BETA

27.11.2014

23:19

עודכן:

ערביי קו התפר נקרעים בין שני עולמות: "אנחנו שק החבטות התורן"

בשבוע שעבר טיפל ד"ר עבד חלאילה, כירורג בכיר בהדסה עין כרם, בפצועי הפיגוע הקשה בבית הכנסת. איש מהם לא ידע שהרופא שהציל את חייהם הוא תושב ג'בל מוכבר ושכן של שני המחבלים שביצעו את הפיגוע. בשיאה של המתיחות, ערביי קו התפר מספרים על החיים בין החברה היהודית לזו הערבית: "כשראש הממשלה אומר שזו מדינת העם היהודי, איפה זה שם אותנו?"

 

 

מדינת ישראל כבר ידעה שתי אינתיפאדות, פיגועים קשים ומלחמות - אך נראה כי בשבועות האחרונים אנו עדים לשפל חדש במערכת היחסים הרגישה והמורכבת בין יהודים לבין ערבים בכל רחבי הארץ. כשברקע גל הפיגועים הקשה, חוק הלאום מעורר המחלוקת וגם התנצחויות בכנסת, עושה רושם כי על השיח השתלטו בעיקר הקיצונים משני הצדדים.


דווקא בתקופה זו, יצאה תמר איש שלום עם צוות חדשות10 כדי לפגוש את מי שמכונים "ערביי קו התפר" - אותם ערבים ישראלים משכילים, מצליחים שמכירים היכרות אינטימית את שתי החברות וחווים את שני הצדדים. הם מספרים על המבטים ברחוב, על המסר של דו קיום וגם על העתיד כפי שנשקף בעיניהם.


אם יש סיפור שמבטא יותר מכל את התקופה האחרונה, הרי שהוא זה של ד"ר עבד חלאילה - כירורג בכיר בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. לפני 9 ימים הוא נקרא בבהילות לחדר הניתוח, שם המתינו לטיפולו נפגעים מפיגוע הדמים הרצחני בבית הכנסת שבהר נוף. במשך שעות הוא ניתח, תפר והציל את חייהם, מבלי שאיש מהם יודע שהוא שכנם של שני המחבלים מג'בל מוכבר שאחראים לפיגוע.

 

 

זירת הפיגוע בבית הכנסת.
 

זירת הפיגוע בבית הכנסת. "לא משנה לי שיידעו מאיפה הרופא שטיפל בפצועים"(רויטרס)

 

 

בסוף המשמרת, שב חלאילה אל הכפר שבמזרח ירושלים. "בבוקר של הפיגוע ירדנו מיד ליחידת הטראומה והיו הרבה פצועים", הוא משחזר. "אתה לא יכול בלילה לחיות ולנשום גז מדמיע. אני בטוח שגם הצד השני לא אוהב את זה לא משנה מאיפה החולה, הייתי מטפל בו בדיוק אותו הדבר".

 

איימן סיכסק מיפו הוא סופר ערבי שכותב רק בעברית. היא מתנגנת לו על הלשון ועל המחשב בקלות רבה יותר מאשר הערבית. "אני לא זוכר את עצמי לומד עברית", הוא מספר תוך שהוא מקריא פוסט שכתב בו תיאר כיצד אמו הותקפה בסופרמרקט שכונתי בגלל הרעלה שעטתה. "על פניו היא התאוששה מהר. אבל אתה רואה שמשהו יסודי שם פשוט מתערער".

"לא רציתי שהילדים ישמעו 'ערבייה מסריחה' בגן"

כשסנא חמוד (40) גדלה בעכו המעורבת, היא הלכה לגן ילדים יהודי. בתיכון חלמה להיות חברת כנסת ובינתיים היא הספיקה להשלים שני תארים, להגיש תכניות טלוויזיה בערבית וגם לגור תקופה קצרה בתל אביב. אבל היום, משהו השתנה אפילו אצל מי שהייתה סמל להשתלבות במיינסטרים הישראלי. בבוקר לימודים בתל אביב ובערב - בחזרה הביתה, לנצרת. החלום הפוליטי כבר גווע.

 

 

ד
 

ד"ר עבד חלאילה(חדשות10)

 

 

"ההחלטה לגור בנצרת הייתה אחרי הרבה מחשבה", מסבירה חמוד. "העדפתי שהילדים שלי יתמודדו עם שאלות שהן אנטי-אלימות. במידה מסוימת, לשמוע 'ערביה מסריחה' בגיל שנתיים, כשאת ערביה בודדה בגן יהודי, זה לא דבר פשוט. כיום אני במצב שאני פוחדת על הילדים שלי".

 

פעם, "ערביי קו התפר" ראו בעצמם גשר מחבר של דו קיום. אלא שבמציאות של היום, הגשר מט ליפול והתנועה על הציר חורקת. אבל בכל זאת, הם כאן בדיוק כמונו - כדי להישאר. "אני לא יכול לומר שאני אופטימי", מסכם סיכסק. "במיוחד בשנה האחרונה. אני מאמין שיהיה יותר טוב, אבל קודם כל יהיה הרבה יותר גרוע. אנחנו צריכים טלטלה מאוד עמוקה כדי להתעורר".