BETA

25.12.2015

13:17

עודכן:

הו הא מי זה בא: מבט מקרוב על תופעת דונלד טראמפ

לסין יש לוביסטים, אתם עושים מכוניות נהדרות, הילארי הפסידה אפילו לאובמה והיא לא נשיאה, לג'ב בוש יש אנרגיות נמוכות, המנהיגים הנוכחיים טפילים, כל מי שרץ נגדי נופל, לא בזבזתי כלום ואני ראשון, make America great again • שליחנו בילה ערב בעצרת בחירות של דונלד טראמפ, אולי הנשיא הבא של ארצות הברית

הקהל במישיגן, אחת המדינות המתנדנדות, מריע בטירוף. הוא גורם לצלם של הרשתות להפנות את המצלמה לקהל, כדי שיראו כמה אנשים באים. "הילארי קלינטון? היא לא מועמדת רצינית", אומר האיש על הבמה, "הפסידה אפילו לאובמה".

 

ברוכים הבאים למופע של דונלד טראמפ. אלטון ג'ון של הפוליטיקה. בלי גיטרה.

 

"באתי להקשיב", מסביר שיין אברהרט, תושב מישיגן. "שמעתי דיווחים עליו בתקשורת, אבל הם יכולים להיות מוטים". למה אוהבים אותו? "עייפים מפוליטיקאים כמו הילארי, אובמה ומשפחת בוש, שמבטיחים ולא מקיימים, ממשיכים לבזבז כסף. מתי זה נגמר? אני ממשפחה ענייה. יודע מה זה לעבוד קשה. כמו דונלד, מאמין. כשהוא יהיה נשיא, צריך קצת למתן את הרטוריקה שלו. הצבעתי לרומני ולמקיין. אם לא לטראמפ, אצביע לרפובליקני אחר. סין שולטת בחיינו, וצריך להפסיק את זה".

 

ויקטור היל הגיע ב-9:00 בבוקר. "האיש עם הכובע - טראמפ אומר דברים שרוצים לשמוע. כמו נתניהו שלא נותן לסורים. אם ישראל יכולה, למה לא אמריקה?". מה הקסם שלו? "הוא יעצור את ההגירה. הוא לא ייתן לנו להפוך למיעוט בארצנו. הוא גבר ויש לו ביצים. הוא לא חתלתול. מי שלא חוקי יהיה לו שימוע. אשתי מהגרת".

 

סוזי דלמור מוסיפה: "אני מהדור הישן, וטראמפ יחזיר את אמריקה למה שהיתה. בעד מדיניות ההגירה שלו. הוא איש מקסים. הוא יודע את התשובות לרוב השאלות, והוא יהפוך את אמריקה לגדולה שוב. אין לי אופציה שנייה. כל הפוליטיקאים האחרים, לא ברמה שלו".

 

האמריקאים עומדים עם מטריות. בשקט מופתי, כמו להשקה של אייפון חדש. שעה אחר כך כבר יש ניידות. זה אירוע גדול. בפעם הקודמת, ב-2008, אובמה היה פה. הפעם מגיעים יותר מ-9,000 איש - האירוע הכי גדול בהיסטוריה של ההיכל. "קבלו את הנשיא הבא", כורזים, "דונלד טראמפ".

 

דייויד מרטסקו, העורך הפוליטי במהדורה האמריקנית של הדיילי מייל, מסביר: "מישהו אמר לי הוא קומבינציה של דרייק ואלוף העולם באיגרוף. הוא גיבור תרבות. ספורט. משוגע. רואים בו מישהו מהם, עם לכלוך מתחת לאצבעות. למרות שהוא מיליארדר. הוא התחבר לווריד של אמריקאים שלא מאמינים לפוליטיקאים. הוא לא עושה את זה בשביל הכסף. הוא מאמין שיש לו מה להציע".

 

 

טראמפ.
 

טראמפ.(רויטרס)

 

טראמפ מתחיל בהצגה. "לינדזי גרהאם עזב את המירוץ - כל מי שנגדי פרש. התחלנו מ-17", מצהיר, "זה כמו כל מי שנגד המדינה שלנו - הוא נופל". צוחק על טיים מגזין שלא בחרו בו לאיש השנה. "פוטין אמר שאני מבריק". משלח בתקשורת, גם במנהיגות הנוכחית. "איך אפשר לתאר את המנהיגים שלנו, אלא כטפילים?". והילארי קלינטון? "האדם האחרון שהיא רוצה לרוץ נגדו, הוא אני. היא לא נשיאה. אם לא נתקן הפעם, לא תהיה לנו מדינה. תשאלו את ג'ב בוש אם הוא נהנה לרוץ נגדי. הוא איש של אנרגיה נמוכה. אם לא הייתי רץ, זה היה שלו".

 

גם על מימון הקמפיין יש לו מה לומר: "אני הוצאתי הכי פחות מכולם, ואני ראשון. בוש בזבז 55 מיליון והוא בתחתית. יהיה נהדר אם נעשה כך למדינה. נוציא הכי פחות ונהיה ראשונים. אגב, אני מקום ראשון מההתחלה. אני לא לוקח כסף. זה פסיכולוגי. אני לא מחוייב להם. כל חיי לקחתי כסף. קשה לי לא לקחת. אבל אני לא לוקח".