BETA

24.09.2012

14:30

עודכן:

שנת מאסר על תנאי וקנס לאולמרט: יוכל לשוב לחיים הפוליטיים

בית המשפט מתח ביקורת על ראש הממשלה לשעבר, שהורשע בהפרת אמונים, והבהיר כי "ניגוד עניינים הוא שחיתות שלטונית". אולם בסופו של דבר השופטים הקלו עם אולמרט בעקבות העובדה כי נאלץ להתפטר מראשות הממשלה בגלל הפרשות שבהן דווקא זוכה. "הכל נגדע בגלל עדותו המוקדמת של טלנסקי", הסבירו השופטים. גם שולה זקן קיבלה מאסר על תנאי

עונש קל לאולמרט: בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שני) מאסר על תנאי של שנה למשך שלוש שנים וקנס של 75,300 שקלים על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שהורשע לפני חודשיים וחצי בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. על ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן, נגזר מאסר על תנאי של תשעה חודשים למשך שלוש שנים. בנוסף, השופטים הטילו עליה קנס של 40 אלף שקלים.

 

גזר הדין הקל למעשה סולל את דרכו של אולמרט בחזרה לחיים הפוליטיים, שכן החוק קובע כי אין מניעה לשוב לתפקיד ציבורי במידה שהעונש הוא עד שלושה חודשי עבודות שירות. אולם, נגד ראש הממשלה לשעבר מתנהל בימים אלה משפט נוסף בפרשת הולילנד, שבו הוא מואשם בשורת עבירות, בהן קבלת שוחד, ורק לאחר שיתבררו תוצאותיו ניתן יהיה לדעת יותר לגבי עתידו.

 

למרות שלא הטילו על אולמרט עונש בפועל כפי שדרשה הפרקליטות, השופטים מוסיה ארד, יעקב צבן ומשה סובל מתחו היום ביקורת חריפה על עבירת הפרת האמונים שביצע ראש הממשלה לשעבר. "העבירה של הפרת אמונים הנה אחת העבירות המרכזיות המיועדות לחסן ולהגן על הרשויות הציבוריות, ויש להתייחס אליה במלוא החומרה המתחייבת ולהיזהר מסיווגה כעבירה טכנית. מדובר בעבירת שחיתות שלטונית שעלולה לגרור גם ענישת מאסר בפועל", ציינה נשיאת בית המשפט המחוזי ארד שהקריאה את גזר הדין.

 

"פעולותיו האמורות של הנאשם, שהיוו כאמור הפרה של האיסור על ניגוד עניינים, היו שלובות במספר נסיבות לוואי מחמירות, שהביאו לפגיעה מהותית בכל שלושת הערכים המוגנים על ידי העבירה של הפרת אמונים: הבטחת אמון הציבור בעובדי הציבור שמירה על טוהר המידות של משרתי הציבור, והבטחת פעילותו התקינה של המינהל הציבורי", המשיכו השופטים.

  

"הנאשם הפר את האיסור האמור בארבע פרשות בהן קיבל החלטות במסגרת תפקידיו הממלכתיים הרמים, שעה שעו"ד מסר ייצג מולו לקוחות שההחלטות נגעו אליהם. הזיקות הכלכליות בין הנאשם לבין מסר היוו טובת הנאה שאין חזקה ממנה שעה שמדובר בעבירה של הפרת אמונים", נכתב בגזר הדין.

 

"שילם את המחיר הפוליטי הכבד ביותר"

מנגד, לזכותו של אולמרט ציינו השופטים כי הוא נאלץ לפרוש מראשות הממשלה, התפקיד הנעלה בשירות הציבורי, כלשונם. "ראוי להביא בחשבון, כנימוק להקלה בעונש, את נפילתו הכואבת וחסרת התקדים בתולדות המדינה של הנאשם, מהמעמד הבכיר ביותר של ראש ממשלת ישראל אל המעמד של נאשם המורשע במשפט פלילי", כתבו השופטים.

 

"ראשות הממשלה היא פסגת שאיפותיו של פוליטיקאי בישראל. כל זה נגדע בגלל העדות המוקדמת של אולמרט בפרשת טלנסקי", הקריאה ארד מתוך גזר הדין. כזכור, אולמרט החליט להתפטר מתפקידו עוד לפני הגשת כתב האישום נגדו, ועשה זאת דווקא בגלל פרשת טלנסקי, שבה בסופו שעבר הוא לא הורשע.

 

גם העובדה שראש הממשלה לשעבר זוכה מחלקים נרחבים בכתב האישום, תרמה להקלה בעונש. בית המשפט ציין גם את תרומתו של אולמרט למדינה וכתב כי "האחריות הכבדה והמאמצים הכבירים אותם השקיע הנאשם במילוי תפקידיו אינם שנויים במחלוקת, ומצדיקים גם לדידה של המאשימה הקלה בעונש".

 

לסיכום קבעו השופטים: "המסקנה המתבקשת, לדעתנו, הנה שהביטוי הראוי למחיר האישי הכבד אותו שילם הנאשם בגין הפרשות מהן זוכה, צריך להיות בהימנעות מהטלת עונש של מאסר לריצוי בעבודות שירות, והסתפקות במאסר על תנאי ובקנס כספי מרבי".

 

השופטים על זקן: "מדובר במעשים חמורים, אך היא שילמה מחיר כבד"

בית המשפט גזר היום, כאמור, גם את דינה של שולה זקן, שקיבלה תשעה חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים וקנס של 40,000 שקל. כזכור, ראש לשכתו של אולמרט הורשעה בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה ובעבירה אחת של מרמה והפרת אמונים, בגין חלקה בפרשת ראשונטורס. "אין להקל ראש במעשי הנאשמת, עובדת ציבור בכירה, אשר הורשעה במרמה כלפי ארגונים בעלי אופי ציבורי וכלפי המדינה. מדובר במעשים חמורים המחייבים הרשעה וענישה", קבעו השופטים.

 

"יש לראות בחומרה את העובדה שאין מדובר בכישלון חד פעמי שכן הנאשמת הורשעה בתיק אחר בעבירה של הפרת אמונים. אולם לא הוכח - וגם לא נטען מלכתחילה - כי הנאשמת הפיקה, או ביקשה להפיק כתוצאה ממעשיה טובת הנאה כלשהי עבור עצמה", נכתב בגזר הדין. "הנאשמת אכן שילמה מחיר מקצועי ואישי כבד. היא נאלצה בעקבות הגשת כתב האישום לפרוש מעבודתה. בהמשך, גם כן כתוצאה מהגשת כתב האישום והמשפט, היא התקשתה למצוא עבודה והפכה מאישה נמרצת ובעלת מעמד, שעבדה לצד ראש הממשלה, לאישה שבורה", ציינו השופטים.