BETA

עיירה בע"מ: המשפחות שרכשו דירות - ולא קיבלו בעלות בטאבו

"המפצח": סיפור ציני על מה שעל פניו נראה כמו ניצול וגזל של חסרי ישע. מאות משפחות שחולמות על בית, לקחו משכנתה ורכשו דירה בשנות ה-90 ביישוב בני עי"ש. 22 שנה אחרי - אין לרוכשים היתרי בנייה, אין טופס 4 ואין בעלות בטאבו

השנה היא 1991. ברית המועצות קורסת והמוני העולים מחבר העמים מתחילים להגיע, בין היתר לישוב בני עי"ש. חצי שנה אחרי שהגיעו לישראל, מודעות ברוסית שמתפרסמות בעיתונות קוראות להם לבוא ולקנות דירה בשכונה חדשה שמוקמת במיוחד בשבילם בשם "גני טל" או כפי שהם קוראים לה, "מוסקבה הקטנה".

 

מאות משפחות שחולמות על בית, לוקחות משכנתה ורוכשות דירה ביישוב שליד גדרה, אלא שמכאן ואילך מתרקמת פרשייה חמורה שמסמלת את הפנים הפחות חינניות של מדינת ישראל.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

ג'ודי שלום ניר מוזס: שרה יזמה את הקלטת השיחות עם אחי

חשד להתעללות קשה של הורים בילדם: "חריג, קשה להאמין איזה סבל הוא עבר"

ארדן על אום אל חיראן: "אם היו טעויות, נפיק לקחים"

 

22 שנה אחרי ש"גני טל" נבנתה למאות עולים חדשים שרכשו בשכונה במיטב כספם אין היתרי בנייה, אין טופס 4, אין בעלות בטאבו. הדבר הראשון שמיכאל פלדמן עשה כשהגיע לתפקיד מהנדס המועצה היה להתחיל ולחפש מסמכים, לנסות ולהבין איך זה קרה. במשך שנים נבר פלדמן בכל מסמך שנותר, בניסיון להבין מי אישר את מאות הדירות שלא קיימות בשום תכנית שאושרה.

 

במקור אושרו לבנייה ב"גני טל" 1,100 דירות. שינויי התב"ע הגדילו את מספר הדירות המאושרות לבנייה ל-1,352. בפועל נבנו כאן 1,648 דירות.

 

 

 

"כל הישוב רשום על שמי". בני עי"ש(חדשות 10)

 

עו"ד אריה יעקב הוא היזם של הפרויקט, זה שמחזיק בנאמנות ברוב הקרקע של "גני טל", רשום עד היום בטאבו כבעלים של מאות דירות בשכונה. עורך הדין יעקב מתעקש שהסיבה היחידה שהנכסים עדיין רשומים על שמו היא טכנית בלבד- שהדיירים לא סיפקו את המסמכים הנדרשים.

 

אלא שההסברים שלו לא ממש משכנעים את המשפחות שמתגוררות בדירות שנבנו ללא היתרים- דירות מפוצלות עם מפסק חשמל אחד היעדר ממ"דים וליקויי בנייה קשים ומסוכנים. "אנחנו באנו לארץ וחוץ מלהגיד לשלום, לא ידענו כלום. אז עבדו עלינו", מספר בוריס גורמן, תושב המקום.

 

ראש הרשות בזמן בניית השכונה היה רואה החשבון יצחק בן יצחק. 13 שנים הוא כיהן בתפקיד כשבמהלכן בני עי"ש הכפילה את עצמה, אבל עוד דבר מעניין קרה באותה תקופה ממש. אחיו של יצחק בן יצחק- נחום בן יצחק- פתח בשנת 95'- בשיא הבניה של גני טל- חברה קבלנית בשם בונה צור.

 

העד שחתום על תקנון החברה הוא לא אחר מאריה יעקב. אלא שכאן לא נגמרים סימני השאלה בנוגע למערכת היחסים שבין וועדות התכנון הרשות המקומית היזמים והקבלנים בפרשה החמורה הזאת מהבהבות בעוצמה כל נורות האזהרה כבר יותר מעשרים שנה. "כל בני עי"ש רשומה על שמי. קניתי את האדמה בנאמנות עבור קבוצה בלגית. כל הדירות הן של הקבלנים, לא שלי", מסביר יעקב.

 

איך זה שעד היום אף אחד לא חקר מה בדיוק התרחש כאן? אולי התשובה לכך נעוצה דווקא במושא הסיפור שלנו: בסוף מדובר בחמש מאות משפחות שבקושי מדברות עברית מיישוב קטן ליד גדרה.

 

 

 

"כל הדירות הן של הקבלנים". עו"ד אריה יעקב(חדשות 10)

 

תגובות לכתבה

תגובת עו"ד אריה יעקב: "כל הבניינים המטופלים על ידי משרדי רשומים כבתים משותפים בטאבו וניתן להעבירם ע"ש הדיירים בכל יום שיחפצו וללא תשלום נוסף. המצאת האישורים כרוכה בתשלום אגרות לארנונה ולוועדה המרחבית אלא שיש משפחות רבות שרואות בהוצאה זו מיותרת ומעדיפות שלא לעשות מאומה ולכן הרישום נשאר על שמי. 
אין לי שום קשר - עסקי או משפטי - לחברת 'בונה צור' מלבד העובדה כי אני רושם בטאבו את הדירות על שם הדיירים שרכשו מחברה זו דירות כמו לקבלנים אחרים".

תגובת עו"ד יצחק בן יצחק: "לא ידוע לי על יחידות דיור שנבנו מעבר לתב"ע המאושרת או על קומות שנוספו מעבר למה שנקבע בהיתרי בנייה. לא ידוע לי על כך שישנם דיירים שלא יכולים לרשום את דירתם בטאבו. ככל שיש כאלה עליהם להגיש תביעה מתאימה נגד החברה שמכרה להם. חברת 'בונה צור' בנתה לפי היתרי הבנייה שהיו בידיה ושילמה את כל חובותיה כנדרש. את הכספים בגין היטלי הפיתוח בקיזוז העבודות שבוצעו ע"י בעלי הקרקע/קבלנים הם שילמו למועצה המקומית כנדרש. היטלי ההשבחה שולמו לוועדה המרחבית "זמורה" עפ"י דרישתה מבעלי הקרקע כנדרש.

 

תגובת בונה צור בע"מ: "החברה מעולם לא ביצעה חריגות בנייה ולא בנתה יחידות דיור בניגוד להיתר בנייה בשכונת גני טל. היטלי ההשבחה שולמו במלואם לוועדה המרחבית ע"י בעלי הקרקע.  הטענה שחברת "בונה צור" מחזיקה 22 דירות בבעלותה אינה נכונה".

 

תגובת הוועדה המרחבית זמורה: "אנו מכירים חלק מהתופעות שתוארו בכתבה ושוקדים על מספר חלופות לפתרון הבעיות של תושבי השכונה בתיאום עם המועצה המקומית ומשרד השיכון".