BETA

08.04.2016

09:51

עודכן:

המטרה הוחטאה: הזוגות שישלמו פעמיים במיזם הנדל"ני המבטיח של הממשלה

זהו אחד הפרויקטים השאפתניים של הממשלה להתמודדות עם העלייה המתמשכת במחירי הנדל"ן. אולם במשרד השיכון שכחו פרט קטן: מתי ישלמו הרוכשים. התוצאה: היזמים דורשים תשלום של 90% מראש עד שנה לפני האכלוס כך שזוגות צעירים יצטרכו לשלם גם משכנתה וגם דמי שכירות. משרד השיכון: "יבחן שינוי במכרזים הבאים"

כשאייל בסון ואשתו הילה שמעו על "מחיר מטרה" בראש העין, הם רצו לברר פרטים על הפרויקט שבו הממשלה, ולא היזמים, קובעת כמה ישלמו על הדירה. בעקבות ההבטחות של אורי אריאל בממשלה הקודמת, אייל הזדרז להנפיק תעודת זכאות ממשרד הבריאות כדי להיכנס להגרלה.

 

"מאוד התעודדנו כי ראש העין זה בסך הכל בשבילנו מרכז הארץ", מספר בסון. "לקבל דירת ארבעה-חמישה חדרים חדשה מהקבלן ב-1.1 מיליון? זה מחיר שבשבילנו הוא מאוד סביר. נכנסתי לאתר של הקבלן וגיליתי את נספח א' - הסדרי תשלום. באותו נספח אתה רואה שאתה צריך לשלם 90% מערך הדירה עד שנת 2017 ושהדירה עצמה תהיה מוכנה ב-2018. וזה במקרה הטוב".

 

עוד ב"אנליסט":

 

 

 

(רויטרס)

 

מבין ההבטחות להוזלת הדיור, מיזם "מיר המטרה" נראה כזה שהלך הכי רחוק. על פי התוכנית 70% מהדירות בפרויקט יימכרו ב-20% פחות מערכי השוק בתנאי שהזוגות לא ימכרו אותן במשך חמש שנים לפחות. במסלול ייבנו רק  כ-1,700 דירות אחרי ששר האוצר, משה כחלון, הביא לאישור את התוכנית שלו, "מחיר למשתכן" לאישור הממשלה. כששר השיכון לשעבר, אורי אריאל, קידם את התוכנית, הממשלה חשבה שהיא תוביל להורדת המחירים כבר ב-2015, אבל שכחה לוודא פרט קטן - מתי ישלמו הרוכשים. היזמים דורשים תשלום של 90% מראש עד שנה לפני האכלוס כך שזוגות צעירים יצטרכו לשלם פעמיים - משכנתה לדירה החדשה ודמי שכירות לדירה הקיימת.

 

שיחות עם יזמי נדל"ן בפרויקטים שזכו במכרזי "מחיר מטרה" חושפים גם את ההבדלים בין המשתתפים בפרוקיט לבין רוכשי הדירות האחרים. "מחיר מטרה ומכירה רגילה זה שתי פריסות (תשלום) שונות. זה שני דברים שהם לא קשורים בכלל. פריסות של מחיר מטרה קבועות מראש ואין בהן שינוי", מודה נציג מכירות באחת החברות.

 

 

השר אריאל. יוזם התוכנית
 

השר אריאל. יוזם התוכנית(מירי צחי)

 

 

שר השיכון גלנט. יבחן שינוי המכרזים
 

שר השיכון גלנט. יבחן שינוי המכרזים(חדשות 10)

 

בשיטה כמו מחיר מטרה, בה כל הקונים חותמים על חוזה זהה, הקבלנים לא יכולים להרשות לעצמם לסטות מלוחות הזמנים הנוקשים. התוצאה היא שמי שיזכה בהגרלה על הדירות, עלול להיכנס לעוד חובות גם בפרויקטים אחרים שאימצו את המודל. "צריך להבין שבעצם דחיית התשלומים עולה כסף ליזם. היזם ממן את עלות הבנייה ואם הוא מאפשר לרוכשים לדחות את התשלום לסוף, יש לזה עלות", מסביר דני דניאל מ-MNA מחקרי נדל"ן. "משרד השיכון יכול היה לממן או לסבסד את אותן עלויות שיש על היזם בתקופה הזאת, למשל בכל מיני קרנות או ערבויות למיניהן, ובכך לאפשר את הגמישות של התשלומים לזוגות הצעירים".

 

"כל עוד המדינה לא מציעה במסגרת התוכנית גם תנאי מימון לאותם זוגות צעירים בפריסה שמאפשרת להם לעמוד גם בתשלום המשכנתה וגם בתשלום השכירות במקביל", מוסיפה חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני), "הדבר הזה לא באמת יממש את המדיניות שלשמה התכנסנו".

 

בתגובה שהעביר משרד השיכון לא ממש מוסתרת העובדה שיש בעיתיות במכרזים שנערכו עד כה וכי לא ממש היו מודעים לה. "על פי חוק", נמסר, "המשרד לא יכול לקבוע מדרג תשלומים במכרזים שכבר נסגרו. שר הבינוי והשיכון יואב גלנט הינחה לבחון כיצד ניתן לסייע לרוכשי הדירות באופן חלוקת התשלומים בחוזים במכרזים הבאים".