תמונת מצב ללחימה בקווקז

העימות בגיאורגיה עובר היום לשלב חדש: ביסוס האחיזה הרוסית בגיאורגיה עצמה, מתוך מטרה לכפות על הגיאורגים מציאות חדשה. עורך חדשות החוץ ניצן הורוביץ מצייר את מפת המלחמה ביומה חמישי

(2:14 דק')

לאחר כמה ימים שבהם הצליחו הכוחות הרוסיים להכות בגיאורגים שפלשו לדרום אוסטיה וגרמו להרג רב, ולהניס אותם משטח המחוז הזה, תוך כדי הפגזות על יעדים ברחבי גיאורגיה, כולל בקרבת הבירה טביליסי,הרי מאז אמש, וביתר שאת היום, התקדם הצבא הרוסי באופן מאסיבי מתוך דרום-אוסטיה, אל עומק השטח הגיאורגי, אל עבר העיר גורי - אל לב המדינה.

גורי נמצאת על הכביש המרכזי מזרח-מערב של גיאורגיה, והיא חיונית למערכות התקשורת במדינה.

תנועה רוסית מקבילה התרחשה גם במחוז הבדלני השני, אבחזיה. גם שם הדפו הרוסים את הגיאורגים אל מחוץ למחוז, והשתלטו על שטחים חדשים, בעיקר בציר פוטי -זוגדידי וסנאקי.


התנועה הכפולה הזו של הרוסים, ביתרה למעשה את גיאורגיה לשניים, כאשר כל צפון-מערב המדינה נותק. מבחינה צבאית, רוסיה שולטת למעשה במרחב האווירי הזה כולו - מה שמאפשר לכוחותיה על הקרקע חופש פעולה כמעט מלא, ומה שמסביר את התנועה המהירה של הצבא הרוסי.

הצבא הגיאורגי נסוג, באופן מבוהל, לעבר הבירה טביליסי, ונערך סביבה כדי להגן עליה.

על רקע הדברים הללו, בשעות הצהריים היום, כאשר היא שולטת באופן מלא במצב, הודיעה רוסיה באופן רשמי על הפסקת המיתקפה בגיאורגיה, לאחר שהשיגה לדבריה את היעדים הביטחוניים והמדיניים שלה.

וכך, רוסיה למעשה ניצחה בעימות הזה, והבהירה את עוצמתה ואת עליונותה בשטחי הפריפריה שלה. העולם משלים עם המציאות הזו, בחוסר ברירה. הגינויים הבינלאומיים הם מן השפה ולחוץ, ואין להם כמעט שום השפעה על המתרחש בשטח, שבו שוב הוכח מיהו בעל הבית האמיתי בקווקז.