BETA

20.08.2014

21:03

עודכן:

גורמים ישראלים: "מעריכים שדף מת"; חמאס הכחיש: "הוא עוד יוביל אותנו לאל-אקצא"

גורמי מודיעין אמרו ל"פוקס ניוז" שההערכה היא שראש הזרוע הצבאית של חמאס מת עם רעייתו ובנו. עם זאת, דובר גדודי עז א-דין אל קסאם הכחיש. "אתם מוכיחים שוב ושוב שאתם כושלים", אמר והזהיר את חברות התעופה הבין-לאומיות: "התרחקו מנתב"ג החל מ-6:00"

חי או מת? בישראל הרשמית לא מגיבים עדיין לתקיפה על ביתו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, אולם גורמי מודיעין ישראלים אמרו היום (רביעי) לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית כי הם מעריכים שדף נהרג ביחד עם רעייתו ובנו בתקיפה שבוצעה על ביתו בשכונת שייח רדואן בעזה. מנגד, בחמאס מכחישים כי הוא נהרג.

 

בנאום שנשא דובר הזרוע הצבאית, אבו עוביידה, נטען כי דף עודנו בחיים: "אתם מוכיחים שוב ושוב שאתם כושלים. אתם כושלים מדי כדי שתפגעו במוחמד דף. הוא יוביל אותנו למסגד אל-אקצא וייכנס לשם". הוא הטיל על ישראל את האחריות להסלמה הנוכחית והבהיר שלא יהיה עוד מקום למשא ומתן. "האויב הפר אתמול את הפסקת האש וביצע פשע נתעב באמצעות סדרה של תקיפות", טען. "הפשע הנתעב ביותר היה ההפצצה בבית משפחת דילו. האויב פספס הזדמנות זהב להשיג הפסקת אש. היוזמה המצרית נולדה מתה, והיום היא נקברה עם מותו של בנו של דף". למשלחת הפלסטינית אמר דובר הזרוע: "תעזבו את קהיר ואל תחזרו".

 

בנוסף, שיגר אבו עוביידה אזהרה לחברות התעופה הבין-לאומיות ואיים בחידוש הירי לעבר נמל התעופה בן גוריון: "מזהירים את החברות להימנע מהגעה לנמל התעופה בן גוריון החל ממחר בשש בבוקר. אני מזהיר את הישראלים שלא להתכנס במקומות ציבוריים וכדאי לתושבי עוטף עזה לא לשוב לבתיהם".

 

 

הלוויית אשתו ובנו של מוחמד דף, היום
 

הלוויית אשתו ובנו של מוחמד דף, היום(רויטרס)

 

 

אבו עוביידה:
 

אבו עוביידה: "היוזמה המצרית נולדה מתה, והלילה נקברה"(רויטרס)

 

אחר הצהריים, טען דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, בראיון לערוץ הטלוויזיה של הארגון "אל-אקצא" כי דף כלל לא היה בבית בעת התקיפה אמש. דבריו הצטרפו להתבטאות של גורם אנונימי בחמאס שאמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי דף "חי, בשליטה מלאה ומוביל מהלכים צבאיים".

 

אלפי בני אדם השתתפו בצהריים בצהריים במסע ההלוויה של רעייתו של דף ובנו, שנהרגו בלילה בתקיפה בשכונת שייח רדואן ברצועת עזה. מצבו של דף לוט בערפל, אולם גורמים שונים בחמאס הבהירו כי הוא לא היה בבית והוא ממשיך לפקד על אנשי הזרוע הצבאית של הארגון. דובר חמאס ברצועה, משיר אל-מצרי, כינה את התקיפה הלילית של צה"ל "כישלון מודיעני גדול מאוד של הישראלים".

 

 

יירוט של רקטה מעל שדרות
 

יירוט של רקטה מעל שדרות(רויטרס)

 

 

פגיעת הרקטה בבית במועצת חוף אשקלון
 

פגיעת הרקטה בבית במועצת חוף אשקלון()

 

 

כוחות צה"ל בגבול הרצועה. בחמאס ירצו לנקום את חיסול הבכירים
 

כוחות צה"ל בגבול הרצועה. בחמאס ירצו לנקום את חיסול הבכירים(רויטרס)

 

בינתיים בחמאס מטילים על ישראל את האחריות לחידוש הלחימה בין הצדדים, וגורסים שניתן יהיה לחדש את הפסקת האש בתוך זמן קצר. חבר הלשכה המדינית של חמאס, אוסאמה חמדאן, אמר בצהריים לרדיו "אל-אקצא" ש"האויב שלנו אינו בעל אורך רוח ועמידה איתנה ולפיכך נגלים באופק ניסיונות לתהדיא בימים הבאים".

 

שעה קלה לאחר מכן התייחס לכך גם סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק, החבר בצוות הפלסטיני לשיחות בקהיר. "ישראל כפת את המלחמה הזו, אנחנו לא הלכנו להסלימה", הוא טען. "הכובש הישראלי הוא זה שניסה לנצל את ההזדמנות להגיע אל המפקד של גדודי אל-קסאם מוחמד דף והוא זה שעצר את ההודנה ובדה מדמיונו נפילה של שלושה טילים אתמול שחמאס אינה יודעת עליהם דבר".

 

גורם בכיר במשלחת הפלסטינית האשים את ישראל בשיחה עם סוכנות ידיעות טורקית וטען ש"נתניהו קיבל מידע מודיעיני הקשור במוחמד דף ומצא כי ההזדמנות מתאימה להשיג ניצחון מורלי שיעלה את קרנה של הפופולריות הגוועת שלו בתוך החברה הישראלית. אחר כך תבוא חתימה על הסכם להפסקת אש".

 

כל העת ממשיך הירי מרצועת עזה לעבר יישובי הדרום. מאז חצות ועד שעות הערב המוקדמות נורו לעבר ישראל קרוב ל-130 רקטות, מהן כ-18 יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". במטחים האחרונים נשמעו אזעקות ביישובים שונים במועצות חוף אשקלון, אשכול, מרחבים ושער הנגב, וכן אזעקה נשמעה בבאר שבע. ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באשכול, שתיים בשטח פתוח במועצת מרחבים ועוד שתיים סמוך לבאר שבע. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שתי רקטות בבאר שבע ועוד שתיים במועצת חוף אשקלון.

 

עדכון ראשון: 18:03