BETA

23.08.2011

08:42

עודכן:

ועדת טרכטנברג שומעת את עמדת הציבור: "זה לא מדע מדויק, לא נוכל לעשות צדק עם כולם"

הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי שמינה נתניהו, החלה היום לראשונה לשמוע את עמדת הציבור באשר למצוקת יוקר המחייה. בזה אחר זה, יופיעו בפני הוועדה, בראשותו של הפרופסור מנואל טרכטנברג, אנשי אקדמיה, נציגי עמותות ואזרחים פרטיים ויציגו את פתרונותיהם למצוקה. הדיונים בוועדה מועברים בשידור חי בנענע 10

(54 שניות)

ועדת טרכטנברג לשינוי חברתי-כלכלי מתכנסת היום (שלישי) לראשונה כדי לשמוע את עמדתו של הציבור נוכח מצוקת מעמד הביניים. בפני הוועדה יופיעו אנשי אקדמיה לצד אזרחים פרטיים שיציגו את פתרונותיהם למשבר החברתי.

 

רוצים לדבר על הפתרונות שלכם למשבר? היכנסו לפייסבוק חדשות 10 »

 

בפתח הדיון, אמר יו"ר הוועדה, פרופסור מנואל טרכטנברג, סיפר כי בתוך שבוע בלבד, קילה הוועדה יותר מ-100 אלף פניות להצעת רעיונות ופתרונות. "רבים מבקשים להופיע לפנינו ואנו שמחים על כך. לצערנו רק עשרות יעשו זאת בפועל בשל קוצר הזמן".

הוא שב והדגיש את מחויבותו להציג את המלצות הוועדה עוד לפני החגים. "הרבה אנשים טובים עושים את מלאכתם נאמנה מתוך הזדהות עם המטרה של כולנו - להביא שינוי לחברה בישראל", אמר טרכטנברג. עם זאת, הוא ביקש מהציבור לשמור על אורך רוח. זו לא תכנית ריאליטי מוביימת היטב. זוהי המציאות הישראלית, אך במיטבה", הוא הוסיף.

 

יו"ר הוועדה ביקש להתנצל מראש בפני הציבור, על כך שלא ניתן יהיה לעשות צדק עם כולם, אך התחייב כי יעשו כמיטב יכולתם. "זה לא מדע מדויק. אני מקווה שהוועדה תיצור מודל חדש של שיח לוועדות אחרות, ותשמש כמודל לגשר בין האזרחים למוסדות המדינה", הוא ציין.

 

ועדת טרכטנברג מונתה  על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במטרה לבחון ולהציע פתרונות למצוקת יוקר המחייה בישראל. בראש הוועדה עומד הפרופסור מנואל טרכטנברג והיא מורכבת מאנשי אקדמיה וגורמים מקצועיים. הצוות אמור להגיש את המלצותיו עד סוף ספטמבר לקבינט השרים הכלכלי-חברתי.

 

"השינוי תלוי ביכולת ההקשבה שלנו, וביכולת לתרגם את רחשי הציבור לשפת ההבנה המקצועית ולשפת העשייה המדינית", הצהיר פרופסור טרכטנברג בפגישתה הראשונה של הוועדה בתחילתו של החודש. לדבריו, אופיה של הוועדה הנוכחית שונה מוועדות אחרות כיוון שהיא נדרשת לרגישות חברתית גבוהה.

 

בניסיון להתחיל ולהגשים את חזון ההקשבה, התייצב באמצע החודש ראש הצוות במאהל בכיכר המדינה וניסה להקשיב למשתתפי המחאה. "לוועדה יש שתי משימות גדולות", אמר לפעילים, "הראשונה לתרגם את המחאה הזו שאין לה ראש אחד אבל יש לה לב גדול כך שניתן יהיה לה לעשות משהו עם זה. השנייה היא להבין מה עובר בראש ובלב של כל אחד מכם".

 

למרות הכל, מארגני המחאה החברתית נותרו סקפטים. עוד קודם לכן הודיעו על הקמת צוותי ייעוץ משלהם כדי להגיע לפגישותיהם עם ועדת טרכטנברג מוכנים. בראש צוותי החשיבה שמלווים את משתתפי המחאה עומדים הפרופסור אביה ספיבק והפרופסור, יוסי יונה.

"אין לאיש מונופול על החוכמה"

"אין לאף אחד מונופול על החוכמה", אמר הפרופסור טרכטנברג בתגובה להחלטת מארגני המאבק על הקמת צוותי הייעוץ. הוא הוסיף כי ישמח מאוד לקבל מהם חומרים, רעיונות והצעות ש"יוכלו בהחלט לסייע בגיבוש הפתרונות".

 

אתמול, יממה לפני כינוסה של הוועדה לשמיעת רעיונות הציבור, הבהיר ראש הצוות כי כל הפתרונות יהיו במסגרת התקציב. "למה ההתעקשות לא לפתוח את מסגרת התקציב? קודם כל, ההסבר לכך הוא במדיניות המקרו-כלכלית שאיפשרה לנו לצלוח בהצלחה את המשבר הכלכלי האחרון", הסביר.

 

לדבריו, סיבה נוספת היא כי מה שדרוש הוא שינוי אמיתי בסדרי העדיפויות. "הציבור רוצה יותר חינוך, מענה לדיור, המשמעות היא שהציבור רוצה את זה ולא משהו אחר". עוד ציין כי הדרישה לשינוי סדרי עדיפויות משמעותה אחת - העברת תקציבים ממקום אחד למקום אחר. "אין מה לעשות. יש לנו מדינה אחת, עם תוצר אחד ומי שרוצה יותר מ-א' צריך פחות ב-ב'".

 

 

ניתן להצטרף לדיון ב- http://hidavrut.gov.il