הערכה בישראל: לא צפויה עסקה בשבועות הקרובים

גורמים מדיניים מעריכים כי התבצרות ארגון החמאס בעמדותיו לא תאפשר עסקה בשבועות הקרובים. כלי תקשורת ערביים טוענים כי המשא ומתן לשחרור שליט נתקל בקשיים בעקבות התנגדות ישראל לשחרור 50 אסירים מרשימת חמאס

(25 שניות)

על רקע הדיווחים סביב עסקת שליט התכנסו שרי פורום השביעיה, אך לא ברור אם דנו בהתפתחויות האחרונות בנושא המשא ומתן. פרשן חדשות 10 אלון בן דוד מדווח שההערכה בישראל היא שהתבצרות חמאס בעמדותיו לא תאפשר עסקה בשבועות הקרובים.

כלי תקשורת ערביים טוענים כי המשא ומתן לשחרור שליט נתקל בקשיים בעקבות התנגדות ישראל לשחרור 50 אסירים מרשימת חמאס.

מקור בחמאס אמר לעיתון "אל קודס אל ערבי" כי "ישראל הרפתקנית ומסרבת לבקשת חמאס להשלים את העסקה לשחרור גלעד שליט". הגורם הכחיש את הדיווחים לפיהם שליט כבר עבר לקהיר ואמר שהוא עדיין נמצא עם חוטפיו ברצועת עזה.

העיתון הסעודי "אל וואטן" דיווח מפי גורם בחמאס כי הארגון נתן את תשובתו למתווך הגרמני, ולפיה בחמאס שוללים את ההצעה הישראלית. לטענת הגורם, ישראל מסרבת לשחרר 15 אסירים ובראשם מרואן ברגותי, אחמד סעאדת ועשרה מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, בהם עבדאללה ברגותי. לדבריו, "אי שחרור 15 האסירים הללו הוא בבחינת קו אדום והעסקה לא תתממש בלי שחרורם".

בדיווח אחר, מסרו בכירים בארגון החמאס לעיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, כי המשא ומתן סביב עסקת שליט נמצא בשיאו וכי עדיין ישנם שלושה "מכשולים" המעיבים על השלמתה.

בכיר רם דרג בחמאס אמר לעיתון כי המכשולים הם סירובה של ישראל לשחרר 50 אסירים מרשימת 450 האסירים שהגיש ארגון חמאס, התעקשותה של ישראל לגרש 130 אסירים מתוך 400 האסירים שאישרה אל מחוץ לשטחים הפלסטינים, והתנגדותה שאסירים בעלי תעודות זהות כחולות, ערביי 48, ישוחררו במסגרת העסקה.

הבכיר הוסיף כי המתווך הגרמני עורך בימים אלה מסע דילוגים אינטנסיבי ויום-יומי בין עזה לירושלים, כשהוא נושא עימו הצעות מגוונות שנועדו להתגבר על שלושת המכשולים הללו. המקור ציין כי בין הפתרונות המוצעים לבעיות - גירוש חלק מ-50 האסירים שטרם הוסכם עליהם.

המקור ציין כי אחת ההצעות שנושא עמו המתווך לעזה, היא בקשה לוותר על חלק מהאסירים ברשימה, לאחר זמן רב שבו התעקשו בחמאס על שחרור הרשימה המלאה. הוא רמז כי גורמים מסוימים בארגון מביעים נכונות לוותר על כמה אסירים שמונעים את מימוש העסקה. המקור הוסיף כי מצרים וגרמניה ממלאות תפקיד חשוב במשא ומתן, שנמצא בעיצומו.