המודל של שיחות ישירות על נושאי הליבה שיוביל להסכם – לא תקף

בוושינגטון הושקו השיחות הישירות בין ישראל והפלסטינים, אך האמצעי אינו מציאותי יותר. המשתנה הבלתי תלוי בתהליך הוא הנשיא אובמה ומידת המחוייבות שלו. פרשנות

(2:50 דקות)

יממה של הצהרות מדיניות עברה על המשלחת הישראלית והפלסטינית בוושינגטון עם השקת השיחות הישירות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו ויו"ר הרשות, אבו מאזן, צפויים להיפגש כל שבועיים, אך האם המודל של הגעה להסדר קבע ממשא ומתן ישיר עדיין קיים? 

 

אלון פנקס, לשעבר קונסול ישראל בניו יורק, סבור כי המודל קרס ואינו מציאותי. "מדובר בסכסוך על נושאי ליבה שהפערים בין הצדדים בלתי ניתנים לגישור - ניתנים ברמה האקדמית ובעבודת מטה, לא ניתנים ברמה הפוליטית והמנהיגותית. האמריקאיים ייצטרכו לחשוב מחוץ לקופסא כי ככל הנראה הישראלים והפלסטינים לא יכולים לעשות זאת.  

 

על נאומו של נתניהו אומר פנקס: "מצד אחד יש תחושת רטרו, זה אותו נאום שאנחנו שומעים 17 שנים, כל פעם ממישהו אחר. עם זאת, יש חשיבות שנתניהו, מנהיג הליכוד, נשא אותו. הוא הגיע למקום שבו 70% מהישראלים נמצאים בו.

 

לדבריו, המשתנה הבלתי תלוי הוא נשיא ארה"ב, ברק אובמה - מידת המחוייבות שלו. "נקודת המוצא של אובמה היא שמודל שתי המדינות על סף התפוררות ובמצב של חוסר התכנות. הוא מנסה להציל את זה מתוך דאגה לאינטרס אמריקני. אני מאמין שכשיגיעו לנושאים האלה, הפערים יהיו גדולים מדי.

 

בתוך כך, ראש הדסק לענייני ערבים של חדשות 10, צבי יחזקאלי, מציין כי במשלחת הפלסטינית מקציבים ארבעה שבועות לבחינת רצינותו של נתניהו והאם יש טעם להמשיך בתהליך. לדבריו, אבו מאזן הציע להפגש כל שבועיים עם נתניהו, רק במקרה שיהיה על מה לדבר.