BETA

04.08.2014

21:24

עודכן:

לוחמי צה"ל יוצאים מהרצועה, הבוקר
לוחמי צה"ל יוצאים מהרצועה, הבוקר
,רויטרס

המבצע נגד המנהרות לפני סיום; דיווח: "הפסקת אש ל-72 שעות ממחר ב-8:00"

צה"ל נערך לסיים הערב את פיצוץ המנהרות המוכרות למערכת הביטחון. בינתיים בקהיר מגבירים את המאמצים להביא להפסקת אש במהלכה יתקיים משא ומתן על הסדרה. בכיר בג'יהאד האסלאמי: "מעריך שבשעות הקרובות יוכרז על מועד להפסקת אש". בכיר בישראל אישר: "דנים בהצעה המצרית"

על קו הסיום? אחרי שרבים מכוחות צה"ל חזרו לשטח ישראל, נערכים הערב (שני) בצה"ל להשמדתה של מנהרת הטרור האחרונה שנחשפה על ידי הכוחות במהלך הפעילות במבצע "צוק איתן". אחרי 28 ימים של לחימה ובצל המשך הירי לעבר יישובי הדרום, הכריזו הערב בחמאס ובג'יהאד האסלאמי כי ייתן שהפסקת אש תוכרז בתוך שעות. הערב דווח מפי גורמים פלסטיניים כי מצרים תכריז על הפסקת אש מחר ב-8:00 בבוקר. במקביל דווח כי שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, פועל ליישום יוזמה מחודשת של 72 שעות הפוגה הומניטרית החל ממחר בבוקר. רשת אל-ערבייה דיווחה כי ישראל הודיעה לקרי כי היא "נכונה לסגת מרצועת עזה אם תהיה רגיעה".

כוחות צה"ל עתידים לפוצץ בשעות הקורובת את המנהרה האחרונה מבין 31 המנהרות שהיו ידועות לצה"ל. במהלך היום הלוחמים התפרסו מחדש והתמקמו הרחק מקו הבתים הראשון ברצועה ועל כן חלה ירידה בחיכוכים, כשבמקביל שוב הורגשה עלייה בפעילות של חיל האוויר, שהתמקדה גם בחיסולים של בכירים בדרג השטח של הג'יהאד האסלאמי. קצין בכיר בצה"ל אמר הערב כי השאיפה היא לראות את סיום המבצע עד סוף השבוע, כאשר לאחר מכן המיקוד יעבור לשיקום הרצועה וסיוע בהעברת סיוע הומניטרי אמריקני ואיטלקי לתוך הרצועה.

 

בינתיים בקהיר נמשכים המאמצים להביא לסיום הלחימה. המשלחת הפלסטינית שהגיעה לקהיר נפגשה פעמיים היום עם המודיעין המצרי וגורמים מצריים אומרים שחלה התקדמות. גורם מדיני במצרים אף אמר לערוץ אל-מיאדין הלבנוני כי יתכן שהלילה תוכרז הפסקת האש בין ישראל לפלגים הפלסטינים. סגן מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, אמר הערב כי "יש הבנה רבה למסמך הדרישות מצד מצרים. אני מעריך שבשעות הקרובות יוכרז על מועד להפסקת אש. אני קורא ללוחמי ההתנגדות להילחם עד לרגע האחרון".

 

 

על גבול הרצועה, היום
 

על גבול הרצועה, היום(רויטרס)

 

 

נתניהו בביקור פצועים בבית החולים סורוקה, היום
 

נתניהו בביקור פצועים בבית החולים סורוקה, היום(חיים צח, לע"מ)

 

גורם ישראלי רשמי בכיר אישר הערב כי בישראל דנים בשעה זו בהצעה ממצרים להפסקת אש. הוא הוסיף כי טרם נמסרה תגובה ישראלית רשמית להצעה. מוקדם יותר גורמים מדיניים אמרו: "אנו בקשר רציף עם מצרים. נהיה מוכנים לדון בכל הצעה להפסקת אש ללא תנאים מוקדמים".

 

מוקדם יותר אמר גורם במצרים כי במהלך הפגישה עם המשלחת הפלסטינית הוצגו דרישות הרשות והפלגים ברצועה להפסקת האש. "מצרים תדון על דרישות הפלסטינים עם ארצות הברית וישראל", אמר הגורם. לדבריו, במצרים דרשו מהפלסטינים לצמצם את הודעותיהם הפומביות כדי להביא להצלחת מאמצי התיווך. גורם דיפלומטי בקהיר אמר כי יתכן שמצרים תיענה לדרישה להקל בתנועת הסחורות במעברים, אך לא לפתיחתם המלאה.

 

בתוך כך, ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום ממשיך. היום, למרות הפסקת האש ההומניטרית שהכריזה ישראל, המשיך ירי הרקטות ומחצות שוגרו יותר מ-70 רקטות מרצועת עזה. בשעות הערב נשמעו שוב ושוב אזעקות באשקלון ובמועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול ושער הנגב. אזעקה נשמעה גם בנתיבות. שלוש רקטות יורטו מעל נתיבות ובנוסף שתי רקטות התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול ורקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב. זמן קצר לאחר מכן תשע רקטות נפלו מחוץ ליישובים במספר מטחים לעבר המועצה האזורית אשכול במטח שנורה לעבר ישראל.