BETA

20.10.2013

23:16

לפיד על בחירת פלוג: "התהליך היה מזעזע, לא אכפת לי להתנצל לפניה"

בראיון מיוחד לחדשות 10 הודה שר האוצר כי הליך בחירת הנגידה לא התנהל בצורה טובה, אך אמר כי אין לו ספק שנתניהו ופלוג יוכלו לעבוד יחד. "בסופו של דבר ההחלטה מצוינת, נגידה יוצאת מהכלל". על הירידה בסקרים אמר: "זה מבאס אותי, לא יכול להעמיד פנים שאני לא נעלב כשקוראים לי 'יהיר'"

"בסופו של דבר ההחלטה מצוינת", כך אמר הערב (ראשון) שר האוצר, יאיר לפיד, על בחירתה של ד"ר קרנית פלוג לנגידת בנק ישראל החדשה. לפיד הוסיף כי פלוג תהיה נגידה יוצאת מהכלל, אך הודה כי תהליך הבחירה בה היה מזעזע. "לא אכפת לי להתנצל לפני פלוג", ציין שר האוצר.

 

על כך שמועמדותה של פלוג ירדה מהפרק ועל השינוי שחל בעמדת ראש הממשלה בנושא, אמר לפיד כי הוא ונתניהו ישבו יחד ודברו במשך זמן רב. "לא הצלחנו להגיע לעמק השווה ואז עלה שמה של פלוג. תמכתי בה מההתחלה ושמחתי שזה קרה.  לא אכפת לי להתנצל לפניה, אבל אם מישהו ממונה לתפקיד הבכיר הזה, זו גם מחמאה וגם התנצלות", הסביר השר. "אין לי ספק שראש הממשלה וקרנית פלוג יוכלו גם הם לעבוד יחד", הסביר לפיד, לאור חילוקי הדעות שהתגלו בין נתניהו לנגידה החדשה. "היא נראתה לי די שמחה היום, כששמעה על המינוי", הוסיף שר האוצר.

 

(13:00 דקות)

 

 

השר סיפר כי גם הוא וגם נתניהו התקשרו לפלוג, והייתה אווירה טובה ביניהם. "חלק מזה שהיא נבחרה הוא שעבדנו יחד בארבעת החודשים האחרונים. היא עברה כבר את ועדת טירקל, 'טורקלה', כמשנה לנגיד, אבל יש עוד תהליך שצריך לעשות בוועדה", אמר לפיד על החשש שיצוץ משהו בעברה שימנע את המינוי, כפי שקרה עם יעקב פרנקל, שנחשד בגניבת "חליפון" בנמל התעופה בהונג קונג.

 

לפיד נשאל גם על יוקר המחייה, נושא שהיה בין העיקריים שהובילו להצלחתו בבחירות האחרונות. "יש סדרה של תכניות לפתרון המשבר בשוק הדיור", ענה השר, והוסיף: "אני מעדיף להפסיד כסף כדי שהדירות יוזלו". הוא חזר ואמר כי הורדת מחירי הדירות הן מטרה אסטרטגית של מפלגתו. לדבריו, הוא עוד לא מרגיש שהועיל מספיק למעמד הביניים.

 

הסקרים האחרונים מראים כי יש עתיד מתרסקת, והם לא נעלמו מעיניו של שר האותר. "הסקר שמראה על צלילתנו במנדטים מבאס אותי", הוא הודה. "ירידת המנדטים - לא נעימה ולא כיף לי לראות אותם", הוסיף לפיד. בנימה אישית יותר הסביר לפיד כי הוא "לא יכול להעמיד פנים שזה לא מעליב אותו כשקוראים לו 'יהיר'".

"הטון נגד היורדים היה חריף מדי"

הוא התייחס גם לביקורת שנמתחה עליו בנוגע ליורדים מהארץ, בעקבות סדרת הכתבות בחדשות 10. "אני לא מצטער על מה שאמרתי על היורדים, אבל אולי הטון היה חריף מדי". גם על הביקורת על כך שהוא מפרסם דברים בפייסבוק ולא במסיבות עיתונאים, השיב לפיד. "אני עדיין כותב בפייסבוק, אבל לא מתנצח יותר עם אנשים", הוא אמר.

 

לפיד נשאל גם על נושאים פוליטיים והשיב כי הוא לא חושש מקומבינה של דרעי וליברמן להעיף את מפלגתו מהממשלה. כשנשאל האם הוא עדיין רואה את עצמו כמועמד לראשות הממשלה, השיב לפיד כי זה לא הוא שמחליט והודה שהיה טפשי להגיד שהוא מועמד. "כשיהיו בחירות הציבור הישראלי צריך להחליט, ואני לא מרגיש שהועלתי מספיק למעמד הביניים. כשתגיע הישורת האחרונה, אנשים יעשו את ההחלטה", הוא סיפר.

מה שהוביל לבחירה בפלוג הוא כנראה לחץ גדול של הנגיד הפורש פישר לטובתה, שכללה שיחת טלפון לנתניהו. מסתבר כי פלוג קבעה עם ראש הממשלה שיחה כבר לפני חודש וחצי, אבל זו נדחתה בשל אילוצי לוח הזמנים של נתניהו והתקיימה רק ביום חמישי האחרון. ככל הנראה במהלך הפגישה נתניהו הבין שרק במינויה הוא יכול לצאת מהפלונטר הזה ואף יקבל נקודות על כך שבחר באישה לתפקיד.

 

עם זאת, הרכב הזה לא יוצא נטול שריטות מהתהליך. מקורביו של לפיד אומרים שהוא היה צריך להתעקש על מינוי פלוג מההתחלה וללא לתת לנתניהו לגרור אותו לפארסה הארוכה הזו. לדעתם, נתניהו לא רצה את צבי אקשטיין בתפקיד כי הוא נחשב למועמד של שר האוצר, ולכן הסכים לבסוף למינוי פלוג.