"די משמח שלא כל מפלגת העבודה מסכימה עם המצע של טרכטנברג"

מה חשב לעצמו יצחק הרצוג כשלקח כמועמד למשרד האוצר כלכלן שעורר התנגדות בקרב חבריו להנהגה? "המטרה היתה לפנות לקהל המרכזי, בעל הרתיעה מהצבע האדום" • ובמה עדיף עמוס ידלין על עמר בר לב כבטחוניסט? "ידלין נתפס כמותג, וככה זה כשאתה מנסה להיות מפלגת שלטון" • אסף הלחמי, מנהל הבמה הרעיונית של העבודה, מסביר את ההיגיון מאחורי מה שנראה כקמפיין מבולבל • קורא לסדר, הטור הפוליטי

"המקור": בדרכים עם פרופ' טרכטנברג

עמוס ידלין ומנואל טרכטנברג הם שני מועמדים של מפלגת "המחנה הציוני" שהבאתם נועדה להיות "קלף מנצח", ביחד עם החבירה בין "העבודה" ל"התנועה". האלוף (מיל') ידלין מוצג כמועמד חיצוני לתפקיד שר הביטחון, על חשבון עמר בר-לב (אל"מ במיל'). היתרונות להצבת מועמדותו החיצונית של ידלין ברורים - מחד מציגים מועמד עם יוקרה בלתי ניתנת לערעור, ומאידך אפשר לזנוח אותו אם הנסיבות יתאימו, מבלי לשלם מחירים פנימיים.

 

המועמדות של מנואל טרכטנברג מסמנת שינוי מהותי בתפיסת תפקיד שר האוצר בקרב הפוליטיקאים. כמו שלתפקיד שר הביטחון המועמד הבולט הוא גנרל, כך גם למשרד האוצר מייעדים כלכלן. אמנם אבישי ברוורמן הוצג כמועמד לאוצר מטעם שלי יחימוביץ', אך נראה שהוא לא היה רגל ציר מובהקת בקמפיין כמו טרכטנברג כיום. הקמפיין של המפלגה נראה לא מאורגן ולא מסודר, למעט בתחום אחד: טרכטנברג לאוצר. לכך מתלווה תוכנית כלכלית מושקעת, הפעלת טוויטר ופייסבוק שמטרתם להריצו למטרה, לייב-צ'אט של המועמד בטוויטר (ייתכן שאף ראשון מסוגו בישראל) ועוד.

לטורים קודמים של "קורא לסדר"
>> מי עשויים לשנות את המפלגה שלהם מבפנים?
>> מיהם חברי הכנסת הפופולריים ביותר בפריימריז?
>> מי מפזר יותר הבטחות, ומדוע נבחרו השמות החדשים?
>> הקסם שנכשל: מדוע הסעיר אוחנה את הבית היהודי?

 

כשהחיבור בין טרכטנברג ל"מחנה הציוני" נכנס לפעולה, חריקות גלגלי השיניים נשמעו היטב. הוצגו ציטוטים קשים של הח"כים החברתיים מהמפלגה על התוכנית הכלכלית; חיכוך בולט היה על נושא המע"מ הדיפרנציאלי על מוצרי מזון, כשעמיר פרץ הצהיר שהמפלגה תפעל בנושא חרף התנגדות טרכטנברג; ובמסיבת העיתונאים בה הוצגה התוכנית הכלכלית לא נכחו ח"כים מצמרת המפלגה, למעט ראשיה. עובדה זו הוצגה כמחאה של הח"כים על התוכנית הכלכלית, שלא תואמת במלואה את תפיסת העולם הסוציאליסטית המוכרת.

 

הרצוג, לבני וטרכטנברג. מדוע הושאר המצטרף החדש לבד במערכה השבוע?
 

הרצוג, לבני וטרכטנברג. מדוע הושאר המצטרף החדש לבד במערכה השבוע?(חדשות 10)

 

"האמת, לא הבנתי על מה הרעש - כל המטרה בצרוף לבני וטרכטנברג היתה לפנות לקהל המרכזי יותר ובעל הרתיעה מהצבע הסוציאליסטי האדום. תכל'ס, זה עובד". כך אומר אסף הלחמי, המוכר גם בכינוי "הפרולטר". הלחמי הוא פעיל במפלגת "העבודה", ומפעיל "הבמה הרעיונית" של המפלגה. ‏"גם אם אכן היו אי הסכמות על המצע - זה לא חידוש, ואפילו משמח, מפני שמפלגת העבודה תמיד מלאה בדיון ופיתוח רעיוני. להציג אידאה חד ממדית זה לא נכון".

אבל מה שהלחמי תופס כ"אי הסכמות על המצע" יכול להתבטא בחיכוך אדיר בין ראשי המפלגה. החלטות של שר האוצר טרכטנברג יכולות להיעצר אצל יושבת ראש ועדת הכספים יחימוביץ', או להיתקל בהתנגדות קשה של שר הכלכלה פרץ. מי יערוב לכך שמהלכים חשובים לא ייעצרו במחסום הזה? מה יקרה בנושאים דוגמת מע"מ דיפרנציאלי, שמהווה סלע מחלוקת מרכזי?


