BETA

02.01.2016

18:54

גם יותר מיממה אחרי: המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב עדיין לא אותר

המשטרה ממשיכה בסריקות באיזור תל אביב, מתוך הערכה כי לאחר שביצע את פיגוע הירי הרצחני בפאב הסמטה, לא הצליח המחבל להתרחק יותר מדי מהזירה. המשטרה עשויה לפנות לבקש עזרה מהציבור • במקביל נמשכת החקירה גם בערערה, שם התגורר המחבל בן ה-31

החיפושים נמשכים: יותר מ-24 שעות לאחר פיגוע הירי בתל אביב, בו נרצחו אלון בקל מכרמיאל ושמעון רואימי מאופקים, גם למשטרה וגם לשב"כ עדיין אין מידע קונקרטי לגבי מקום הימצאו של המחבל שביצע את הפיגוע, אפילו לא פחות או יותר - אם כי במקביל פושטים כוחות הביטחון על ביתו של המחבל בערה שבמועצת ערערה.

 

הנחת העבודה היא שהמחבל לא התרחק יותר מדי, לא הצליח לנסוע ממקום הפיגוע, אלא הלך רגלית, ועדיין נמצא בתוך הגזרה הכללית של תל אביב ושם מתמקדים החיפושים הערב (שבת).

 

>> קרוב משפחתו של המחבל: "הוא לא יציב נפשית"

>> מנהל הפאב בתל אביב: "הוא התחיל לירות, וברח"

 

במהלך היום הגיעו הודעות מאזרחים שצילמו כוחות מסוערבים, אנשי ימ"מ, שמסתערבים וסורקים את השטח, לא אומר שיש מידע ספציפי אלא עושים סריקות בכל אתרי הבנייה בכל מקום בו יוכל להימצא.

 

בשלב מסוים המשטרה תפנה ביוזמתה לציבור, תפרסם תמונה עדכנית של המחבל, כי בסופו של דבר ההבנה היא שככל שחולף הזמן, הציבור יהיה השותף הטוב ביותר לארגוני הביטחון כדי ללכוד אותו. עוד אלפי זוגות עיניים ברחוב יכולים לעזור.

 

הרופאים ייצבו את מצבם של שני פצועים קשה

 

בינתיים, מאושפזים בבית החולים איכילוב עדיין שני פצועים קשה, שנותחו לאחר שהגיעו מזירת הפיגוע במשך מספר שעות. הרופאים הצליחו לייצב את מצבם. אחד מהם סובל מפגיעת ראש, השני מפגיעה בבטנו - פצעי ירי - ומצבם מוגדר יציב אך עדיין קשה. בנוסף, נמצאת עדיין פצועה אחת שנשארת להשגחה בבית החולים וולפסון, לאחר שנפגעה ברגליה. שני פצועים נוספים שוחררו היום מבית החולים.

 

בפיצוציה קטנה בערערה, התכנסו תושבים מקומיים לצפות בטלוויזיה, וכאשר פורסמו בחדשות 10 לראשונה הצילומים מהחנות בה היה המחבל לפני ביצוע הפיגוע, הם התקשרו לאביו - מתנדב במשטרת עירון למעלה מ-30 שנים, שזכה לפרסים ונחשב למצטיין בתפקידו - וזה ניגש למכשיר הטלוויזיה, ראה שמדובר בבנו והתקשר מיד למשטרה.

 

צו איסור פרסום הוטל על שמו של המחבל בן ה-31, ועם זאת, ניתן לספר כי הוא שקע במצוקה נפשית לפני כעשר שנים בעקבות אירוע טראומטי. אז, הגיעו שוטרים אל בית של בן דודו לבצע חיפוש, ובמהלך תקרית ביניהם לבין בן הדוד, אחד השוטרים ירה בבן הדוד שניסה לתקוף את השוטרים וזה נהרג. הצעיר שביצע את הפיגוע היום שקע בדיכאון, ניסה לחטוף נשק מחייל שנה לאחר מכן, תקף פעמיים שוטרים לאחר שנעצר, ישב בכלא, לא הצליח להשתקם, הידרדר לסמים ולא מצא בית.

 

אביו, מוחמד, פנה אליו באמצעות הטלוויזיה: "שמעתי שהוא מתל אביב, ועשה מה שעשה. לא חינכתי אותו בצורה כזו. אני מצטער על מה שהוא עשה. כשנודע לי על המקרה, בכוחות עצמי הגעתי לתחנה וסייעתי לכל זרועות הביטחון מכל הכיוונים. אני מאחל לכל חולה שיבריא, ומשתתף בצערם של משפחות ההרוגים, לא חשוב אם זהו ערבי או יהודי".

 

האב ובני המשפחה, יחד עם השב"כ, מנסים לעשות הכל כדי לאתר את הבן הרוצח. המשפחה משתפת פעולה, ואחד מאחיו של המחבל הנמלט נעצר על ידי המשטרה, שגם החרימה מחשב מהבית. המועצה המקומית פרסמה הודעת גינוי לפיגוע: "המועצה המקומית ותושבי הכפר מגנים את אירוע הירי הקשה ומתנגדים בחריפות לכל מעשה של אלימות ופגיעה במאן דהוא. המועצה מבהירה כי מדובר באירוע של איש אחד שאינו מייצג מי מתושבי הכפר, ומדגישה כי מדובר באירוע הזר לתרבותנו ותרבות בני הכפר. המועצה ותושבי הכפר משתתפים בצער משפחות ההרוגים ומאחלים החלמה מהירה לכל הפצועים".


בהכנת הכתבה השתתפו חן ליברמן במקום הפיגוע, ליאור קינן בבית החולים איכילוב, חזי סימנטוב וסמי עבד אל חמיד