BETA

18.03.2015

22:08

עודכן:

"התמנון האיראני": תעלומת מותו של התובע שהאשים את נשיאת ארגנטינה בסיוע לאיראן

אזרחי ארגנטינה למודי שחיתות ותיאוריות קונספירציה, וגם הם מודעים לכך שב-2015 הנשיאה קירשנר עשויה להורות על רצח. יחד עם זאת מותו המסתורי של אלברטו ניסמן, התובע היהודי שחקר את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית ב-1994 והגיע למסקנות קשות במיוחד אודות מעורבותה של הנשיאה המכהנת- הוציא אותם לרחובות, בדרישה לצדק. "התמנון האיראני", כתבה שלישית בסדרה

הם צעדו בשקט. "צדק!" דרשו השלטים. אחרים אמרו "כולנו ניסמן". הארגנטינאים לא תמימים. הם למודי שחיתות וקונספירציות. אבל המוות הזה, או הרצח הזה, של אלברטו ניסמן, הזכיר להם תקופות חשוכות.

 

במשך יותר מעשור הוא סימל את החתירה ללא פשרות לחשוף את האמת על הפיגוע בבניין הקהילה היהודית. אמת, שניסמן האמין כי חשף סוף כל סוף, בטרם נמצא ללא רוח חיים. בקול צלול האשים התובע היהודי את האיראנים ואת חיזבאללה באחריות לפיגוע, ואז לא היסס להפנות את האצבע מאשימה לעבר נשיאת ארגנטינה המכהנת ושר החוץ. ארבעה ימים אחר כך ויום לפני שאמור היה להציג את סעיפי האישום נגדם - הושתק ניסמן, לעד.

 

ב-18 בינואר, שעות לפני שעמד להציג את טיעוניו, נמצא ניסמן מתבוסס בתוך שלולית דם בחדר האמבטיה שלו, בקומה ה-13 של בניין המגורים היוקרתי בו התגורר בבואנוס איירס. בראשו של ניסמן היה נעוץ קליע אחד שנורה מאקדח שהיה לצידו, אקדח ש-24 שעות קודם לכן קיבל מעוזרו. על האקדח היו רק טביעות אצבעותיו של בעל הבית, ניסמן עצמו.


אם לא די בפרטים תמוהים אלו, יש לציין כי 10 שומרים הופקדו על בטחונו של ניסמן. הם לא היו שם כשזה קרה ומסתבר כי גם היו אמורים לאסוף את ניסמן ולצאת איתו ב-11 בבוקר. כאשר רק ב-11 בלילה נמצאה גופתו. מצלמות האבטחה כמובן לא תיעדו את האירוע, והחקירה הגיעה למבוי סתום.

 

לנשיאה כריסטינה פרננדז דה קירשנר די היה בעובדות אלו. היא מיהרה לצייץ בטוויטר שניסמן, רגע לפני שעמד להשלים את משימת חייו, התאבד. בדיעבד, אם אכן היה מדובר במשימת חייו - אולי מובן למה ניסמן התאבד, שכן בדיוק עמד להיחשף. יחד עם זאת, שדרים המנתחים את האירוע משוכנעים שמדובר ברצח.

 

לראיה, קצין המודיעין אנטוניו סטיוסו, שנהג להעביר לניסמן לאורך השנים את הראיות לתיק נגד איראן ונגד הנשיאה, ונעלם לאחר מותו של ניסמן. הוא ירד באופן מידי למחתרת, וכעבור זמן קצר סיים את חייו, לכאורה כמו כל סוכן ביון.

 

הנשיאה מחליטה לפרק את שירות המודיעין. היא כבר חזרה בה מהטענה על התאבדות אבל גם התקשורת, שחיכתה מול משרד התובעת שמונתה לחקור את מותו של ניסמן, כבר לא בטוחה שמכאן תצא הבשורה.

 

 

מחאות על רקע מותו אלברטו ניסמן
 

מחאות על רקע מותו אלברטו ניסמן(רויטרס)

 

> לכתבות נוספות בסדרת "התמנון האיראני":

פרק 1: העיירה הקטנה בפרגוואי בה תוכננו הפיגועים האנטישמיים

פרק 2: כך שיתפה ארגנטינה פעולה עם איראן בטיוח אותם פיגועים

פרק 4: תיעוד של המטען שהונח ליד השגרירות באורוגוואי

 

גרושתו של ניסמן ניהלה בינתיים חקירה עצמאית, ממנה השתכנעה שמדובר ברצח. היא מציינת שהגופה הוזזה ממקומה ובזירה נמצאו כתמי דם שנשטפו. היא גם מוסיפה שבארגנטינה של 2015, בהחלט יתכן שהנשיא תורה על רצח. יחד עם זאת, ישנם כמה פרטים בחקירה שטרם נמצא להם הסבר, כמו העובדה שבמכוניתו של ניסמן נמצאו כמה מאות אלפי דולרים.

 

למען הסר ספק, ייתכן שניסמן הופעל על ידי גורמים בעלי אינטרסים זרים. מדובר בתופעה שכיחה בארגנטינה, ועם זאת אין משמעות הדבר שמסקנות החקירה שערך מוטעות. האם אי פעם נדע באילו נסיבות מצא את מותו? לא בטוח, ועם זאת גורל המסקנות אליהן הגיע הוא זה שלוטה בערפל כבד עוד יותר, וקיים סיכוי שיסתיים בצלילה לתהום הנשייה.