המלחמה בגאורגיה: תמונת מצב

אחרי ההשתלטות על דרום אוסטיה, תגברו הרוסים את כוחותיהם בגאורגיה וכבשו גם את העיר גורי. החשש הגדול הוא שכעת ירצו הרוסים להגיע גם ל-BTC - צינור ענק שעובר דרך גאורגיה ומספק נפט למערב אירופה. גם שלטונו של הנשיא הפרו-מערבי סאאקשווילי נמצא בסכנה

(3:19 דק')

למרות הקריאות להפסקת אש, הרוסים לא עוצרים. אחרי שאתמול (שני) הדף הצבא הרוסי בקלות את הצבא הגאורגי מחוץ לִצחִינוואלִי, בירת חבל המריבה דרום אוסטיה, אל תוך גאורגיה, החל היום הצבא הגאורגי להפציץ את הכוחות הרוסיים שהשתלטו על העיר.

מנגד, עושות שיירות ענק של טנקים רוסיים את דרכן אל תוך דרום אוסטיה ומטוסי קרב רוסיים הפציצו מטרות בתוך גאורגיה עצמה. במקביל, פתחו הרוסים חזית נוספת מצפון מערב, בחבל אבחזיַה. רוסיה תגברה את כוחותיה באזור הזה בעוד 9,000 צנחנים ו-350 משוריינים, ודרשה מ-1,500 החיילים הגאורגים שמוצבים שם להתפרק מנשקם.

אם יחלו באזור הזה קרבות, יהיה לגאורגים קשה מאוד להדוף מתקפה רוסית, בין השאר כיוון שרוב הכוחות שלהם מרוכזים בדרום אוסטיה. הכוחות האלה, על פי הדיווחים, לא הצליחו להדוף את הטנקים הרוסים שנכנסו לעיר גורי, אבל החשש העיקרי של גאורגיה ושל מדינות המערב הוא שהרוסים ינסו להגיע לאחד הנכסים הגדולים של גאורגיה – ה-BTC.

צינור הנפט הענקי הזה, יותר מ-1,700 קילומטרים אורכו, שמתחיל ליד העיר באקו שלחוף הים הכספי, עובר דרך טביליסי, בירת גאורגיה, וממשיך דרך טורקיה לים התיכון. מתחילת השנה הבאה, הוא אמור לספק למערב יותר ממיליון חביות נפט ביום. אם התרחיש הקיצוני הזה, שבו הרוסים ישתלטו על חלק מתוואי הצינור הזה יתממש, יכול להיות שהמלחמה הזאת תהפוך למשהו הרבה יותר רחב.

ניצן הורוביץ: נשיא גאורגיה, מיכאל סאקשווילי, עשה טעות נוראה כשפלש לדרום אוסטיה, ועכשיו הוא משלם את המחיר. לא מדובר רק בשליטה רוסית מחודשת, אלא אולי גם בהפלת שלטונו. האיש חולץ היום מגורי על ידי שומרי ראשו כשהחלה ההפצצה רוסית, ומראה פניו אמר הכל.

השלטון הגאורגי נמצא בפניקה, משום שפוטין אינו בוחל באמצעים, ומעבר לדרום אוסטיה ואבחזיה, הוא ממשיך להכות. המפתח מנצא בידי רוסיה. אם היא תרצה לחזור לסטטוס קוו, אפשר יהיה לסיים את הלחימה תוך זמן קצר, אבל אם המטרה היא ארוכת טווח, כמו שליטה בנתיבי האנרגיה והפלת השלטון של סאקשווילי, שפוטין רואה בו שלטון עוין, אנחנו רק בתחילתה של המלחמה. למרות תחינות הגאורגים לעזרה, האמריקנים לא יתערבו ולפוטין יש יד חופשית לעשות ככל העולה עלרוחו.