דיווח: הפלסטינים ניסחו מסמך עם ארבעה תנאים להפסקת אש

מקורות מצרים דיווחו כי המשלחת הפלסטינית, הכוללת גם את נציגי חמאס, הציגה מסמך עם ארבעה תנאים מרכזיים להפסקת האש. בין התנאים – הסרת המצור ופתיחת המעברים ברצועה, ושחרור האסירים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש. למרות שישראל הודיעה כי לא תשתתף בשיחות המתקיימות בקהיר, ידוע כי היא מצויה בקשר ישיר עם הנציגים המצרים ומשלחת ישראלית עשויה להצטרף בהמשך

הנסיגה החד צדדית של ישראל מהרצועה הכניסה את החמאס ללחץ. הארגון לא היה מוכן למהלך ומנהיגיו נמצאים בבונקרים ולא יכולים להגיע לשיחות משא המתן המתקיימות בקהיר. עושה רושם שבקרב החמאס יש רצון לסיים את הלחימה כמה שיותר מהר.

 

בתוך כך, המצרים ביקשו מהפלסטינים לנסח מסמך דרישות להפסקת אש, המוסכם על כל הפלגים המעורבים. ההנחה של מצרים היא שישראל תצטרף לשיחות בהמשך. המשלחת הפלסטינית, המונה גם נציגים מהחמאס והג'יהאד האסלאמי, נענתה לבקשה והגיעה היום (ראשון) להסכמה על מסמך בעל ארבעה תנאים עיקריים.

 

על פי הדיווחים ממצרים, התנאי הראשון הוא סיום המצור על רצועת עזה, פתיחת המעברים והיתר דיג במרחק של 12 מייל מהחוף. הדרישה השנייה היא ביטול אזורי החיץ שישראל כופה על הרצועה. משמעות הדרישה בפועל היא נסיגת צה"ל מהשטחים בהם הוא ממוקם מאז תחילת המבצע.

 

התנאי שלישי כולל את שיקום הרצועה על ידי ממשלת האחדות הפלסטינית והעברת כספים לאזור מוועידה הבינלאומית של תורמים. הדרישה הרביעית היא שחרור האסירים שנעצרו מחדש לאחר ששוחררו בעסקת שליט, וקיום משא ומתן עם הרשות על הפעימה הרביעית של שחרור אסירים ביטחוניים מבתי הכלא בישראל.

 

ניתן לראות כי חמאס צמצם את תנאיו מהדרישות המקוריות שהציג בתחילת ובמהלך המבצע, בהן פירט על עשרה תנאים שהוא דורש שימולאו עבור הפסקת הירי.

 

כעת נותר לראות כיצד ישראל תגיב למסמך הנוכחי. למרות שהקבינט הודיע כי ישראל לא תשב למשא ומתן עם חמאס ותצא מהרצועה באופן חד צדדי, ידוע כי בין הממשלה והמצרים מתקיים קשר ישיר, וההבנה היא שמדובר גם באינטרס של המדינה להגיע להסדר שיבטיח שקט לאורך זמן.

 

בתוך כך, משלחת ישראלית עשויה להגיע לקהיר ולהצטרף בהמשך לשיחות, זאת למרות שעד כה לא דווח על מהלך כזה מהדרג המדיני.