BETA

04.11.2010

22:24

עודכן:

"אנו לא שוללים פעולה צבאית באיראן, אך גם לא מקדמים זאת"

בראיון מיוחד ל"חדשות 10" הבהיר שר החוץ של בריטניה כי איראן מהווה איום גדול על שלום העולם, אך ציין כי קיים קונצנזוס בינלאומי חזק למען עצירת תוכניתה הגרעינית. לגבי תהליך השלום אמר הייג כי יש לחדש את הקפאת הבניה ולשוב לשיחות הישירות

(6 דקות)

שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, שמסיים הערב (חמישי) ביקור בישראל אומר בראיון מיוחד ל"חדשות 10" כי על העולם להתעמת עם האיום המהותי ששמו איראן. בראיון התייחס הייג, אחת הדמויות החזקות בבריטניה, גם ליחסים עם שר החוץ, אביגדור ליברמן, לתהליך המדיני ולמצב בעזה וכן להוצאת צווי מעצר לבכירים ישראלים המבקרים בבריטניה ולפרשת הדרכונים בחיסול מחמוד אל-מבחוח בדובאי.

 

"ישראל וכולנו בעולם מודאגים מאיראן, תומכים בהפעלת לחץ לגיטימי בדרכי שלום, בהרשאת מועצת הביטחון של האו"ם. זהו קונצנזוס בינלאומי חזק ואיתן. אף אחד מאיתנו לא שלל או פסל את האפשרות של פעולה צבאית, אבל אנחנו לא מקדמים את זה", אמר הייג. "אני לא רוצה שתמעיטו בשום דרך מהתקיפות והנחישות הגדולות מצדה של בריטניה. זה אחד האיומים הגדולים ביותר לשלום העולם ועלינו להתעמת איתו".

 

בהתייחסו להצהרתו של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, במהלך ביקור בטורקיה כי "עזה אינה יכולה ואסור להרשות שתישאר מחנה כליאה", הבהיר הייג כי מדובר בעמדת ממשלת בריטניה. "הסגר על עזה לא יכול להמשיך להתקיים והסגר אינו מקובל. אני לא חושב שהצהרות מסוג זה הינן מיוחדות לבריטניה".

  

"האם אנחנו מודאגים מהמצב בעזה ומהיכולת של חמאס להתחזק? כן, אנחנו מודאגים מאד מכך", הוסיף. הייג ציין כי בריטניה גם מודאגת מתהליך השלום ומקווה להשיג פתרון של שתי מדינות בקרוב, מאחר שחלון ההזדמנויות עלול להסגר. "אנו רוצים שהצדדים יחזרו לשיחות ישירות ומה שנדרש כרגע על מנת שזה יקרה זה חידוש הקפאת ההתנחלויות", אמר.

"אנחנו תומכים בקשר החזק בין בריטניה לישראל"

הייג הבהיר כי ממשלת בריטניה מתנגדת לחלוטין להחרמת ישראל ולדה לגיטימציה. "אנחנו תומכים בקשר החזק בין בריטניה לישראל. נמשיך לעבוד עם ממשלת ישראל על מנת להתמודד עם הבעיות הללו ועם גישות שגויות. אנחנו מחויבים לכך", הדגיש.

 

לגבי צווי מעצר לבכירים ישראלים בבריטניה אמר: "אנו פועלים על מנת לתקן את המצב, כפי שכולם כבר אמורים לדעת היטב. הגבתי באופן ביקורתי לגבי ממשלת הלייבור היוצאת על כך שלא תיקנו את המצב הזה. נעשה זאת, אך נעשה זאת בדרך שלנו ובזמן שלנו. אני מצפה שהעניין יטופל בשנה הבאה. איננו זקוקים להתערבותם של משרדי חוץ זרים שיסייעו לנו בתהליך הזה".

 

בהתייחסו לפרשת הדרכונים הבריטים בהם עשו שימוש מחסליו של בכיר החמאס בדובאי ציין הייג כי חשוב שזה לא יחזור על עצמו בעתיד. "שוחחתי על כך עם השרים הישראלים בביקור זה, ולדעתי אנחנו מבינים אחד את השני בעניין".

"אירעה טעות במשרד החוץ הישראלי"

אתמול נועד הייג עם ליברמן ודן עימו על סוגיית הגרעין האיראני. דקות לפני פגישתו עם ליברמן הודיעו בישראל על השעיית הדיאלוג האסטרטגי בין בריטניה לישראל. השר אמר בראיון כי אם היתה כוונה לגרום להשפלתו, לא היתה לכך השפעה. "משרד החוץ הישראלי תיקן את עמדתו לאחר שנפגשתי עם ליברמן ויצאנו בהצהרה משותפת, לפיה אנחנו מעוניינים לארגן שיחות אסטרטגיות בהקדם האפשרי. כך שלדעתי אירעה טעות במשרד החוץ הישראלי, אבל אני שמח שהם תיקנו את הטעות".  

 

בפגישתם השמיע ליברמן בפני הייג תחזית שחורה לגבי מה שעלול להתרחש אם איראן תצליח להשיג פצצה. לדברי ליברמן, אין ספק שאם איראן תשיג נשק גרעיני - הצעד הראשון שלה יהיה לפלוש לנסיכויות המפרץ ולהשתלט עליהן, כמו שעשה בעבר סדאם חוסיין בכווית.

 

לאחר מכן, טען שר החוץ, האיראנים ינסו להפיל את השלטון בערב הסעודית. "איראן היא איום על היציבות והשלום בעולם כולו ולא רק במזרח התיכון", הבהיר ליברמן.