על חשבוננו: הריכוזיות במשק הבנקים עולה ביוקר

לא פחות מ-6 מיליארד שקלים הרוויחו חמשת הבנקים הגדולים בישראל בשנה האחרונה, חלקם הגדול ישירות מתוך הכיס שלנו. בהיעדר תחרות אמיתית, ועם לקוחות שנשארים למרות העמלות הרצחניות, לבנקים אין באמת סיבה לשנות: "אתה לקוח שבוי באזיקים"

חמשת הבנקים הגדולים בישראל הרוויחו בשנה שעברה כמעט 6 מיליארד שקלים. הסכומים המדהימים האלה לא הגיעו סתם, ורבים מהם ישירות מתוך הכיס של כולנו. דווקא בחוג בית מנומנם בכפר סבא מתבררת כנראה הבעיה הגדולה הטמונה במערכת הבנקאית בישראל: כולם באותם הבנקים, עם אותן הריביות ואותן העמלות. אז האם הריכוזיות הזו היא שמביאה לנו את העמלות הרצחניות בדלפק?

 

בשנת 1948, כשהגיחה מדינת ישראל לעולם, היו בה 84 בנקים. מאז גדלה הכלכלה הישראלית בשיעור אסטרונומי של פי 15 אלף, אבל מספר הבנקים דווקא הצטמצם דרמטית לחמישה בנקים גדולים בלבד. אחוז העוברים מבנק לבנק נמוך ביותר לעומת אירופה וארצות הברית, מה שמאפשר להם לעשות כמעט כרצונם.

 

>> לפרקים נוספים בסדרה "שעת ריכוז"

פרק 1: אוכלים לוקשים | פרק 3: היה מנוע?

 

מי שהבחין בבעיה הוא שר התקשורת והרווחה לשעבר, משה כחלון: "בנק לא עוברים. למה? נכנסת לשם - אין יציאה. אתה לא רק לקוח שבוי, אתה לקוח שבוי כבול באזיקים", הוא קבע.

 

ד"ר שלומי פריזט, לשעבר מ"מ הממונה על ההגבלים העסקיים, מסביר כי לא תמיד מעבר בנק הוא הפתרון. "זכרו מה קרה כשהוט וגולן טלקום התחילו להציע סלולר בזול", הוא אומר. "מספיק שיש איום לעבור".

 

אלא שבפועל זה לא קורה, וכשאנו נשארים באותו הבנק, לבנקים אין סיבה לוותר על העמלות. כל פעולה שאנו מבצעים עולה להם עד 2.5 אגורות, אבל אם תחפשו תחרות אמיתית - כנראה לא תמצאו דבר. והעונש? על חשבוננו, כמובן.