לדברי הלחמי, ‏"מנו אינו חזות הכל. יש עוד כמה כלכלנים ובעלי דעה והבנה חברתית-כלכלית במפלגת העבודה. למעשה, הוא כבר הוכיח, בשירותו תחת נתניהו ובמל"ג, שהוא מבין שלא כל החוכמה והאמת נתונה אצלו, ושפשרה היא כלי להשגת מטרה ארוכת טווח".

 

<blockquote class="twitter-tweet" lang="en"><p>השוואה מעניינת בין התוכנית הכלכלית-חברתית שהציג המחנה הציוני <a href="https://twitter.com/ManuelTraj">@ManuelTraj</a> לכנסת ה20 והמצע של <a href="https://twitter.com/Syechimovich">@Syechimovich</a> לכנסת ה19 <a href="https://t.co/EKklojaDzx">https://t.co/EKklojaDzx</a></p>&mdash; הפרולטר,מפלגת העבודה (@The_Proletariat) <a href="https://twitter.com/The_Proletariat/status/562898916879138816">February 4, 2015</a></blockquote>
<script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

 

מעבר לכך, הוא חושב שהמענה תלוי במנהיגות ובאגו. "‏נדמה לי שלפיד ונתניהו הם דוגמא לאיך זה לא עובד כשיש אגו באמצע, ואילו שרון ונתניהו או רבין ובייגה או גולדה ואשכול הם דוגמא לאיך זה עובד. זו כבר המטלה והאחריות של הרצוג כראש ממשלה, לדעת לנתב את הספינה במים הסוערים הללו. פה אני דווקא חושב שיש לו קבלות ללא תקדים. ודאי, פה גם למפלגה תהיה אמירה, וח"כ שיכניס מקלות בגלגלי הממשלה באופן בוטה, יסבול מנחת זרועה של ועידת המפלגה והחברים. אנחנו לא ישראל-ביתנו".

 

 

לבני, הרצוג וידלין בסיור ברמת הגולן
 

לבני, הרצוג וידלין בסיור ברמת הגולן(ללא קרדיט)

 

מנו אינו חזות הכל", אומר הלחמי, "למעשה, הוא כבר הוכיח שהוא מבין שלא כל החוכמה והאמת נתונה אצלו, ושפשרה היא כלי להשגת מטרה ארוכת טווח

לא מאמין בשרים מקצועיים

בעוד המועמדות של טרכטנברג ברורה למדי, השיקולים מאחורי המועמדות של ידלין, שאפילו לא מתמודד לכנסת, פחות ברורים. האם אפשר להסתכל על זה כעל קריאת כיוון לממשלה מקצועית?

"לא, להבנתי לחלוטין לא", אומר הלחמי, ומסביר - "הרצוג הבין שכדי לכבוש את השלטון הוא חייב לדבר לספקטרום רחב יותר מאשר היצע נבחרי מפלגת העבודה - ויישם את זה יפה למדי. ‏אני גם לא מאמין בשרים מקצועיים בשיטת המשטר הישראלית. נבחר ציבור בישראל חייב להבין ולדבר את שפת הציבור כדי לשרתו נאמנה. לא ראיתי בעבר הצלחה גדולה אצל שרים מקצועיים כמו פרנקל, נאמן וכו', ומצד שני במפלגת העבודה יש אנשי מקצוע נהדרים בתחומים השונים".


אם אין צורך בשרים מקצועיים חיצוניים, אז מה מותר ידלין מעמר בר-לב? הלחמי נחרץ בתשובתו: "בשום דבר, נקודה. למעשה, עליי עדיף בר-לב ולפחות ממה שיצא לי להכיר בו, ולפחות מהטעם שטרח להתמודד ולשרת את חברי המפלגה. אבל ידלין נתפס כמותג. ובהמשך למה שאמרתי קודם לכן - זו המציאות כשאתה מנסה להיבחר כמפלגת שלטון. אני לא רואה בזה פסול אדיר... לצערי אנחנו לא עם 45 מנדטים".

 

אחת השאלות המעניינות היא מה יעשה טרכטנברג במצב שנראה כיום סביר מאוד - או שכחלון יקבל את משרד האוצר כדי להקים קואליציית שמאל, או שנתניהו ירכיב את הממשלה. האם נראה אותו עושה מעשה אוריאל רייכמן, ופורש כי לא קיבל את התפקיד? הלחמי מסרב להתנבא בנושא: ‏"כולי תקווה שיישאר בסיעה ובכנסת ויתרום מיכולתו. זה אולי יהיה המבחן הגדול שלו".

 

עומר בר-לב. לא פחות בטחוניסט, פחות מותג
 

עומר בר-לב. לא פחות בטחוניסט, פחות מותג(רפי קוץ)

 

ב-140 תווים:

 

בכנסת ה-20 צפוי להיקבע נתון חריג: לראשונה מזה 6 כנסות, צפויה ירידה במספר הנשים לעומת הכנסת הקודמת, במידה ו"יחד" תעבור את אחוז החסימה.

 

קורא לסדר:

 

קמפיינרים שמתמקדים בראש הרשימה - תפסיקו. כאן זה לא ארצות הברית, וגם מספר 15 ברשימה מעניין אותנו.


הכותב הוא אנליסט פוליטי, ומקים "פרויקט 61" - מיזם העוסק בניתוח סקרי בחירות בישראל
נחמיה גרשוני-איילהו בטוויטר | פרויקט 61 בטוויטר ובפייסבוק