BETA

05.11.2014

17:00

עודכן:

נתניהו: "הפיגוע הוא תוצאה ישירה של הסתת אבו מאזן ושותפיו בחמאס"

טקס הזיכרון הממלכתי לזכרו של יצחק רבין ז"ל התקיים בחלקת גדולי האומה בבית העלמין בהר הרצל. ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, שרים, חברי כנסת, בכירים במערכת הביטחון ואישים רבים נטלו חלק בטקס המציין 19 שנה להירצחו של ראש הממשלה לשעבר. נתניהו: "רבין שמר על ביטחון ישראל". ריבלין: "דווקא עכשיו - נחקוק מילותיו של רבין"

 

 

19 שנים אחרי הרצח. ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, שרים, חברי כנסת, בכירים במערכת הביטחון ואישים רבים השתתפו היום (רביעי) בטקס הזיכרון הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, שנערך בחלקת גדולי האומה בבית העלמין בהר הרצל שבירושלים.

 

ראש הממשלה נתניהו נשא דברים במהלך הטקס ואמר: "אמרתי לבני משפחת רבין שהטראומה של הירצחו היא כבירה והיסטורית. כבירה לדור שלנו, למי שהכיר את יצחק, בגלל השילוב יוצא הדופן של האיש והתפקיד. היסטורית כי בתולדות היהודים כמעט שלא הכרנו אלימות או התנקשות פוליטית במשך אלפי שנים".

 

"אנחנו תמיד התגאינו בדמוקרטיה שלנו, שהיא חריגה בנוף שסובב אותנו, לכן ישראל איננה מדינה אלימה. אנו רואים זאת בבירור מול המציאות סביבנו. כורתי ראשים, משספי גרונות, כיתות יורים, מוציאים להורג וכדומה. אנו חייבים לנהל את השיח בדרך לא אלימה, גם אם ישנה מחלוקת - והיא ישנה. הצורך להימנע מאלימות פוליטית ומהתנקשות ילך ויגדל ככל שההתקפות סביבנו וגם בתוכנו ילכו ויתעצמו", טען ראש הממשלה.

 

נתניהו ציין את פעילותו של רבין, והדגיש את ניסיונו להשיג שלום תוך שמירה על ביטחון המדינה. "ביטחון ישראל עמד תמיד במוקד פעילותו הציבורית של רבין בתור רמטכ"ל שדאג להתעצמות צה"ל. הוא הכין את צה"ל לניצחון במלחמת ששת הימים, וכשגריר בארצות הברית הבהיר שפתרון הסכסוך עם הערבים יבוא רק לאחר שישתכנעו שישראל לא תוכנע בכח צבאי", אמר ראש הממשלה.


"אני מאמין שזה סלל את הדרך לתהליך השלום. רבין ביקש לבסס שלום על פשרה הדדית, תוך שמירה על בטחון ישראל. רבין ידע שישראל נוטלת סיכונים למען השלום אבל קיווה שהפלסטינים ישיבו לה באותו מטבע ויפסיקו את ההסתה נגדה, שהיא הבסיס לעוינות ולטרור. אבל זה לא קרה, ההסתה נמשכה וביתר שאת", הוא הוסיף.

 

נתניהו התייחס לפיגוע הדריסה שאירע היום בירושלים וטען כי הפלסטינים אחראים להסתה שהובילה אליו ולאירועי האלימות האחרונים בבירה. "בחברה הפלסטינית לא היה שום שינוי לגבי ההכרה במדינה יהודית. בימים האחרונים אנו עדים להסתה הולכת וגוברת של אבו מאזן, לרבות משלוח מכתב תנחומים למתנקש ביהודה גליק, וקריאה למנוע בכל את דרך עליית היהודים להר הבית", אמר ראש הממשלה.

 

"פיגוע הדריסה הוא תוצאה ישירה של הסתת אבו מאזן ושותפיו בחמאס. אנו במערכה משותפת על ירושלים ואין לי ספק שננצח בה. אנו עובדים בכוחות מתוגברים להשיב את השקט והביטחון לעיר. זה צפוי להיות מאבק ממושך ויש לאחד כל הכוחות בעם לקראתו. הקנאות של האיסלאם הקיצוני היא הסכנה הגדולה ביותר לנו, למדינתנו, ולשלום העולם", הוסיף נתניהו.

 

 

ראש הממשלה נתניהו נוקם בטקס הזיכרון לזכרו של רבין ז
 

ראש הממשלה נתניהו נוקם בטקס הזיכרון לזכרו של רבין ז"ל(חדשות 10)

 

ריבלין: "דווקא עכשיו, דווקא היום - נחקוק את מילותיו של רבין"

ראשון לנאום בטקס היה הנשיא ריבלין, שהתייחס תחילה לפיגוע הדריסה שאירע מוקדם יותר בבירה. "אני רוצה להשתתף בצער המשפחה על אירוע הדריסה בפיגוע הטרור בירושלים. אין מחילה למי שתוקף אזרחים בכלי רכב, בעוד הם יושבים בתחנת הסעה. לא נפסיק להלך בירושלים ולבנותה ולהשליט בה חוק וסדר לפי ריבונותנו", אמר הנשיא.

 

"שלמותה של ירושלים והמשך כינונה וביסוסה של ישראל - כך אמר יצחק רבין. דווקא עכשיו, ודווקא היום, נחקוק את מילותיו. יצחק נעקד על גבי מסגדה המשוקץ של האלימות הפוליטית. הרצח של רבין קבע את היום הזה כנקודת שפל היסטורית בתולדות מדינת ישראל, וגם בשל הימים הקשים שבאו בעקבותיו", הוסיף ריבלין.

 

הנשיא הזכיר את האווירה הקשה ששררה במדינה בתקופת הרצח. "הזיכרון הרגשי מאותם ימים אינו זיכרון המאחד בין מחנות אלא מפצל ביניהם. אנו זוכרים את האווירה הקשה טרם הרצח ואת חילופי ההאשמות בין הצדדים, ואנו זוכרים מה קרה אחר כך", אמר ריבלין.

 

"עבורנו העיסוק השנתי ברצח מעורר מחדש את התחושות. אולם, בשעה שהיינו עסוקים בעיבוד תחושותינו שלנו, גדל דור שלא ידע את יצחק. גדל דור שלא נושא את זיכרון הלילה ההוא, דור שלא עסוק באימה או בחיפוש אשמים לאחר הרצח. נוער הנרות נושק היום לגילאי ה-40", הוא הוסיף.