אובמה במסיבת העיתונאים, הערב
אובמה במסיבת העיתונאים, הערב
,רויטרס

האם אובמה יציג השבוע את האסטרטגיה שגובשה נגד פעילות דאעש בעיראק?

בכיר בקונגרס דיווח כי הנשיא האמריקני יכנס את מנהיגיו לדיון מיוחד ביום שלישי, אשר על פי הערכה יעסוק בתכניות העתידיות של ארצות הברית לגבי הארגון הקיצוני. אובמה מתמודד עם לחץ פוליטי נרחב להציג אסטרטגיית פעולה נגד החמושים, לאחר שהודה כי הממשל האמריקני טרם גיבש תכניות בנושא

בכיר בקונגרס האמריקני אמר היום (שבת) כי נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ייכנס ביום שלישי בצהרים את מנהיגי הקונגרס הדמוקרטיים והרפובליקנים לדיון מיוחד. נושא הפגישה אינו ידוע, אך ההערכה היא שיעסוק במשבר המתהווה בעיראק ובאיום שמהווים החמושים הקיצוניים במדינה.


בימים האחרונים הפצירו באובמה מחוקקים משני קצותיה של הקשת הפוליטית לפרט את תכניותיו בהמשך לגבי מיליציית "המדינה האיסלאמית" (דאעש), בהנחה שגיבש כאלה מאז הודה כי "לארצות הברית אין אסטרטגיה" נגד הארגון. "המדינה האיסלאמית" כבשה כאמור חלקי ארץ נרחבים מסוריה ועיראק, ואף העלתה לרשת סרטונים המתעדים את הוצאתם להורג של שני עיתונאים אמריקנים. בהם, כזכור, הישראלי סטיבן סוטלוף.


בנאום שנשא אמש אובמה בפני עיתונאים בבריטניה, טרם כינוס נאט"ו, קבע הנשיא האמריקני כי "דין דאעש כדין אל-קעאדה". עוד הוא אמר כי חברות הברית הצפון אטלנטית הסכימו כי יש לפעול מיידית נגד ארגון "המדינה האסלאמית" בעיראק ובסוריה. הוא שב וציין ששר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, יפעל לגיבוש הקואליציה הצבאית וקרא למדינות ערביות להצטרף לכוחות המערב במאבק בארגון הקיצוני.

 

 

"לפעול ללא דיחוי נוסף"
 

"לפעול ללא דיחוי נוסף"(רויטרס)

 

אובמה בא לכינוס נאט"ו שנערך בווילס כדי לדחוק בשותפיו לברית להצטרף לקואליציה בין-לאומית שתפגע בדאעש תוך שימוש בכוח צבאי, דיפלומטי וכלכלי. לדבריו, ההסכמה בין המדינות היא שיש לפעול מיידית נגד "הארגון הברברי" משום שהוא מהווה איום עליהן. הוא אמר כי הקואליציה צריכה לכלול גם מדינות ערביות ומוסלמיות שיש בהן רוב לסונים ושמתנגדות למעשי דאעש, ארגון סוני בעצמו.

בתוך כך, הממשל האמריקני הכחיש דיווחים על שיתוף פעולה בין ארצות הברית לאיראן במסגרת הלחימה נגד דאעש. רשת BBC בשפה הפרסית דיווח בצהריים שהמנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אישר לכוחות הביטחון בארצו לשתף פעולה עם הלחימה האמריקנית נגד אנשי "המדינה האסלאמית" הסונים, והורה לשניים ממפקדיו הבכירים ביותר לתאם פעולות צבאיות עם האמריקנים.

ואולם, בוושינגטון לא ממהרים לאמץ את העזרה מטהרן. "אנחנו לא מתאמים פעילות צבאית או משתפים במודיעין שלנו את איראן ואין לנו כל כוונה לעשות זאת", אמרה סגנית דוברת משרד החוץ בוושינגטון, מארי הארף. עם זאת, היא ציינה כי ארצות הברית "פתוחה להידברות" עם הרפובליקה האסלאמית כפי שהיה בעבר, בין היתר כששתי המדינות פעלו יחד להעלות את חמיד קראזי לשלטון לאחר המלחמה באפגניסטן ב-2001. "אבל אנחנו לא נתאם את הפעולות ביחד", היא הדגישה