BETA

26.12.2015

21:22

עודכן:

מדוע הסכים מנכ"ל הוועד נגד עינויים להתגייס למאבק למען נערי הגבעות?

ישי מנוחין מהוועד נגד עינויים הצטרף לאחרונה למאבק לשמירת זכויותיהם של שונאיו - פעילי הימין הקיצוני. אז מה גרם לו להילחם לצד מי שמתייחס אליו כבוגד וכיצד הצליחו שני קצוות פוליטיים לחבור לכדי מאבק משותף אחד? • וגם: סקר חדש חושף כי 64% מהציבור סבור שהשב"כ משתמש בעינויים כשיטת חקירה

כבר שמונה שנים נלחם ישי מנוחין, מנכ"ל הועד נגד עינויים, במי שתופס וחוקר את האסירים הפלסטינים - מחבלים עם דם על הידיים, צעירים שנתפסו עם בקבוקי תבערה ונשים שנעצרו אחרי ניסיון פיגוע במחסום.

 

"השב"כ חוקר בין 1,500 ל-2,000 אנשים בשנה, וחלקם הגדול עוברים התעללויות וגם עינויים" מספר מנוחין, "חוץ מלהרוג מותר לשב"כ לעשות הכל".


"לא בשמי", זהו משפט המפתח של הוועד הציבורי נגד עינויים, ארגון קטן שאחרי יותר מ-20 שנות פעילות קיבל לאחרונה תשומת לב הודות לאויביהם המושבעים - אנשי הימין הקיצוני.


מצד אחד הימין הקיצוני מאמץ בחום את המסרים להם מטיף מנוחין שנים, אך מצד שני הוא סומן על ידם כעוכר ישראל ובוגד.


"השב"כ נמנע ככל האפשר מלהפעיל את שיטות העינוי האלו על יהודים והשתמש בהן בצורה חופשית על פלסטינים", אומר מנוחין, "סוף סוף הם מבינים שמה שהשב"כ הרשה לעצמו לעשות על פלסטינים מגיע גם אליהם".


עורך הדין איתמר בן גביר, המייצג את אחד החשודים ברצח בני משפחת דוואבשה, היה זה שהפיץ נגד ישי מנוחין את קמפיין "השתולים" הראשון לפני כ-20 שנים. עובדה זו לא הפריעה למנוחין לשלוח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את טענותיו של בן גביר בנוגע לחקירות האלימות שעבר הלקוח שלו.


למעט המחלוקת הקלה על ההיסטוריה של השניים, הם מוצאים את עצמם כעת על אותה סירה אידאולגית. "אני באופן כללי נגד עינויים", אומר בן גביר, "כי זה עלול להוציא הודאת שווא מהנחקרים. אבל אני כן בעד עונש מוות למחבלים", דואג להדגיש.

 

 

מנוחין היה המנוע העיקרי מאחורי חוק חופש המידע שעבר בכנסת בשנת 1998 והביא למהפכה של ממש ביחסים הלא שיווניים בין הפרט והממסד.


"אנשים לא לוקחים אחריות על מה שהם עושים ולי כאזרח יש אחריות", מסביר מנוחין וזה בדיוק מה שהוא מנסה לעשות. לגרום לאנשים לקבל אחריות, להכריח את הדמוקרטיה לבחון את עצמה כל הזמן, ולא רק בתך חדרי החקירות של השב"כ.


"כל כך הרבה שנים בעבודה הזו", מסכם מנוחין שיסיים החודש את תפקידו כמנכ"ל הוועד, "אתה מתחיל להרגיש שזה משנה לך את אופן ההסתכלות על המציאות".


סקר: 64% מהציבור סבור שהשב"כ משתמש בעינויים כשיטת חקירה

 

בתוך כך, הערב פורסם ב"מגזין עם אושרת קוטלר" סקר מיוחד שנערך בסוף השבוע על ידי פאנל פרויקט המדגם, בפיקוחו של סוקר חדשות 10 פרופ' קמיל פוקס, בנוגע לדעת הציבור בנוגע לשיטות החקירה בהן משתמשים חוקרי השב"כ נגד נחקרים יהודים.

 

הסקר מגלה כי רובו המכריע של הציבור מאמין שהשב"כ עושה שימוש בעינויים פיזיים ונפשיים בחקירות חשודים, כאשר 64% מהנשאלים ענו כי הם סבורים כך. 17% חושבים שאין שימוש בעינויים במהלך החקירות, ו-18% ענו שאינם יודעים.

 

עם זאת, העינויים דווקא זוכים לתמיכה רחבה בציבור - 46% סבורים שמדובר בשיטת חקירה לגיטימית של חשודים, לעומת 32% שחושבים כי מדובר בשיטת חקירה לא לגיטימית.

 

שאלה נוספת לגביה נדרשו המשתתפים היא איזו מהדעות הבאות קרובה יותר לדעתך? 33%, שליש מהציבור, ענו כי הם תומכים בשימוש בעינויים בחקירות שב"כ של חשודים פלסטינים בלבד. קצת יותר מ-29% טענו כי הם תומכים בשימוש בעינויים גם בחקירות של יהודים. 33%, שליש מהציבור, תומכים בשימוש בעינויים בחקירות שב"כ של חשודים פלסטינים בלבד, כאשר קצת יותר מ-29% אחוזים, תומכים בשימוש בעינויים גם בחקירות של יהודים.

 

 

 

 

סקר מתוך
 

סקר מתוך "המגזין", לגבי עמדת הציבור בנוגע לחקירת חשודים יהודים בשב"כ(חדשות 10)

 

"מסע הכפשה שקרי נגד שירות הביטחון הכללי"


תגובת השב"כ: "בימים האחרונים ממשיך להתנהל מסע הכפשה שקרי נגד שירות הביטחון הכללי. על רקע זה, שב"כ מבקש להבהיר כי התארגנות הטרור היהודי, שחבריה נחקרים בימים אלה, עומדת מאחורי ביצוע פיגועים חמורים מתוך אידאולוגיה קיצונית ואנטי-ציונית.

 

חברי התארגנות זו המשיכו לבצע פיגועים גם לאחר ההצתה בדומא וראו בפיגוע זה כפיגוע שראוי לחקותו. תכליתה של החקירה הינה חשיפת ההתארגנות וסיכול פיגועים עתידיים. במהלכה ננקטו אמצעים המתאימים לתכלית זו.

 

בכלי תקשורת שונים הועלו טענות לפיהן במסגרת החקירה הוטרדו הנחקרים מינית, פגעו באיבריהם האינטימיים, נעשה שימוש ב'מיטת סדום', בבעיטות, ביריקות, בחשמול גופם וכי אחד הנחקרים אף ניסה לפגוע בעצמו. שירות הביטחון הכללי מבהיר כי טענות אלה הינן שקריות ומשוללות כל קשר למציאות. פעילי הימין הקיצוני ועורכי דינם מנסים להסיט את הקשב ממעשי הטרור החמורים שבוצעו, ולהפנותו נגד הלגיטימיות שבניהול החקירה לחשיפת מבצעיהם.

 

העובדה שאף לא אחת ממאות התלונות שנבדקו בשנים האחרונות הסתיימה בהליך פלילי, אינה אמורה לפעול לחובת חוקרי השב״כ, אלא מעידה דווקא יותר מכל על השמירה הקפדנית של השב״כ וחוקריו על החוק, בעבודה מקצועית ותוך חתירה לחקר האמת".

 

 

 

מפגין נגד עינוי החשודים ברצח בדומא
 

מפגין נגד עינוי החשודים ברצח בדומא(רויטרס)