגין הסתה. לדבריו, בימים אלה מתקיימים מגעים מול הפרקליטות למחיקת סעיף האישום להסתה לאלימות והאשמתה בהעלבת עובד ציבור בלבד.

 

האירוע שבו הייתה מעורבת זועבי התקיים בחודש יולי 2014, אז דן בית משפט השלום בנצרת בבקשות להארכת מעצר של חשודים בהפרות סדר במגזר הערבי בעקבות רצח מוחמד אבו חדיר בירושלים. את המדינה ייצגו שני חוקרי משטרה ממוצא ערבי, וזועבי צעקה לעברם, כינתה אותם "בוגדים", והוסיפה כי יש לנדות אותם ו"לנקות בהם את הרצפה".

 

חבר הכנסת יריב לוין מהליכוד, ממגישי העתירה לפסילת מועמדותה של זועבי, אמר לפני תחילת הדיון: "אני חושב שהאחריות מונחת במלאה לפתחם של שופטי בית המשפט העליון. הגיע הזמן שיפסיקו לעוות את חוק היסוד ולפסול את החלטות ועדת הבחירות. זועבי עשתה שורה ארוכה של מעשים שבאף פרלמנט לא היו נותנים לה לכהן אפילו יום אחד . אני קורא לשופטים לאשר את החלטת ועדת הבחירות ולהסיר את החרפה הזו".

 

מועמדותה של זועבי נפסלה בשבוע שעבר בתמיכה של 27 חברי ועדת הבחירות, לעומת 6 שהתנגדו לעתירה שהגישו שורה של מפלגות. מועמדותו של מרזל נפסלה על חודו של קול, ברוב של 17 חברים בוועדה שתמכו בפסילתו, מול 16 שהתנגדו.

 

למרות שחוק יסוד: הכנסת קובע כי שלא יוכלו להתמודד לכנסת מי שיפסול את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית או מי שמסית לגזענות, בשורה של החלטות בעבר ביטל הלכה למעשה בית המשפט העליון את החוק כשהתיר את התמודדותם של מועמדים שונים.

 

במערכת הבחירות הקודמת החליטה ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותה של ח"כ זועבי בעקבות השתתפותה במשט לעזה במאי 2010. בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והחליט לאפשר לזועבי להתמודד ולכהן גם בכנסת היוצאת.

 

עדכון ראשון: 7:50