BETA

20.03.2015

00:08

עודכן:

מיוחד: כך ניסתה איראן לפגוע בשגרירות ישראל באורוגוואי

24 שנים אחרי הפיגוע בשגרירות בארגנטינה, איראן ממשיכה לפעול נגד ישראל באמריקה הלטינית. רק לפני חודשיים הייתה זו השגירורת באורוגוואי. אלון בן דוד נפגש עם השגרירה וחושף תמונות ראשונות של המטען שניסתה טהרן לפוצץ במקום. "הם לא בוחלים בשום אמצעים" • התמנון האיראני - פרק אחרון בסדרה

במרחק קצר מבית הספר היהודי בבירת ארגנטינה נמצאת השגרירות האיראנית, ממנה יצא לפועל הפיגוע בבניין הקהילה היהודית AMIA בעיר בשנת 1994. היום (חמישי) ציינו בדיוק 24 שנים לפיגוע בשגרירות ישראל במדינה. באותה תקופה פעל במקום איש משמרות המהפכה, מוחסאן רבאני, שהוגדר "נספח תרבות". 36 מרכזי תרבות שיעיים הוא הקים בכל רחבי אמריקה הלטינית. מרכזי תרבות, כך הם כונו, שהיו כיסוי לרשת טרור וריגול ענפה.

 

למה ארגנטינה? "מפני שקל כאן", מסביר העיתונאי גבי לווינס. "זה חלק מהתשובה. החלק השני הוא שכוחות הביטחון בארגנטינה אנטישמיים מאוד". פרופ' בועז גנור, מנכ"ל ומייד המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה, מרחיב ש"מה שמחפשים זה תשתית, הם מחפשים נגישות למקום, סביבה אוהדת שאם וכאשר ייחשף הקשר, הרי שלא ישלמו מחיר גדול על הפיגוע".

 

עוד בסדרה "התמנון האיראני"

פרק 1: משולש הגבולות פרוץ

פרק 2: כך טויחו פיגועים אנטישמיים

פרק 3: תעלומת מותו של ניסמן

 

 

המטען האמיתי שהונח ליד השגרירות הנוכחית
 

המטען האמיתי שהונח ליד השגרירות הנוכחית(חדשות 10)

 

לאחרונה הם מצאו מקום בדיוק כזה במונטבידאו, הבירה השקטה של אורוגוואי. עד לפני חודשיים שכנה השגרירות הישראלית בבניין בודד. זו השגרירות הראשונה שפתחה מדינת ישראל הצעירה בדרום אמריקה והרביעית שנחנכה בעולם כולו. לפני ארבעה חודשים החליטו האיראנים לבחון האם היא אתר מתאים לפיגוע. "אסור שיידעו איפה אנחנו נמצאים", אומרת השגרירה, נינה בן עמי. "האיראנים לא נחים".

 

אולם לא באמת היה מדובר בניסיון פיגוע, אלא יותר בדיקת עירנות של מאבטחי השגרירות. אדם שנראה כקבצן לבוש סחבות, מגיע עם סוס ועגלה אל הרחוב בו שכנה השגרירות, הוריד תיק עור חדש ומבריק, ומניח אותו ליד פח אשפה. הוא ממשיך בדרכו, אך לאורך כל הזמן יושב במכונית סמוכה דיפלומט איראני. כשאנשי האבטחה רצים אל התיק החשוד, הם מגלים את הדיפלומט המנסה להימלט מהמקום.

 

"איראן משתמשת בתשתית המדינתית שלה על מנת להוציא פעילויות הכנה לטרור וטרור לפועל", אומר חיים תומר, לשעבר ראש אגף המודיעין במוסד. משרד החוץ של אורוגוואי זימן את השגריר האיראני לשיחת הבהרה, אך הוא הסביר שמדובר בצירוף מקרים נדיר: אותו דיפלומט סיים את שירותו בשגרירות וכבר חזר לאיראן. חודשיים לאחר מכן, האיראנים ניסו שוב.

 

 

שגרירת ישראל באורוגוואי, נינה בן עמי
 

שגרירת ישראל באורוגוואי, נינה בן עמי(חדשות 10)

 

 

נטרול המטען מחוץ לשגרירות
 

נטרול המטען מחוץ לשגרירות()

 

 

הגנרל מוחמד עלי אל-אחדדי שנהרג בסוריה, ומפקד כוח אל-קודס, קסאם סולימאני (מוקפים בעיגול)
 

הגנרל מוחמד עלי אל-אחדדי שנהרג בסוריה, ומפקד כוח אל-קודס, קסאם סולימאני (מוקפים בעיגול)(רונן סולומון, אינטלי טיימס)

 

שגרירות ישראל, כאמור, עברה בינתיים למשכן חדש, בתקווה ששם היא תהיה מוגנת. אבל לפני חודשיים שוב ניסו האיראנים - הפעם לא עם תיק ריק, אלא עם מטען חבלה אמיתי. "הכלבים גילו את חומר הנפץ שהיה בפנים", משחזרת בן עמי. "האיראנים, יש להם את השיקולים שלהם, איך הם פועלים. הם לא בוחלים בשום אמצעים. הם ממשיכים בשלהם ואחנו ממשיכים בשלנו".

 

"אני לא יודעם אם אפשר להטיל את האחריות על דיפלומטים איראניים", אומר אופה פסקט, סגן יו"ר המפלגה הליברלית במדינה. "משרד החוץ שלנו לא אישר זאת באופן רשמי. אמרו שזה צירוף מקרים. מובן ששגרירות איראן מכחישה. בעצם, אין לנו ממצאים שמאשרים בוודאות שהדברים קרו כך".

 

בראש מכונת הטרור האיראנית עומד קאסם סולימייני, מפקד "כוח אל-קודס" במשמרות המהפכה. הוא מפקד על אלפי אנשים שהמשימה שלהם מהרגע שהם קמים בבוקר ועד לרגע שהם עוצמים עיניים היא לפגוע בישראל. "איראן מנסה כל הזמן לקדם את האג'נדה שלה", טוענת בן עמי. "איפה שיש מקום נוח, אם יש משטר פחות תקיף, שבו הם יכולים לשבת ולפעול". ויש להם גם מניע: הריגתו של הקצין האיראני ביחד עם ג'יהאד מורנייה בתקיפה בסוריה שיוחסה לישראל. "האם אנחנו בטוחים מתקיפה נוספת בארגנטינה? אני לא בטוחה שאני יכולה לומר זאת", אומרת לאורה אלונסו, חברת פרלמנט במדינה.