ראש אמ"ן לשעבר, ידלין: "ישראל לא השיגה את היעדים שהציבה לעצמה"

אלוף (במיל.) עמוס ידלין, התייחס למבצע הצבאי בעזה ואמר כי "ישראל לא פגעה בחמאס מספיק כדי שמישהו אחר ייקח את ההחלטות ולא מוחמד דף". ראש אגף מודיעין לשעבר תקף את ההנחה כי "חמאס על הקרשים ולא רוצה את העימות כי זה לא המצב"

ראש אגף המודיעין לשעבר וכיום ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל.) עמוס ידלין, התייחס באולפן "שישי" להצלחת ישראל במבצע "צוק איתן", המטרות הבאות באשר לרצועת עזה והיחס שמקבלים הארגונים במערכת הביטחון הישראלית.

 

"ישראל לא הצליחה להשיג את היעדים שהציבה לעצמה", פתח עמוס ידלין בדבריו והוסיף כי כרגע מנסים להבין האם חמאס חידש את הירי הבוקר בגלל מהלך טקטי או שיש פה משהו יותר אסטרטגי ושני הצדדים הולכים לכיוון מלחמת התשה".

 

ידלין ציין כי בצה"ל היה צריך מבחינה אסטרטגית לפגוע בזרוע הצבאית של חמאס. "יש פה הזדמנות כי ישראל יותר חזקה והתושבים בעורף גילו עמידות ונחישות. האזרחים מוכנים לתת לצה"ל את השלושה שבועות כדי שתעשה את מה שלא עשתה. לא פגענו בחמאס הצבאי מספיק כדי שמישהו אחר ייקח את ההחלטות ולא מוחמד דף".

 

 

אלוף (מיל) עמוס ידלין.
 

אלוף (מיל) עמוס ידלין. "יש פה הזדמנות"(חן גלילי)

 

"היה הגיון רב בלהמתין ולא לחזור לירות בחמאס, אבל מה שחשוב הוא שבסוף הדרך חמאס הצבאי לא יהיה הגורם החזק בעזה", המשיך ראש אמ"ן לשעבר שהדגיש כי "פירוז הרצועה הוא יעד מאוד בעייתי ורחוק טווח. כדי שחמאס לא יתעצם צריך להציב את היעד בסוף ולגזור ממנו את הפעילות הצבאית".

 

"כבר לפני כשלושה שבועות אמרתי שלשמר את חמאס כשליט עזה זה מוטעה. אנחנו צריכים לשחרר את עצמנו מחשש שחמאס יתמוטט. על עזה לא יכולים להשתלט דעאש או ג'יהאד", אמר האלוף במילואים. "אחרי שחמאס ייחלש התושבים יקבלו את אבו מאזן בשמחה ובעולם הערבי יש קואליציה נוחה לישראל. הסכמי השלום עם מצרים וירדן מחזיק מעמד עם מה שקורה בעזה ומוכנים לשתף פעולה עם ישראל", הוסיף.

 

"לדעתי יש קריאה בעייתית של התמונה. יש איזו הרגשה שחמאס על הקרשים ולא רוצה את העימות הזה אבל זה לא המצב", הוא אמר וציין כי "ראש אגף המודיעין הנוכחי, תת-אלוף אביב כוכבי, חייב להתמודד עם הכוונות ולא רק עם היכולות ותמיד צריך להיות צנוע ולומר מה אתה רואה ומה לא".