מחדל הכיבוי: התקציב השנתי - רק 202 מיליון שקל

על רקע שריפת הענק בכרמל מתברר כי בישראל ישנם רק 1,500 כבאים, והתקציב לשירוי הכיבוי באזור חיפה והכרמל עומד על 15 מיליון שקל מתוך כל התקציב השנתי. גורמים בכירים: בכבאות לא ביקשו ציוד למגה שריפות

(10:05 דק')

הצמרת המדינית מיהרה היום (חמישי) לאזור שריפת הענק בכרמל, כדי לעמוד מקרוב על מימדי האסון. ראש הממשלה הודה כי המדינה לא היתה ערוכה לשריפה בסדר גודל כזה. הערב דיווח כתב חדשות 10 מתן חודורוב כי מבחינה תקציבית מכבי האש הם אחד הגופים המוזנחים במדינה, כאשר התקציב השנתי עומד רק על 202 מיליון שקל לשנה.

 

חלק מהגדול מהכסף הולך לדרום ולמרכז, כאשר לחיפה ולכרמל נשאר רק 15 מיליון שקל - שמתוכם רק 10% משמשים בפועל להצטיידות באמצעים לכיבוי שריפות וכבאיות חדשות. למכבי האש יש רק 1,500 כבאים.

 

במכתב ששלח שר הפנים אלי ישי בספטמבר 2009 לראש הממשלה נתניהו נכתב כי "במצב חירום לאומי לא יספיקו המשאבים העומדים לרשות המערך כדי לספק את המענה הדרוש. משאבי כוח האדם והציוד, פריסת התחנות ומערכות הקשר מספקים מענה גבולי בלבד לצרכים הנדרשים".

 

במקביל, דיווח כתב חדשות 10 צ'יקו מנשה כי היום היה קשה לשמוע האשמות נגדיות מראש הממשלה נתניהו. עם זאת, גורמים בכירים טוענים אל מול הטענות של מערך הכבאות, שהם כלל לא ביקשו ציוד למגה שריפות כאלו. בנוסף, בחודש אוגוסט נתניהו ביקש ממערך הכבאות המלצה לרכש של מטוסי כיבוי - אך לא קיבל תשובה.