אבו מאזן מאשים: דחלאן מתכנן לבצע הפיכה ברשות

ראש מנגנון הביטחון בעזה לשעבר נקרא לחקירה חשאית ברמאללה בעקבות ההאשמות נגדו, והוחלט להרחיק אותו מהגדה לירדן עד לסיום החקירה נגדו. אנשיו של דחלאן פוטרו או נעצרו. דחלאן מכחיש

(3:39 דקות)

מוחמד דחלאן, שהיה ראש מנגנון הביטחון בעזה, הוא אחד האנשים החזקים בשטחים. אבו מאזן חש שהוא לוטש עינים זה זמן רב לעבר לשכת הנשיא, ולשכתו חשפה כי דחלאן תכנן לבצע הפיכה צבאית נגד אבו מאזן, להפוך לסגנו ולהדיח אותו בבוא היום.

 

השיא היה אמש, כשהגיע דחלאן בחשאי למוקטעה שברמאללה, לחקירה מול ועדת חקירה שהודיעה לו שהוא כבר לא חבר בועדה המרכזית של הפת"ח ושהוא יאלץ לחכות בעמאן להמשך חקירתו. כוחות הביטחון של אבו מאזן פתחו בגל מעצרים נגד אנשים של דחלאן, בעיקר בצפון הגדה, בשכם ובג'נין, ברשותם נמצאו אקדחים. אנשיו ממשרדי הרשות השונים פוטרו, וראש לשכתו אף נעצר.

 

דחלאן דחה את ההאשמות. "כולנו מתחנו ביקורת על הנשיא ערפאת, וכולנו מתחנו ביקורת על הנשיא אבו מאזן, אבל לסלף דברים בדרך זו או אחרת, כאילו הייתה שם הסתה, והייתה כוונה להפיכה", אמר דחלאן בתגובה להאשמות, "על מה אבצע הפיכה? הרשות נמצאת תחת כיבוש. אפילו רצועת עזה כבודה על ידי ישראל ועל ידי חמאס".

 

בהודעות סמס וכרוזים ששלחו אנשיו של דחלאן בתגובה נכתב: "אנחנו מוכנים להגן על מפקדנו דחלאן בכל דרך, אם הרשות הפלסטינית של אבו מאזן תתנקל לו". דחלאן מצדו, טוען שהוא תומך בנשיא. "אני עמדתי לצדו של אבו מאזן בזמנים הקשים ביותר. הוא הנשיא, ואני מחויב ואשר מחויב להנהגה הפלסטינית ולהנהגתו של אבו מאזן", אמר.

 

כותב המודיעין הפלסטיני העביר לאבו מאזן דוח על ממצאיו בנוגע לדחלאן. מהדוח עולה כי נתפסו שתי חוליות חמושות של דחלאן בגדה המערבית, 20 עובדים בלשכת אבו מאזן קיבלו מדחלאן משכורות כפולות, הוא הוקלט על ידי שר הדתות באומרו כי יש להחליף את אבו מאזן בכל דרך, ואף פנה לישראל בבקשה להעביר 40 מאנשיו מעזה לגדה כדי לתגבר את כוחו.

אחיו של אבו מאזן מת

לא זאת ועוד, היום מת בדמשק עטא עבאס, אחיו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בהודעה רשמית שיצאה מטעם הרשות הפלסטינית נכתב: "היום נפרד מאיתנו האח הלוחם הגדול, והצטרף לשיירת השאהידים מבני עמינו העומד איתן, שהקדישו את נפשם למען פלסטין, למען הגשמת המטרות על עמינו הפלסטיני לחירות והקמת המדינה העצמאית הפלסטינית ובירתה ירושלים המזרחית".

 

ראש ממשלת החמאס, איסמאעיל הנייה התקשר לאבו מאזן והביע את תנחומיו על מות אחיו. מדובר בשיחה ראשונה זה שלוש שנים בין הצדדים היריבים. עוד נמסר ברשות הפלסטינית כי אבו מאזן יקבל את המנחמים בלשכת הנשיאות ברמאללה.