אובמה לפרס: המחויבות לביטחון ישראל בפסגת סדרי העדיפויות שלנו

נשיא המדינה שמעון פרס נפגש הלילה בוושינגטון עם נשיא ארצות הברית אובמה • פרס: אנו מוכנים להתחיל מיד במשא ומתן עם הפלסטינים באופן מיידי: "ישראל אינה רוצה לשלוט על עם אחר" • לדבריו, יש הזדמנות לעשות היסטוריה ולשתף פעולה מול איראן • סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, תבע בפגישתו עם פרס שישראל תקפיא את ההתנחלויות

(2:11 דק')

בוושינגטון הסתיימה הלילה פגישתם של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ונשיא המדינה שמעון פרס, באווירה חיובית. לפי ההערכות, הנשיא פרס יצא מרוצה מאוד מהפגישה עם אובמה. הפגישה נמשכה כשעה, ובה הביע אובמה שוב את תמיכתו הבלתי מתפשרת בביטחון ישראל. פרס הביע בפני נשיא ארצות הברית את עמדתו של ראש הממשלה נתניהו בדבר הצורך בהסכם עם הפלסטינים, ואת מחויבותו של נתניהו להשיג הסדר שלום.

בפתח הפגישה סירב פרס להתייחס לשאלות עיתונאים בנושא תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, ואמר כי "את עמדת ישראל יאמר ראש הממשלה נתניהו כשיגיע לביקור בעוד כעשרה ימים". בפגישה נכח הצוות המדיני הבכיר של הממשל האמריקני, וגם נציגו של ראש הממשלה נתניהו, רון דרמר. מוקדם יותר אמר עוד פרס כי הוא שגרירו של ראש הממשלה נתניהו בעולם, וכי למרות שהיו בעבר יריבים פוליטיים, "נתניהו הוא ראש הממשלה שלי".

אובמה אמר לנשיא פרס כי "האתגרים העומדים בפנינו הם גם הזדמנויות אדירות שיכולים להוביל לכיוונים מבטיחים. המחויבות האמריקנית לביטחונה של מדינת ישראל הינה חד משמעית, והיא תבוא לידי ביטוי במשך כל כהונתי כנשיא ארצות הברית. מחוייבות זו לביטחון ישראל ניצבת בפיסגת סידרי העדיפויות של ארה"ב".

"ישראל אינה רוצה לשלוט על עם אחר"

הנשיא פרס אמר במהלך הפגישה כי ישראל מוכנה להתחיל במשא ומתן עם הפלסטינים באופן מיידי: "ישראל אינה רוצה לשלוט על עם אחר - כיבוש מנוגד לצו המוסרי היהודי הפועם בלבבותינו". הוא הוסיף כי "ממשלת ישראל מכבדת את ההתחייבויות הקודמות, ובהן מפת הדרכים".
פרס ציין כי מדינות רבות בעולם הערבי רואות את איראן כאיום הגדול ביותר עליהן, ולא את ישראל. לדבריו, מצב זה מהווה הזדמנות לעשות היסטוריה, בשיתוף פעולה בין הנשיא אובמה ןלראש הממשלה נתניהו.

הנשיא פרס נמנע משימוש בביטוי "חזון שתי המדינות", שאותו האמריקנים מאוד רוצים לשמוע, ונתניהו לפי שעה מסרב להשמיע. חילוקי הדעות היחידים בין הצדדים בתגלעו בפגישתו המוקדמת של פרס עם סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, שתבע בתוקף מישראל להקפיא את ההתנחלויות. בפגישותיו המוקדמות של הנשיא פרס הוא דן גם עם מזכירת המדינה הילרי קלינטון ועם יו"ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי על המתווה לחידוש תהליך השלום באזור, והעלה את סוגיית שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. הנשיא הודה לפלוסי על מאמציה בתחום זה.