"המפצח": מאבקו של הילד בן ה-12 שהביא לסגירת התחנות הפחמיות בחדרה

שר האנרגיה אמנם הבטיח שהתחנות המזהמות ייסגרו, אך אל תקפצו מאושר, מדובר בעוד שש שנים קדימה. על פי הסטטיסטיקה בשש השנים הללו, בתקווה שההבטחה תמומש, ימותו עוד כמה מאות. ובינתיים, הילד אלעד יעקובי מנהל מאבק עיקש בתחנות, מקיים חוגי בית, ומראה שאת מה שהבין ילד בן 12, מתקשים להפנים במשרד האנרגיה

ניצחון בעירבון מוגבל: השבוע הודיע שר האנרגיה יובל שטייניץ על סגירת תחנת הכוח הפחמית בחדרה, בתוך שש שנים. ההודעה הזו הייתה משמחת ללא ספק, אילולי תחקיר "המפצח" שחושף את האבסורד שבו התנהל משרד האנרגיה בכל הנוגע לתחנה הזו, הפוגעת בבריאותם של תושבי האזור כבר שנים.

 

על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, 155 בני אדם מתים כל שנה בחדרה וסביבתה מזיהום אוויר. תחלואת הסרטן בקרב גברים גבוהה בשישה אחוזים מהממוצע הארצי, ומחקר אודות שיעור מחלות הנשימה בקרב ילדים נגנז, כמו גם מחקר על נזקי הזיהום מתחנות הכוח.

 

אלעד יעקובי רק בן 12, אך השאלות ששאל לפני כחודש בשימוע הציבורי על עתיד תחנת הכוח בחדרה, היו נוקבות יותר משל רוב המבוגרים. השבוע פגש אותו כתב חדשות 10 בחוג בית לילדי פרדס חנה, תחת הכותרת "עתיד התחנה - בין שיפוץ לסגירה", לא כותרת שאמורה להעסיק ילדים בני גילו.

 

>> לכתבות נוספות בסדרת "המפצח":

גוזרים קופון: הבנקים חוגגים על המשקיעים בבורסה עם עמלות מנופחות של אלפי שקלים

סוגרים את הים: מי יעצור את שכונת המגורים היוקרתית שקמה בחוף אכזיב?

"המפצח": אפליית הקרקעות בין הקיבוצים ועיירות הפיתוח


 

 

 

"בכל יום נשרפים 18 אלף טון פחם", הרצה לחבורת הילדים שהתקבצה סביבו, "זה כמויות אדירות. והדבר הכי גרוע, הן הורגות 200 איש בשנה. זה לא הגיוני חייבים לעשות משהו, זה ברור, גם למשרד האנרגיה".

 

נראה שאת מה שהבין אלעד, מתקשים במשרד האנרגיה להפנים. השבתת היחידות תתבצע רק בעוד שש שנים, ועד אז התחנה תמשיך לזהם. כמה ימותו מהזיהום על פי הסטטיסטיקה, והאם ההבטחה תמומש עוד שש שנים? בישראל כמו בישראל, אי אפשר לדעת.