בדיקת חדשות 10: מי זוכה לחינוך חינם בישראל ומי לא?

חוק חינוך חינם לילדים מגיל שלוש קיים כבר 13 שנים. אם לא הייתם מודעים לעובדה הזאת, יש לכך סיבה טובה: רק שליש מהילדים בישראל מקבלים באמת חינוך חינם בגיל הזה. אז מי נהנה מהחוק ומי ממש לא? אסף אוזן עם התשובות

(1:54 דקות)

רק שליש מהילדים בישראל זוכים לחינוך חינם בגילאים 3 ו-4, למרות שהחוק קובע חינוך חינם כבר מגיל 3. המצב בישראל היום הוא שבפועל חינוך חינם חל רק על ילדים בני 5 ומעלה, פשוט כי לאוצר נוח לפרוס את יישום החוק על פני שנים רבות. 

 

אז מי כן יקבל את הסבסוד לשנת הלימודים הקרובה? כל היישובים ברמה סוציו-אקונומית נמוכה, כלומר מי שהכנסתו אינה עולה על 2,217 שקלים לנפש בחודש. גם רוב היישובים החרדים יזכו לסבסוד, וכך גם חלק מהיישובים הערביים ויישובי קו העימות. יישובי העדיפות הלאומית ייהנו גם הם מחינוך חינם.

 

אחוז ההשתתפות במחיר גני הילדים מצד משרד החינוך נע בין 10 אחוזים ל-90 אחוזים. אך שוב, הרוב הגדול במדינה, המוגדר מעמד ביניים, אינו זוכה כלל לסבסוד זה.

 

הפתרון יבוא אולי מוועדת טרכטנברג, שדנה בימים אלה בסוגיות חברתיות-כלכליות. משרד החינוך יוסיף בשנת הלימודים הקרובה עוד 16 יישובים לרשימת המסובסדים ובאוצר מבטיחים שעד 2019 יהיה חינוך חינם מגיל 3 לכולם.

  

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »