שטייניץ: "נפרסם עקרונות של תוכנית כלכלית. תוכנית טרכטנברג - עלבון לאינטליגנציה"

שר האוצר לשעבר, יובל שטייניץ, הגיב לביקורת על כך שהליכוד לא פרסם את תוכניתו הכלכלית (או מצע כלשהו) מאז 2009, בעיקר במתקפה על היריבים ובמניית הישגיו. "לשאלה על המחאה החברתית שפרצה למרות הירידה במדד, עונה שטייניץ: "עשינו חינוך חינם לגיל 3, עשינו טיפולי שיניים חינם לילדי ישראל, השקענו בפריפריה, עשינו את ועדת ששינסקי שתכניס 500 מיליארד שקל", הוא אומר בראיון ללילה כלכלי, "זה חברתי"

זה אמור להיות אחד הרגעים החשובים והחגיגיים בכל מערכת בחירות: מפלגה גדולה, עם שאיפות שלטוניות, מציגה בפני הציבור את המצע שלה, את התוכניות שלה, האני מאמין. המחנה הציוני הציג מצע חברתי בראשון פרופ' מנואל טרכטנברג, משה כחלון וכולנו הציגו את תוכנית הרפורמות דרך הבנקים, ומי לא הציג שום מצע, ודאי לא כלכלי? מפלגת השלטון.

 

יובל שטייניץ היה שר האוצר, מסביר כי מאחורי ההחלטה לא לפרסם מצע מאז שנת 2009, לא עומד זלזול באינטליגנציה של הבוחרים: "בדיוק להיפך. אף אחד לא הציג תוכנית כלכלית כי מה שהציגו טרכטנברג וכחלון זה לא איך מחזירים את ישראל לצמיחה של 4.5%, כמו שהיתה בתקופתי כשר אוצר, לא איך מחזירים את ישראל לתנופת השקעות שהיתה בשיא בשנים האחרונות חוץ מ-2014 בתקופת לפיד אז עברנו מחיובי לשלילי, לא איך מורידים את דירוג האשראי של ישראל".

 

>> טרכטנברג וכחלון מציגים את התוכניות

>> כחלון בלילה כלכלי: "עלויות הבנקים יוזלו"

שטייניץ ממשיך: "תוכנית כלכלית היא כזו שמטפלת בצמיחה, בהשקעות, ולא תוכנית של הבטחות חסרות בסיס, צ'ק ללא כיסוי, מהסוג ששמענו מבוז'י הרצוג. קודם כל, אל תחטוא בעצמך בזלזול באינטליגנציה. להציג תוכנית של עלבון לאינטליגנציה זה מה שעשו הרצוג וטרכטנברג עם מיליארדים של הטבות, בלי להגיד איפה יקצצו".

 

 

השר יובל שטייניץ.
 

השר יובל שטייניץ. "אצל טרכטנברג זה צ'ק ללא כיסוי"(כפיר בולוטין)

 

השר לעניינים אסטרטגיים בממשלת נתניהו היוצאת טען כי גם המספר המוכר, של גירעון 40 מיליארד שקלים, אינו נכון: "בתקופתי זה כבר טופל וירד ל-32 מיליארד שקלים. השארתי כלכלה עם הצמיחה הכי גדולה במערב לנפש, עם ההשקעות הכי גדולות, המדינה היחידה שהעלו לה את דירוג האשראי ופערים שהם באמת גדולים, שבזה לא עשינו מספיק. בשנים 2010, 2011 ו-2012 מדד הג'יני, הבודק את הפערים, אחרי 8 שנים שהיה בעלייה, בתקופתי ירד".

 

לשאלה על המחאה החברתית שפרצה למרות הירידה במדד, עונה שטייניץ: "על העובדות אי אפשר לערער. עשינו חינוך חינם לגיל 3, עשינו טיפולי שיניים חינם לילדי ישראל, השקענו בפריפריה, עשינו את ועדת ששינסקי שתכניס 500 מיליארד שקל. זה חברתי. אנחנו, בתקופתי כשר אוצר, הצלנו את המדינה ממשבר כלכלי נורא, הבאנו לצמיחה והשקענו מבחינה חברתית. ההשקעות שלנו בצמצום פערים, כולל העלאת שכר מינימום ומס הכנסה שלילי... אנחנו עוד נפרסם עקרונות של תוכנית. לנו יש כיסוי, אנחנו הוכחנו בשנים 2009 עד 2013 שאנחנו יכולים להביא לצמיחה בתנאים של משבר גלובלי קשה, וגם לדאוג לצמצום פערים, להשקעות בפריפריה ולכל הציבור".