מיסטיקה יהודית: ה"באבות", מעשי הנסים וכוחות הריפוי

ה"באבות", הרבנים הקבליסטיים, סחפו אחריהם לא רק דתיים וחרדים אלא גם חילונים גמורים והקימו חצרות שנויות במחלוקת. הכוכבים המיסטיים של עולם היהדות מנסים להסביר את מעשי הנסים וכוחות הריפוי שלהם בכתבתו של אבישי בן חיים

(12:03 דקות)

בעשורים האחרונים הקבלה והמקובלים, האגדות וסיפורי המופתים, תפסו מקום רחב בחיים הציבוריים בישראל. בין מעשי המופתים הללו, ה"באבות", חמשת הרבנים הקבליסטים הגדולים, נתפסים בידי ציבור גדול ככאלו שמסוגלים להזיז עננים ולהבקיע שערי שמיים. מרבית הבאבות לא הגיעו אל מעמדם דרך לימוד תורה וקבלה, אלא דרך כוחות על טבעיים המיוחסים להם.

 

"בעצם נולדתי ככה אבל לא השתמשתי בזה. יכולתי להיות רגיל למה חשבתי שכולם כאלה", מספר הרב ניר בן ארצי, אחד הבאבות. "הרבה אנשים בזמנו לא הבינו מה הכוח הזה. איך אתה רואה את האנשים את הנשמה מכוון אותם לדרך הטובה, מה טוב, מה לא טוב", הוא מוסיף.

 

בישיבות המקובלים הירושלמיות אפשר לראות עוד אחד מהרבנים הנסתרים, המקובל ישועה בן שושן, פעם קצין בסיירת שקד של פואד ואחר כך חבר המחתרת היהודית שסיפק את הצידוק הקבלי לפוצץ את מסגד כיפת הסלע בהר הבית.

 

וגם מקומה של נתיבות לא נבצר ממקומם של הבאבות ושלושה מהם קשורים בעיר. הבאבא ברוך , בנו של הבאבא סאלי, הרנטגן והרב יורם אברג'ל. "אני עומד פה לפנייך שלא הייתי צריך לעמוד פה, בזכות הרב אברג'ל, הוא נלחם בשבילי", מספר אחד המאמינים מחוץ לדרשת הרב. "עברתי גידול סרטני והרב התפלל בשבילי הייתי צריך למות", הוסיף.