BETA

27.04.2012

00:00

פרס: "אסור להתחיל מיד בנפנוף חרבות בנושא איראן"

נשיא המדינה העניק ראיון חג לחדשות 10. בין היתר, הוא דיבר על האיום האיראני, התהליך המדיני והאלימות בכדורגל. "אני לא מתרשם מההשוואה בין האיום האיראני לשואה. ראיתי מצבים קיומיים קשים שמעתי קולות נואשים. אנחנו היום במצב החזק ביותר אי פעם", אמר פרס, בהתייחסו לדבריו של ראש הממשלה בתקופה האחרונה

(8:25 דקות)

לא נח לרגע: נשיא המדינה, שמעון פרס, התראיין במשכנו לחדשות 10, ושוחח על איראן, התהליך המדיני, האלימות בכדורגל ותכניותיו לעתיד. "אסור להתחיל מיד בנפנוף חרבות", התבטא בהקשר האיראני, ומתח אגב כך ביקורת מרומזת על גורמים בממשלה.

 

"אני לא מתרשם מההשוואה בין האיום האיראני לשואה. ראיתי מצבים קיומיים קשים שמעתי קולות נואשים. אנחנו היום במצב החזק ביותר אי פעם", הוסיף הנשיא, בהקשר לדבריו בתקופה האחרונה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "מצבו של מי יותר טוב, של העולם או של איראן? מי נמצא בלחץ האמיתי, העולם או איראן? אני אומר לך אין שום סיכוי שאיראן תנצח את עולם ויש את כל הסיכויים שהעולם ינצח את איראן. ואנחנו צריכים ללכת עם העולם", קבע פרס.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 הנשיא הוסיף והדגיש כי הגרעין האיראני הוא סוגייה בין-לאומית, ולא ישראלית. "גם סעודיה חרדה, ירדן חרדה, גם צרפת חרדה, כולם חרדים. אז מה אנחנו, פרש בודד באופק? מה פתאום!", אמר. "התחלנו עוד פעם 'כל העולם אשם וכולם אשמים' זה כל העולם אשם? העולם גם עזר לישראל אבל כולנו מסכימים שצריך להתחיל בסנקציות, בלחץ מדיני וגם להראות: אתם רוצים, כפי שאתם אומרים, מזרח תיכון בלי נשק גרעיני או עם נשק גרעיני?".

 

פרס אמר עוד כי הוא מסוגל להבין את השאיפה האיראנית לנשק גרעיני, אך לא להצדיקה. "ישראל הייתה ונשארה תחת איום. מי מאיים על איראן? ישראל אין לה טיפת נפט ואנרגיה. איראן לא זקוקה לזה. זה שיגעון אימפריאליסטי, להיות ההגמון של המזרח התיכון", תקף הנשיא.

"במשטר דמוקרטי, אף אחד לא מתבקש לתמוך בעיניים עצומות"

הנשיא נשמע אופטימי בכל הנוגע לתהליך המדיני. אפילו שהערוץ הפלסטיני קפוא כבר תקופה ארוכה, פרס לא מאבד תקווה. "כדי למנוע היווצרות של מדינה דו לאומית, כדי להיות נאמנים לעצמנו, כמדינה שיש לה עקרונות מוסריים, שלא רוצה לשלוט על עם אחר, כמדינה שמאמינה בשלום, אנחנו חייבים לקחת את היוזמה ולחפש אותה על השולחן עם כל האופציות ומתחת לשולחן עם כל הלא אופציות", אמר נשיא המדינה והוסיף כי לדעתו ישראל מנסה לעשות את זה.

 

כשנשאל על תמיכתו בהנהגת המדינה, הגיב פרס, שכיהן בעברו כראש ממשלה, בדיפלומטיות. "במשטר דמוקרטי, אף אחד לא מתבקש לתמוך בעיניים עצומות. לכל אדם יש זכות לפקוח עיניים ולהביע את דעתו. אני משמיע את דעתי".

 

הנשיא בן ה-89, מסתבר, מעודכן ומעורה מאוד בכל הנעשה במדינה. גם הוא עוקב בדאגה אחר תופעת האלימות במגרשי הכדורגל ובחברה הישראלית בכלל. "זה מדאיג אותי מאוד", אמר. "כדורגל בעיני זו מלחמה בלי קורבנות. אבל אם יש קורבנות, מי צריך כדורגל? מלחמות יש לנו מספיק".

עם זאת, פרס לא סבור שתופעת האלימות במגרשים היא ביטוי להידרדרותה של החברה כולה. "לא הייתי מכליל. יש תופעות כאלה, וצריך להילחם בהן. התופעות האלה הן בלתי נסבלות, בלתי נסלחות וצריך לעקור אותן מהשורש. אם זה מגרש הכדורגל ואם זה בתנועה על הדרכים ואם זה בבית הספר היסודי".

 

ומה מתכנן הנשיא שיסיים את כהונתו בקרוב? אם חשבתם שהוא חולם על חופשה ארוכה, או סתם לשבת על הכורסא בביתו ולקרוא ספר - אתם טועים. "הבעיה בחיים היא לא מה להיות, אלא מה לעשות", אמר פרס. "אני לא יודע למה אנשים רוצים לנוח, מנוחה זה בזבוז זמן. אין לנו כל כך הרבה רגעים לחיות, אז אני לא מבזבז זמן".