דיווח: בכיר אמריקני נפגש עם יועצו של אחמדינג'אד

העיתון "וושינגטון טיימס" האמריקני מדווח כי וויליאם פרי, לשעבר שר ההגנה האמריקני, נפגש בחשאי במספר הזדמנויות בשנים האחרונות עם יועץ המקורב לאחמדינג'אד ודן עימו בתוכנית הגרעין האיראנית • גורמים בממשל בוש סירבו לאשר או להכחיש שפרי פעל בשמם

וויליאם פרי, שכיהן כשר ההגנה בתקופת נשיאותו של ביל קלינטון, ערך בשנה שעברה סדרת פגישות חשאיות עם יועצו הבכיר של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, כך מפרסם העיתון "וושינגטון טיימס". גורם המקורב לפרי דיווח שלשום (חמישי) כי השיחות בין השניים עסקו בתוכנית הגרעין של איראן.

לדברי המקורב, השיחות בין פרי לבין מוג'טבה סמארה האשמי, יועצו של אחמדינג'אד, היו "דיונים", ולא משא ומתן, שנועדו להבהיר את עמדותיהם של שני הצדדים בנושא.

ראוי לציין כי מגעים של בכירים אמריקנים עם גורמים בדרג של האשמי נחשבים נדירים. גורמים בממשל בוש סירבו לאשר או להכחיש שפרי פעל בשמם, ולא הסכימו להתייחס למגעים שהתקיימו ביו ארצות הברית לאיראן בשנים 2005-2006. גם פרי עצמו לא הגיב לפרסום.

השיחות נחשפו לאחר שדיפלומטים בארה"ב ובאירופה העריכו שממשל אובמה לא ימהר לחדש את המגעים עם איראן לפחות עד לאחר הבחירות באיראן, שייערכו בחודש יוני הקרוב. לדבריהם, ארצות הברית אינה רוצה לקדם מהלכים שישפרו את סיכוייו של נשיא איראן בבחירות. אחד מעוזריו של אחמדינג'אד אמר בימים האחרונים כי הנשיא יתמודד על תקופת כהונה נוספת.

ביום חמישי פרסם אתר חדשות איראני באינטרנט, "יארי ניוז", כי פרי צפוי להיפגש בקרוב עם היועץ האשמי באירופה, אולם יועצו של נשיא איראן הכחיש זאת.

הגורם המקורב לפרי מדווח, עם זאת, שהשיחות בין השניים בערוצים בלתי-רשמיים כבר החלו. הוא הביע כמו כן את חששו שפרסום העניין ימנע את המשך המגעים.