רה"מ: יש לפעול כך שיותר אנשים יוכלו לרכוש דירות

בכנס כלכלי אמר ראש הממשלה כי יש לפעול לצמצום הפערים החברתיים בישראל. לטענתו "לא נוכל לייצר ביטחון אם לא נוכל לממן אותו ועל כן יש לאפשר צמיחה של המשק". הוא הוסיף כי "אנחנו לא יכולים לנוח על זרי הדפנה - יש עוד עבודה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו סימן הערב (שלישי) את המדיניות הכלכלית שהוא מתכוון ליישם בשנים הקרובות: הגדלת היצע הקרקעות, הפחתת ביורוקרטיה בהליכי תכנון ובנייה וחיבור הפריפריה למרכז באמצעות מערכת כבישים ורכבות.

באירוע 100 האנשים המשפיעים ביותר על כלכלת ישראל לשנת 2009 של מגזין TheMarker, אמר נתניהו: "ישראל במקום ה-160 בעולם בהליכי תכנון ובנייה ו-120 בבנייה עצמה. לעומת זאת, בחדירה של פלאפון ומחשבים אישיים אנחנו במקומות הראשונים בעולם. חייבים לצמצם את הפער הזה".

"הרפורמות שעשינו ב-2005 הכניסו אותנו טוב יותר למשבר. אבל לא סיימנו את המלאכה - אף פעם לא נסיים את המלאכה. בשוק פתוח ודינמיי - אין דבר כזה לסיים את המלאכה. המעמד שלך הוא יחסי לכלכלות האחרות ומי שלא משתפר - נופל אחורה. אנחנו לא יכולים לנוח על זרי הדפנה ולומר שהרפורמות מאחרונו - חלק גדול ויסודי עדיין לפנינו".

"נדרשת מהפכה כלכלית כי אנחנו חייבים להחזיר את המשק לתוואי של כלכלה משמעותית ורצופה. הצמיחה היא המפתח לייצר את המשאבים שאנחנו זקוקים להם - קודם כל בביטחון. אי אפשר לייצר את מה שאנחנו צריכים לביטחון בלי צמיחה".

נתניהו: צריך שהרזה למטה יהיה שרירי יותר

נתניהו המשיך ואמר כי "הצמיחה תיתן את המאבים לביטחון, לבריאות, לחינוך, לרווחה ולקליטת עלייה. צריך הפיכה חברתית, כי הפער הגדול ביותר בין האנשים הוא קודם כל היכולת לקנות דירה. אנחנו נדאג לתת הזדמנות לחיילים משוחררים, לזוגות צעירים את האמצעים לקנות דירה מבלי לשעבד את עצמם למשכנתה".

"כשמסתכלים על המשבר, מתברר שאי אפשר לברוח מהפיסיקה של הכלכלה. החוק הראשון והפשוט ביותר שפועל על משק בית כמו על כלכלה לאומית: לאורך זמן אתה חייב לייצר יותר ממה שאתה צורך. אחרת תגיע לגרעון ולפשיטת רגל. במשבר התברר שאנשים בחו"ל צרכו יותר ממה שהם צרכו. בישראל זה היה כך - צימצמנו גרעון. זו הסיבה שבזכותה אנחנו במצב טוב יותר".

"העיקרון השני הוא שאת עיקר הערך המוסף מייצר הסקטור הפרטי. מי שנושא את הנטל הכלכלי ומאפשר את הביטחון והחינוך זה הסקטור הפרטי: בזמנו המשלתי את הסקטור הפרטי שנושא על גבו את הסקטור הציבורי".

"ב-2003 זה היה בלתי נסבל, הסטור הפרטי כמעט קרס תחת הנטל. וגם היום עדיין יש לנו 3 משימות: 1. ליעל את הסקטור הציבורי ולהקטינו ביחס לתלג. 2. לייעל את הסקטור הפרטי. 3. להסיר את החסמים לתחרות".

"אנחנו יכולים להוריד את הסקטור הציבורי אל מתחת ל-40% מהתוצר, והדרך הטובה ביותר היא על ידי הגדלת התוצר. ההתייעלות לא בהכרח מבטל שירותים אבל אפשר לתת את אותו שירות בפחות אמצעים. הדוגמה הפשוטה ביותר היא מה שאתה יכול לעשות דרך האינטרנט".

"לא מספיק שהשמן יהיה יותר, צריך גם שהרזה למטה יהיה יותר שרירי יותר. הדרך לעשות את זה היא על ידי הורדת מיסים וריבית נמוכה. אנחנו צריכים מדיניות פיסקלית אחראית שמבטיחה ריבית סבירה. אנחנו צריכים שוק אשראי מפותח. הדבר הנוסף: מתן כוח וחמצן לסקטור הפרטי - על ידי הסרת החסמים לתחרות. התחלנו בשינויים - למשל בחברת מע"צ. אבל חייבים להעצים את זה. אנחנו הולכים לפרוש רשת תחבורה ארצית ואנחנו נפרסם בקרוב את התוכנית. תהיה רכבת בין תל אביב לבאר שבע תוך 40 דקות. היום אנחנו יכולים לנסוע בין תל אביב לבין יוקנעם. אני מתכוון להמשיך את זה גם צפונה וגם מערבה. הדבר הזה פותח את גדרה-חדרה למרחבי קרקע.

"אבל זה לא מספיק. צריך גם לפתוח קרקעות. לכן העברנו את חוק מינהל מקרקעי ישראל. זה חוק שמגדיל את היצע הקרקעות ואת הדירות. אומרים עלנו שהוצאנו את הקרקעות מידי המדינה? הנה נתונים: בארה"ב הקרקעות של המדינה - 30%. באירופה - 40%. במדינת ישראל, לפני הרפורמה הבעלות של המדינה על קרקעות היתה 91%. אנחנו הורדנו את השיעור מ-93% ל-89%. המספר הוא 93% בכל מקום".