המבצע הופסק - אך גאורגיה מופצצת

זמן קצר לאחר שהורה מדבדב על הפסקת הפעולות הצבאיות מדווחת ממשלת גאורגיה כי הרוסים מפציצים כפרים מחוץ לדרום אוסטיה • בהודעה רשמית שנשא מדבדב בצהריים אמר: "ביטחונם של שומרי השלום והאזרחים שלנו הושב על כנו. התוקף נענש דיו וסבל אבדות משמעותיות" • נשיא צרפת הגיע למוסקבה כדי לסייע בהשגת הסכם בין רוסיה לגאורגיה

(4:05 דק')

נשיא רוסיה, דמטרי מדבדב אמנם הורה היום (שלישי) על סיום המבצע הצבאי בגאורגיה, אך הרשויות במדינה טוענות כי מטוסי קרב רוסיים ממשיכים להפציץ. מדבדב אמר מוקדם יותר כי "גאורגיה נענשה דיה זה על ההתקפה שלה על דרום אוסטיה. ביטחונם של שומרי השלום והאזרחים שלנו הושב על כנו. התוקף נענש וסבל אבדות משמעותיות. הצבא שלו נוטרל".

שליח חדשות 10 לגאורגיה: נערכים להגן על טביליסי
הבוקר: מחלצים את הישראלים מגאורגיה
בוש: רוסיה מסכנת את יחסיה עם המערב

מדבדב הדגיש כי הוא הורה לצבאו להגן על עצמו במקרה של התנגדות גאורגית. "אם תאים עצמאים יביעו התנגדות, או שהצבא הגאורגי ינקוט בפעולות לוחמניות, הצבא הרוסי יהרוס אותם".

יו"ר הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה הביע היום "אופטימיות זהירה" באשר לסיכויים להגיע להסכם מהיר בין רוסיה לגאורגיה.

עם זאת, גם הבוקר, טרם ההכרזה על הפסקת המבצע, ספגה גאורגיה הפגזות כשמטוסי קרב רוסים וטנקים הפציצו את העיר גורי - המרוחקת רק עשרות קילומטרים מבירת גאורגיה טביליסי. על פי הדיווחים לפחות חמישה אזרחים נהרגו, ביניהם צלם הולנדי של רשת הטלוויזיה הגרמנית RTL.

כתב של רויטרס שנמצא בעיר מספר: "הפצצות נחתו מסביבנו. מספר אנשים נפצעו והם שוכבים ברחובות. נמלטנו משם מהר".

במקביל, יושב ראש הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה, שר החוץ הפיני אלכסנדר סטאב, אמר היום כי הוא חש "אופטימיות זהירה" לפיה רוסיה תסכים ליוזמות המערביות להביא להפסקת אש. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי הגיע למוסקבה כדי לדון עם מדבדב בהסכם בין ארצו לבין גאורגיה.

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה הלילה בפעם החמישית כדי לדון בעימות בקווקז. במהלך הדיון דחתה רוסיה את את הצעתה של צרפת להפסקת אש. ההצעה קוראת, בין השאר, לנסיגה של הכוחות הרוסים מאזור הסכסוך בדרום אוסטיה.

סטאב נמצא כעת במוסקבה לצורך שיחות עם בכירים רוסים לגבי תוכנית שלום שהוצעה על ידי האיחוד האירופי וארגונו שלו - עליה חתם אתמול נשיא גאורגיה מיכאיל סאאקשוילי - אותה מוסקבה דחתה.

יחד עם שר החוץ הצרפתי, ברנר קושנר מנסה סטאב לזכות בהסכמה רוסיה לתוכנית המערבית.